- Kovács Krisztián
- 2019. augusztus 20. | Becsült olvasási idő: 5 perc
Az Egyesült Államokban járva az egyik kint dolgozó ismerősünk azt mondta, Amerikában egy dolgot nem szabad: lustának lenni. Ha hajtasz, ha szorgalmas vagy, ha mindig keresed a lehetőséget, és ezt látják is rajtad, vélhetően mindig meglesz a napi betevő. Érdekes, hogy bár itt az utca emberéről beszéltünk, mindez Hollywoodban sincs másként, és egy olyan zárt közeg, mint az Egyesült Államok szórakoztatóipara – mely alapvetően szeret külön világként tekinteni önmagára – és kirekeszteni mindent, mely nem csillagos-sávos lobogó alatt született, kőkemény munkával – no meg a szerencsefaktor segedelmével – mégis elérhető.
A minap egy beszélgetésben jött fel a téma azokról a külföldi sztárokról, akik megvetették a lábukat Hollywoodban, és bár először azt gondoltuk, még egy tízes listát is nehezen tudnánk felállítani, végül fejből, papír nélkül is közel negyven névnél álltunk meg, bizonyítván a fenti bevezetőben felállított tézist. Következzék most egy rögtönzött lista tehát olyan külföldiekről, akik Hollywoodról álmodtak, és akiket Hollywood végül a keblére is ölelt.
A törökországi születésű francia színészt általában akciófilmek rosszarcú főgonoszaként ismerhetjük, ezt a szerepet alakította a Bad Boys első részében, de szerepelt többek közt az 1492 – A Paradicsom meghódítása vagy a Nikita című filmekben, sőt, láthattuk tudósként A magban, vagy ép jövőlátóként a Nostradamus főszerepében is.
Az idén már a 78. életévét taposó német színész Wolfgang Petersen 1980-as, kultikus A tengeralattjáró című filmjével szerzett hírnevet magának, és akárcsak Karyo, számtalanszor alakított negatív figurát pl. Az elnök különgépében, a Dredd bíróban, vagy A Da Vinci kódban, és bár játszott az Oscar-esőben fürdő Az angol betegben is, számtalan B-kategóriás alkotás is ott szerepel a filmográfiájában.
Az izraeli modellből lett színésznőt még csak most kezdi igazán felfedezni magának az álomgyár, és bár majdnem Bond-lány lett A Quantum csendjében, a nevét igazán a Halálos iramban-franchise, és még inkább Wonder Women szerepe tette fel Hollywood térképére, legközelebb vélhetően a DC második Csodanő-filmjének főszerepében tűnik majd fel.
A japán színész, aki hazájában már a 80-as években híres volt szamurájszerepeiről, majd legyőzte a leukémiát is, a 2003-as Az utolsó szamurájjal szerzett hírnevet Hollywoodban, és emellé egy Oscar-, és egy Golden Globe-díj jelölést is, azóta pedig olyan alkotásokban láthattuk, mint a Batman: Kezdődik, a Levelek Ivo Dzsimáról, az Egy gésa emlékiratai, az Eredet vagy a Godzilla.
Sydow idén töltötte be 90. életévét, egykoron ő volt Ingmar Bergman kedvenc színésze, pályafutása egyik csúcsa A hetedik pecsét. Amerikában Az ördögűzővel szerzett hírnevet, aztán dolgozott Olaszországban Marcello Mastroiannival, és epizódszerepekben tűnt fel olyan vitatott, vagy épp kasszasiker hozó alkotásokban, mint a Dűne, a Különvélemény, a Viharsziget, vagy épp a Csillagok háborúja 7. epizódja, Az ébredő erő.
A svéd színész 1988-ig a stockholmi Nemzeti Drámaszínházban dolgozott, aztán egyik első amerikai szerepében rögtön a Vadászat a Vörös Októberre című filmben tűnt, néhány évvel később pedig esélyes volt a Schindler listája főszerepére. Emellett is olyan filmekben látható, mint a Good Will Hunting, a Karib-tenger kalózai, a Mamma Mia, de szerves része a Marvel-filmuniverzumának is, mint az eredetileg a Thor-filmekben feltűnt tudós, Erik Selvig.
A lista első, de nem utolsó Oscar-díjasa a Puerto Rico-ban született színész, aki már a Közönséges bűnözőkben is maradandót alakított, az aranyszobrot pedig végül 2000-ben a Traffic mellékszerepe hozta el neki. Később aztán feltűnt a Sin Cityben, A galaxis őrzőiben, a Csillagok háborúja 8. epizódjában, és a Sicario mindkét részében, sőt, eljátszotta kedvenc történelmi karakterét, Che Guevarát is.
A bájos francia színésznőről kevesen tudják, hogy kipróbálta már magát rendezőként és forgatókönyvíróként is, de nyilván filmszerepeiről ismerünk rá először. Bár a mai napig visszajár forgatni Franciaországba saját anyanyelvén is, hollywood-i karrierje is beindult Quentin Tarantino Becstelen Brigantyk című filmje után, mely elvezette a Kezdők, és a Szemfényvesztők főszerepeihez is.
