- Tóth Imre
- 2020. július 22. | Becsült olvasási idő: 5,5 perc
2017-ben berobbant a Netflix streaming csatornájára a Dark címre hallgató német sci-fi sorozat, mely azonnal elnyerte a műfaj rajongóinak szívét keménységével, komplexitásával, okos csavarjaival, borongós hangulatával. Most hogy a harmadik évad végeztével lezárult a történet, megfelelően szemrevételezhetjük, miért is övezi akkora csodálat Baran bo Odar és Jantje Friese közös alkotását. Hiszen nem egy egyszerű időutazós történetről van szó, hanem sok közül is az egyik legkiemelkedőbbről, mely ötvözi a létfilozófiát, a kvantumfizikát, és mindezt mennyei magasságokba helyezi.
A Dark a maga világával az induláskor elszenvedte azt a kellemetlen megbélyegzést, hogy csak egy német „Stranger Things”, hiszen bár sok hasonlóság mutatkozik a két sorozat között, ez tulajdonképpen kimerül abban, hogy hasonló időszakban játszódnak, sok a fiatal szereplő, ráadásul közel azonos időben is debütáltak ugyanazon szolgáltatónál, azonban a külsőségeket leszámítva össze sem mérhető a két széria minősége és menősége. Vajon mit is kínál számunkra a Dark, mitől ennyire kiemelkedő?
Az Eredet
Maga a sorozat az időutazás témakörét és az e körül kialakult problémákat vizsgálja, mindezt megspékelve korábban a zsánertől ritkán látott bibliai távlatokkal. Nem egy könnyed alkotás, aki a Vissza a jövőbe-trilógiával szocializálódott az időutazós filmek világában, garantáltan csalódni fog. A Dark ugyan a szokásos témákat veti fel, fókuszálva az időparadoxonok a zsánerben állandósult kérdéskörére, azonban míg a legtöbb időutazós történetnél ezt olykor könnyelmű logikátlanságokon át elengedik és nem igazán szolgálnak rá érdemi válasszal, addig a Dark ezt szorosan a cselekmény magjába építi, és kiváló módon oldja meg a felmerülő kérdéseket.
A sorozat központi helyszíne Winden városkája egy atomerőmű szomszédságában, ahol viszonylag kevesen élnek. A szereplők javarészt fiatalok, a felnőttek között megtalálhatjuk az aggódó, gyermekeit egyedül nevelő anyát, a rendületlenül nyomozó rendőr figuráját és még jó pár másik hasonló karaktert, melyek megágyaztak a Stranger Things című szériával való folyamatos összehasonlításra.
A sorozat erőteljesen épít a számmisztikára, visszatérő eleme a 3-as szám. Körbe öleli a teljes szériát, annak minden aspektusában, ami már egyfajta metafizikai módon még az évadok számában is megjelenik.
A három évad maga a formula, az első a bevezetés, aztán jön a tárgyalás, és végül a katartikus fináléval elérünk a befejezéshez.
Természetesen a 3-as szám nem csak a széria struktúrája miatt érdekes. Szereplőink 33 éveket utazhatnak az időben, 33-at előre és 33-at hátra, a cselekmény pedig 1888 és 2053 között játszódik. A Dark a számok kapcsán erőteljesen építkezik a Bibliára is, a 3-as szám a legtöbbet szereplő szám a Szentírásban, ezen túl pedig a szereplők és a helyszínek is három alakban, három generációban jelennek meg előttünk. Persze a 33-as szám sem csak az időugrásokat jelölheti, hanem magát a végtelenséget is, hiszen tükörfordítással 8-ast formáz, szimbolizálva az időutazással létrejövő paradoxont.
A sorozat számos formában merít a Bibliából, vaskos szeletet mar ki az Ószövetségből, Ádám és Éva történetéből, akik száműzettek a paradicsomból és megteremtették az emberiséget. A bibliai páros modern megtestesülése Jonas és Martha, és égiek által elrendelt szerelmük, mely egyben az egyik mozgatórugója is a cselekménynek.
Jó és rossz harca ez, a menny és a pokol időtlen szembenállása. Hőseink elpusztítják vagy megmentik a világot, miközben szembenéznek önmagukkal és lankadni nem akaró vágyaikkal. Angyalok és démonok csatája, ahogy a sorozat is prezentálja a nézők számára, hiszen a szereplők cselekedetei reflektálnak a világ változásaira ebben az időért, és ezen át az emberiségért vívott szent háborúban.
A sorozat kiválóan építkezik az időutazás elméleteire, beleszőve a párhuzamos világok, a féreglyukak, a sötét anyagok kérdéskörét is, úgy, hogy a hangnem ne váljon didaktikussá, és elég teret hagyjon a nézőknek a megfejtés megleléséhez, a paradoxonok kibogozásához.
A Dark a hardcore sci-fi rajongóknak, a csavaros történetek iránt fogékonyak számára okvetlenül ajánlott, mindent és még többet tartalmaz, amit jelenleg az időutazás témaköréből lehetséges kihozni, ráadásul mindemellett erőteljes létfilozófiai kérdéseket boncolgat, így azok számára is elgondolkodtató néznivaló, akik a mély mondanivalót, és a több rétegben értelmezhető cselekményt részesítik előnyben. Akárhogy is, a Dark jóleső agytorna lesz, mert bizony az a gordiuszi csomó olykor nem adja magát könnyen, erről az alkotók igen hatékonyan gondoskodtak.
Még idén láthatjuk a mozikban a második Benoit Blanc kaland.
Az egyik legfontosabb háborúellenes regény nagyszabású adaptációt kap.
Az egyik legkeresettebb szélhámos a Netflixnek hála újra hódít.
5 érdekesség A gyűrűk ura: A hatalom gyűrűi kapcsán
A csendes kitartás szobra megküzdött minden sikeréért.
Akikről ritkán emlékszünk meg, pedig a filmek lelkét hozzák létre.
Okos mozik, melyek kidomborítják a sci-fi tudományos oldalát is.
Mennyire hiteles, és vajon miért rajongunk úgy a szériáért?