• Kövess minket a Facebookon!
  • Kövess minket az Instagramon!
  • Kövess minket a YouTube-on!

Film

  • 2020. június 5. | Becsült olvasási idő: 6,5 perc

A Jóbarátok-generáció – Avagy egy emlékezetes korszak története

  • Megosztás Facebookon
  • Megosztás Twitteren
  • Megosztás e-mailben

Talán senkinek nem kell bemutatni a Jóbarátok, vagyis a Friends című amerikai sitcom tévésorozatot. Valószínűleg minden idők legismertebb tévészériája, mely 10 éven keresztül ültette nézők millióit a tévéképernyők elé, fiatalokat és időseket egyaránt. A sorozat, hála a Netflixnek, manapság a stream szolgáltatók korában is képes új rajongókat bevonzani és teljesen rabul ejteni a szívüket. Miért is lett ez a sorozat ennyire népszerű? Hogy jött létre és mi az, amitől olyan jó, hogy évekkel a befejezést követően is képes új rajongókat szerezni magának? A Jóbarátok-generáció című könyv, mely idén jelent meg a 21. Század Kiadó gondozásában, a kulisszatitkokat, az alkotók szemszögét és a sorozat történetét hivatott bemutatni.

A Jóbarátok című amerikai sitcom sorozat 1994-ben indult világhódító újtára, majd 2004-ig futott a tévéképernyőn, így gyakorlatilag nehéz olyan embert találni, aki nem ismeri, vagy ne hallott volna róla. Folyamatos beszédtéma volt a millenium környékén, hogyan is élik hőseink, Ross, Monica, Chandler, Phoebe, Rachel és Joey izgalmas, mégis átlagos életüket a képernyőn. Milyen sok időt töltöttek kedvenc kávézójuk, a Central Perk kanapéján az élet nagy problémáit boncolgatva: „Vagy az is lehet, hogy csak azért van ez, mert szerda délelőtt tizenegykor kávézgattok!”

Jóbarátok

Jóbarátok

Egy kávé és a barátok!

A sorozat a maga nemében elsőre nem tűnt kiemelkedőnek, hiszen akkoriban élte aranykorát a sitcom szériák világa, temérdek próbálkozás született már a 90-es években is, több pedig (pl. Egy rém rendes család) évek óta sikerrel futott. David Crane és Marta Kauffman az előkészületek alatt még nem számítottak ekkora sikerre, azt azonban tudták, hogy valami újat készülnek alkotni, új színt vinni a sorozatgyártásba. Az alkotók teljesen elhatárolódtak az addig bevett sitcom standardoktól és új irányba indultak el. Sok sorozat, főleg sitcom karakterei a munkásosztály köreiből kerültek ki, akiknek már családjuk volt, így született az ötlet, miszerint ezúttal a főszereplők pályakezdő fiatalok legyenek, akiknek meg kell küzdeni a mindennapi élet problémáival, a munkával és a függetlenné válással.

Eleinte sok negatív kritika érte a sorozatot a pilot epizód után a producerek és rendezők részéről is, hiszen az idősebb korosztály elsőre egyáltalán nem tudott azonosulni a szereplőkkel, az alkotók kitartásának és a stúdió várakozásának hála azonban a folytatás végül zöld utat kapott, és hirtelen fiatalok millió látták meg saját életüket a fő karakterek problémáiban. Ez volt az, ami igazán sikerre vitte a Jóbarátokat már viszonylag a kezdet kezdetén. A széria lehetőséget kapott, hogy megmutassa a világnak, mire képes, a népszerűsége pedig évadról évadra csak nőtt és nőtt.

Jóbarátok

Jóbarátok

Színészet, színészek!

A Jóbarátok legfőbb mozgatórugóját a karaktereikre tökéletesen eltalált színészek élvezetes játéka adta. Az alkotók a legtökéletesebb párosításra törekedtek, bátran vállaltak be relatív ismeretlenebb neveket a hosszútávú siker érdekében, így bár a szereplőgárda végül tapasztalt színészekből állt össze, akkoriban még úgy igazán csak a Monicát játszó Courtney Cox volt az, akit szélesebb közönség is ismert, igaz, inkább modellmúltja, és Bruce Springsteen Dancing in the Dark című videoklipje miatt. A legérdekesebb választás mégis talán a Phoebe-t alakító Lisa Kudrow, aki egyenesen a tudományos pályáját hagyta ott a színészkedésért, és a Jóbarátok egyik főszerepéért.

A szereplőgárda valódi kis családdá formálódott az évek alatt, a munka pedig minden egyes nap újabb és újabb kihívást jelentett, hiszen a pályájuk kezdetén járó színészek a lehető legtermészetesebb módon filmes főszerepekre hajtottak, ám így sem merült fel, hogy a Jóbarátok a karrierjükben csak afféle ugródeszkának számítana, és ez az elkötelezettség a végeredményt is meghatározta. Különösen azt követően, hogy a David Crane és Martha Kauffman vezette alkotógárda letisztázta a szereplőkkel, hogy egyikük se kezdje el ledominálni a másikat, mert itt mind a hatan egyformán fontosak, és egy irányba kell, hogy kormányozzák a hajót.

A stáb mindent megtett, hogy segítse a szereplőket mindebben, többek közt közösségi teret alakítottak ki a számukra, ahol kizárólag ők tartózkodhattak, ezzel is kovácsolva a csapatszellemet.

Jóbarátok

Jóbarátok

Az új generáció színre lép!