A Svédországból származó színésznőnek ma már saját filmgyártó cége van, holott a filmvásznon csak 10 évvel ezelőtt tűnt fel, mint A tetovált lány eredeti svéd változatának főszereplője. Azóta aztán Guy Ritchie beválogatta a Sherlock Holmes – Árnyjátékba, Ridley Scott a Prometheus egyik főszerepét bízta rá, Brian De Palma pedig a Gyilkos vágyakban dolgozott együtt vele.
Gleeson ma már Hollywood egyik legjobb karakterszínésze, pedig miután Írországban eljátszotta Hamletet és III. Richárdot, kis híján inkább tanárnak állt a színművészet helyett. Azóta persze sikerfilmek armadájának mellékszerepe fűződik a nevéhez, mint a Trója, a Mennyei királyság, az Erőszakik, vagy A holnap határa, de ő játszotta Alastor Mordon professzort is a Harry Potter-filmekben.
Kis gondolta volna, hogy a Taxi-filmek után egyszer ő lesz a jelenkor legfelkapottabb francia színésznője. Miután 2008-ban elnyerte az Oscar-, Golden Globe-, és BAFTA-díjat a Piaf című film főszerepéért már őt keresték meg szuperprodukciók szerepeivel, így láthattuk az Eredet, a Közellenségek, az Éjfélkor Párizsban, vagy A sötét lovag – A felemelkedés című filmben, de azóta is sűrűn visszajár anyanyelvén forgatni Franciaországba.
Hounsou Beninben született, 13 évesen emigrált Párizsba, aztán hamar feltűnt Steven Spielberg Amistad című filmjében, mint az egyik rabszolga. Végül Russel Crowe oldalán a Gladiátor mellékszerepe hozta meg számára az áttörést, majd 2004-be az Amerikában című filmért jelölték Oscar-díjra. Szintén látható volt még A sziget, a Constantine, a Véres gyémánt, A galaxis őrzői, a Halálos iramban, az Aquaman, a Marvel kapitány, vagy a Tarzan legendája című mozikban is.
A fiatal francia színésznőnek szintén Quentin Tarantino adta meg a hollywoodi kezdőlökést, amikor mellékszerepet kínált neki a Becstelen Brigantykban. A korábban csak hazájában, anyanyelvén foglalkoztatott különleges szépségű Seydoux-t azonnal keblére ölelte az álomgyár, és olyan filmekben tűnt fel, mint a Robin Hood, a Mission Impossible – Fantom Protokoll, a Grand Budapest Hotel, vagy a Spectre alcímű James Bond-film.
Mads Mikkelsen
Korának legtehetségesebbnek tartott dán színésze számtalan dán mozifilmben és televíziós drámasorozatban tűnt fel, mielőtt bemutatkozott Hollywoodban, a félresikerült Artúr király című filmben. Ezt követte első emblematikus szerepe a Casino Royalban Daniel Craig ellenfeleként, ám leghíresebb karaktere mégis a lenyűgöző intelligenciájú Hannibal Lecter az azonos című sorozatban, de ő volt Doctor Strange ellenfele is a Marvel hős első önálló filmjében.
Korunk egyik legtehetségesebb fiatal színésznője Svédországban kezdte karrierjét, ám a térképre a 2012-es Anna Karenina tette fel, és indította el azon az úton, mely végül 2016-ban, egy mindössze 28 évesen, A dán lány mellékszerepéért odaítélt Oscar-díjban csúcsosodott ki. Vikander azóta olyan filmekben volt látható, mint az Ex Machina, Az U.N.C.L.E. embere, vagy a Jason Bourne, de ő lett az új Lara Croft is a Tomb Raider legújabb változatában.
Stormare igazi ezerarcú zseni, fizimiskájának hála ugyanúgy játszott már kolumbiai drogbárót, mint orosz űrhajóst, és mindemellett jegyzet zenész és drámaíró, tehát több szempontból is rendkívül sokoldalú művész, akiben még Ingmar Bergman is óriási tehetséget látott. Stormare elképesztően hosszú filmográfiájában olyan alkotások szerepelnek, mint a Jurassic Park – Az elveszett világ, a Fargo, A nagy Lebowski, a Csokoládé, A fegyverek szava, a Constantine, a Különvélemény, de feltűnt A szökés és a Monk – A flúgos nyomozó című sorozatokban is.
Újra műsoron a Quantum Leap – Az időutazó.
A Warner döntése értelmében nem annyira biztos.
5 érdekesség A gyűrűk ura: A hatalom gyűrűi kapcsán
A csendes kitartás szobra megküzdött minden sikeréért.
Akikről ritkán emlékszünk meg, pedig a filmek lelkét hozzák létre.
Okos mozik, melyek kidomborítják a sci-fi tudományos oldalát is.
Mennyire hiteles, és vajon miért rajongunk úgy a szériáért?