• Kövess minket a Facebookon!
  • Kövess minket az Instagramon!
  • Kövess minket a YouTube-on!
Animációs filmek gyerekeknek, amiket felnőttként is élvezni fogsz

Film

Kicsiknek és nagyoknak – 9 animációs film gyerekeknek, amit felnőtt fejjel is élvezni fogsz

  • Megosztás Facebookon
  • Megosztás Twitteren
  • Megosztás e-mailben

Sokan örömüket fejezik ki az iránt, hogy az elmúlt években határozottan kezdenek elmosódni a határvonalak az animációs és az élőszereplős filmek korosztályonkénti mondanivalója kapcsán. Valójában ez nem új keletű jelenség, gondoljatok például az 1967-es A dzsungel könyvére, ami a Walt Disney egyik legjobb egész estés rajzfilmje – és igaz ugyan, hogy egy Nobel-díjas író novellájából táplálkozik – ám mondanivalóját tekintve egyaránt megtalálhatja benne a számításait gyermek és felnőtt egyaránt.

Az utóbbi időben pedig a készítők valóban nagyobb hangsúlyt fektetnek olyan egyetemes kérdések felvetésére, és megválaszolására, melyek valóban üdítő kikapcsolódást nyújtanak fiataloknak és időseknek egyaránt, a családi mozizást valódi közösségi élménnyé kovácsolva, ahol a szülő sem csupán kellék, hanem maga a célközönség. Összegyűjtöttünk most kilenc remek animációs filmet, melyeket bár alapvetően – már csak formájuk miatt is – gyerekeknek szántak, de a felnőttek is maradéktalanul élvezni fognak.

Kutyák szigete

Wes Anderson 2018-as bábanimációs filmje egy furcsa vígjátéki, drámai és sci-fi elemekkel dúsított alkotás, mely bár az animációs filmektől megszokott kérdések – mint a barátság, a hűség, stb. – indul el, ám ezeket jóval több nézőpontból, sokkal komplexebb módon térképezi fel, így túlmutat az átlagos Disney-mesék alapjain. Óda ez az ember legjobb barátjához, a lehető legcsekélyebb pátosz, vagy giccs nélkül, lenyűgöző, bár olykor valóban kissé groteszk látványvilággal, és ráadásul látványosan, és közérthetően beszél a diktatúrák, a hatalom és az elnyomás témaköreiről is.

Kutyák szigete

Kutyák szigete

Zootropolis – Állati nagy balhé

Az utóbbi évek egyik legüdítőbb animációs filmje, egy igazi bomba, ha úgy tetszik, ez ugyanis a szó legklasszikusabb értelmében egy valódi bűnügyi történet, okos, logikus felépítésű sztori, mely követi a zsarukrimik legszebb hagyományait, ugyanakkor szimbolikusan, karakterein át mesél az állatok ösztöneiről, szinte láthatatlanul összemosva az alakjukat az emberi természettel. És ahogy lenni szokott – mert erre a krimi tökéletes – lenyűgöző mese a társadalmon belül kialakult rasszokról, az előítéletek feloldásáról, a politikai gépezetek manipulatív és mérgező hatásáról.

Zootropolis – Állati nagy balhé

Zootropolis – Állati nagy balhé

Szuperhaver

A magyar fordításban elég szerencsétlen címet kapott 1999-es film érdemtelen bukás volt a maga idejében. A kisfiú, és a toronyház méretű űrrobot barátsága Brad Bird rendezésében minőségben kétségtelenül felülmúlta a vele azonos időben mozikba kerülő Tarzant, de pénzügyileg meg sem tudta közelíteni. Nem emlékszem még egy rajzfilmre, ami mert volna beszélni a hidegháború demoralizáló és kollektív társadalmi paranoiájáról, a titkosszolgálatok működéséről, vagy az atomháború fenyegetéséről, a Szuperhaver belement ezekbe a kérdésekbe, a jutalma pedig az lett, hogy költségvetése felét sem volt sajnos képes visszahozni.

Szuperhaver

Szuperhaver

A fantasztikus Róka úr

Egy újabb Wes Anderson remek, ezúttal is segítségül hívva a bábanimációt, mellyel kiegészülve adaptálta Roald Dahl azonos című, szintén világhírű regényét. A vagány csirkefogó, Róka úr története a klasszikus a-rosszfiú-megjavulni-készül-ám-még-egy-utolsó-balhé-belefér-féle tipikus heist filmes klisé köré épül, ám története kifejezetten csavaros, karakterei pedig valósággal életre kelnek az animáció mögött. Andersontól elvárható módon jó adag társadalomkritika vegyül a történetbe, ám azt jótékonyan elfedi a mesei keret, és a poénok összhatása, ám a megtekintés után még garantáltan elgondolkodtat.

A fantasztikus Róka úr

A fantasztikus Róka úr

Coraline

A nagy brit mesélő, Neil Gaiman azonos című ifjúsági regénye jelentette a kiindulópontot Henry Selick stop-motion technikával készült filmjéhez, mely tulajdonképpen le sem tagadhatná Tim Burton Karácsonyi lidércnyomásának hatását, ami miatt jobbára inkább a nagyobb gyerekeknek lehet ajánlott. A 3 éven át forgatott alkotás legtöbb eleme olyan, mintha Bram Stoker Draculájának gyerekváltozatát keresztezték volna az Adams Family-vel, bizarr epizódok sorozata, mely ugyanakkor kiválóan mesél a felnövéssel, éréssel járó problémákról, és önmagunk elfogadásáról is.