A sorozat nem csak amiatt hatott újszerűen, hogy a mindennapok aktualitását, és a fiatal generáció nézőpontját ütköztette, de az akkoriban éppen előtérbe kerülő szociális kérdésekből is kivette a részét. Az elején persze temérdek kritika érte a szériát, amiért egy épp New Yorkban játszódó cselekmény látszólag teljességgel hanyagolja a szereplők diverzitását és hiányolták az ázsiai és afro-amerikai színészeket.

Bár karakterek terén nem is, de az ezredforduló aktuális társadalmi kérdései mentén a karaktereken át a Jóbarátok mert beszélni az uralkodó állapotokról.

Ekkoriban ugyanis jelentős szociális változások mentek végbe, visszaszorulóban volt a klasszikus családmodell, ezáltal növekedett az egyedülálló szülők száma, és előtérbe került az emancipált nő, valamint a meleg jogok kérdése is.

Nevetségesnek tűnik annak vádja, hogy a sorozat elhatárolódik az érzékeny témák ábrázolásától, hiszen már az első epizódokban megjelenik Rachel karakterén át az önállóvá váló emancipált nő képe. Aztán ott van Ross, és karakterének összetett üzenete, hiszen ő maga a korképre oly jellemző elvált férfi, és akkor még nem is beszéltünk az exfeleségről, Carollról, aki egy leszbikus kapcsolat miatt lép ki a házasságból, hogy később aztán összekösse az életét Susannal. Chandler alakján át aztán a széthullott családkép is megjelenik, a válás lelki traumákat okozó tragédiája, vagy épp a Monica fiatalkori testsúlyára tett célzásokon át bemutatásra kerül a társadalom megbélyegző hatása.

Jóbarátok

Jóbarátok

A kulisszák mögött!

A 21. Század Kiadó jóvoltából az idén megjelent Saul Austerlitz-könyv, A Jóbarátok-generáció, minden valamire való Jóbarátok rajongó számára kötelező olvasmány, hiszen ez a széria még tizenhat évvel a záróepizód után is képes újat mondani a rajongóknak.

Austerlitz több tucat interjúalannyal karöltve kalauzol végig a széria kulisszatitkain, a nehézkes kezdetektől egészen a világsikerig. Megismerhetjük a fő ötletgazdák, showrunnerek, David Crane és Marta Kauffman eltökéltségét, a szériát meghatározó döntéseik hátterét, mely által bizonyos, a sorozatban megjelenő elemek is jóval érthetőbbé, vagy még inkább átélhetővé válnak.

A kulisszatitok ezúttal valóban kulisszatitkot jelent, nem csupán elnagyolt utalásokat a forgatási körülményekre; megismerhetjük egy-egy jelenet pontos hátterét, amiből kirajzolódik az alkotók, a forgatókönyvírók törekvése, ugyanúgy, mint a szereplők, és a színészek közti mindennapos dinamika, a tíz éven át tartó kitartó és megfeszített munka, mely hat, a kezdetek kezdetén egymásra vetélytársként tekintő színészt végül azzá formált, amit a sorozat már a címválasztással is olyan tökéletesen elkapott: valódi jóbarátokká.

Saul Austerlitz: A Jóbarátok-generáció

Saul Austerlitz: A Jóbarátok-generáció

Kapcsolódó cikkek

Andor / Disney+ / forrás: https://en.as.com/

A Zsiványos nevű űrkalóz, és mindaz, amit nem akartál tudni a lázadásról – Sorozatkritika

A Star Wars: Andor előzménysorozata a Zsivány egyes előzményfilmnek, és nem biztos, hogy indokolt volt a Disney-nek ennyire a távolba révednie.

/Forrás: oregiskola.hu/

Amikor a Föld szilánkokra szakadt – Christelle Dabos Tükörvilág-sorozata

A francia Harry Potter szériája magyarul is teljes.

A Westworld alkotói adaptálták képernyőre William Gibson sci-fijét

William Gibson a sci-fi legendás alakja, végre sorozatformátumban is bemutatkozhat.

    Hírlevél feliratkozás

    Itt akarsz Te is lépdelni Ectopolis utcáin?
    Tartsd velünk a lépést, és iratkozz fel a város hírlevelére!

    Az Adatkezelési tájékoztatóban leírt feltételeket elfogadom.

    Kiemelt téma

    Bezárt az Ectopolis Magazin!

    4,5 év működés után az oldal nem frissül tovább.

    Legutóbbi cikkek

    • 2022. szeptember 6.

    Középfölde kisokos – 5 érdekesség A gyűrűk ura: A hatalom gyűrűi kapcsán

    5 érdekesség A gyűrűk ura: A hatalom gyűrűi kapcsán

    • 2022. szeptember 1.

    Hollywood hercegnőjére egy igazi herceg is felfigyelt – 40 éve hunyt el Grace Kelly

    A csendes kitartás szobra megküzdött minden sikeréért.

    • 2022. augusztus 26.

    Betűkből filmet – Hollywood aranykorának 7 világhírű forgatókönyvírója

    Akikről ritkán emlékszünk meg, pedig a filmek lelkét hozzák létre.

    • 2022. július 19.

    Gondolatok a jövőből – 9 csavaros sci-fi, amit látnod kell

    Okos mozik, melyek kidomborítják a sci-fi tudományos oldalát is.

    • 2022. július 8.

    Öt órai tea és fényezett családi ezüst – A Downton Abbey világa

    Mennyire hiteles, és vajon miért rajongunk úgy a szériáért?