Coraline

Coraline

Pókember: Irány a Pókverzum!

Hihetetlenül egyedi, és rendkívül intenzív élmény ez az Oscar-díjas animáció, ami úgy képes tálalni a kvantumelméletet, hogy az még a gyerekek számára is könnyedén érthető lesz, de nagy előnye az is, hogy egy egyébként sokak által jól ismert – hiszen Pókember a világ legnépszerűbb szuperhőse – univerzumot képes kiforgatni, és némileg újraértelmezni, a gyerekeket lenyűgözve a látvánnyal, a felnőtteket a rendkívül eredeti karakterekkel, egészen meglepő módon megőrizve a képregénykockák dinamikáját. Rendkívüli animációs egyveleg, minden létező díjat, és dicséretet megérdemelt.

Pókember: Irány a Pókverzum!

Pókember: Irány a Pókverzum!

Roger nyúl a pácban

Robert Zemeckis 1988-as filmje olykor szexualitás terén elég merész, ugyanakkor a vegyes technikával készült alkotás a kacagtató poénjaival a gyerekek elől kiválóan rejti el mindezt, és teszi át a fókuszt egy Tapsi Hapsi-újraértelmezésre, benne a noir krimik minden létező, ám hibátlanul megörökölt sablonjával. A mindig szigorú Bob Hoskins egészen lenyűgöző, különösen, hogy fizimiskája épp ellentéte a noirokban megszokott szikár detektívnek, Alan Silvestri zenéje pedig csak emeli a színvonalat, és semmiképpen se feledkezzünk el a kiválóan sikerült magyar szinkronról sem, mely újabb réteget ad az egyébként is kiváló filmnek.

Roger nyúl a pácban

Roger nyúl a pácban

Coco

A Disney és a Pixar közös filmje 2017-ből közel egymilliárd dollárt termelt a mozikasszáknál, és két Oscar-díjat is hazavitt. A mexikói halottak napja, és így az elmúlás, a halál gyermeki értelmezése köré épülő film egy igazán szívmelengető alkotás valahol a fantasy, és a mágikus realizmus közt, és bár érzelmi mondanivalóját tekintve egyértelműen építkezik Hiyao Miyazaki Cihiro Szellemországban című animéjéből, azt mégis kreatívan, játékosan teszi, úgy, hogy a még bizonyos animációs alkotásban látható és kifejezetten idegesítő musicalbetéteket is élvezni tudja a néző.

Coco

Coco

A Hihetetlen Család 2.

Már az első rész is kifejezetten élvezetes volt, de még nem mert, vagy nem akart olyan messzire merészkedni, mint a folytatás. Hihetetlenék újabb története ezúttal ugyanis a családon belüli dinamikáról, a felborult férfi-női viszonyról, a gyermek érkezésével, és nevelésével járó konfliktusokról és konszenzusokról mesél, a Brad Birdtől már a Szuperhaverben látott, és animációs filmekben általában ritkán tetten érhető érettséggel. Mindezen túl pedig a Hihetetlen Család második része még a műfajokat is hihetetlen kreativitással keveri, észrevétlenül vált sci-fiből akcióba, kalandfilmből vígjátékba és vissza, egyetlen percre sem veszítve el a fókuszt és az egyensúlyt.

A Hihetetlen Család 2.

A Hihetetlen Család 2.

Kapcsolódó cikkek

Bezárt az Ectopolis Magazin!

4,5 év működés után az oldal nem frissül tovább.

Wednesday, a sorozat /Forrás: https://www.euronews.com/culture/2022/11/30/wednesday-beats-stranger-things-to-become-netflixs-biggest-english-language-show/

Haláli hullák szerdája – Wednesday – Sorozatkritika

A rémesen vicces Addams-feldolgozás

Legendás állatok. 3. /Forrás: https://www.digitalspy.com/movies/a675773/fantastic-beasts-3-4-5-release-date-cast-plot-news-trailer/

Lesz-e folytatása a Legendás állatok és megfigyelésük-sorozatnak?

A Warner döntése értelmében nem annyira biztos.

    Hírlevél feliratkozás

    Itt akarsz Te is lépdelni Ectopolis utcáin?
    Tartsd velünk a lépést, és iratkozz fel a város hírlevelére!

    Az Adatkezelési tájékoztatóban leírt feltételeket elfogadom.

    Kiemelt téma

    Bezárt az Ectopolis Magazin!

    4,5 év működés után az oldal nem frissül tovább.

    Legutóbbi cikkek

    • 2022. szeptember 6.

    Középfölde kisokos – 5 érdekesség A gyűrűk ura: A hatalom gyűrűi kapcsán

    5 érdekesség A gyűrűk ura: A hatalom gyűrűi kapcsán

    • 2022. szeptember 1.

    Hollywood hercegnőjére egy igazi herceg is felfigyelt – 40 éve hunyt el Grace Kelly

    A csendes kitartás szobra megküzdött minden sikeréért.

    • 2022. augusztus 26.

    Betűkből filmet – Hollywood aranykorának 7 világhírű forgatókönyvírója

    Akikről ritkán emlékszünk meg, pedig a filmek lelkét hozzák létre.

    • 2022. július 19.

    Gondolatok a jövőből – 9 csavaros sci-fi, amit látnod kell

    Okos mozik, melyek kidomborítják a sci-fi tudományos oldalát is.

    • 2022. július 8.

    Öt órai tea és fényezett családi ezüst – A Downton Abbey világa

    Mennyire hiteles, és vajon miért rajongunk úgy a szériáért?