- Kovács Krisztián
- 2020. július 27. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Olivia de Havilland meglehetősen különös és sokszínű utat járt be, britként született Japánban, hogy aztán az Egyesült Államokban lehessen világsztár. Filmben utoljára 1988-ban szerepelt, több mint fél évszázados pályafutása során két Oscar-díjat is nyert, Hollywood legendaként emlékezik meg róla. A színésznő 104 éves volt.
104 éves korában elhunyt Olivia de Havilland. A veterán színésznő a szintén idén távozott ikonnal, Kirk Douglas-szel együtt Hollywood aranykorának ikonja volt, aki pályáját 1935-ben kezdte, aztán mindössze 23 évesen bekerült minden idők egyik leghíresebb filmje, az Elfújta a szél stábjába, ahol a tragikus sorsú, és végtelenül jószívű Melanie szerepét kapta meg. Az alakításéért később Oscar-díjra is jelölték.
De Havilland kétszer nyerte el az aranyszobrot, először 1947-ben a Kisiklott élet, majd 1950-ben az Örökösnő főszerepéért. Pályafutása második felében, mikor már kora miatt is ritkábban hívták mozifilmbe szerepelni, kiválóan ismerte fel, hogy a tévéfilmekben egyre nagyobb potenciál lakozik, így végül egészen 1988-ig megszakítás nélkül dolgozott, utolsó szerepe a The Woman He Loved című filmben volt, bár előtte két évvel is még elnyert egy Golden Globe-ot Anastasia: The Mystery of Anna című filmben nyújtott alakításáért.
Az 1916-ban Tokióban született színésznő a visszavonulását követően is számtalan dokumentumfilmben tűnt fel, díjátadókra hívták, ennek egyik legemlékezetesebb momentuma a 2003-as Oscar-gála, ahol az egyik díj átadójaként lépett színpadra, és percekig tartó vastaps és álló ováció fogadta, de ugyanez történt a 2011-es Cézár-díjátadón is. Élete utolsó éveiben már nem hagyta el párizsi otthonát, így sajnos akkor sem tudott személyesen jelen lenni, mikor II. Erzsébet lovagi címet adományozott neki. Olivia de Havilland 53 éves pályafutása alatt 49 filmben szerepet, és ő volt például az első nő, aki a Cannes-i Filmfesztivál zsűrijének elnöke lehetett, és már 1960-ban csillagot kapott a Hollywoodi Hírességek Sétányán.
Újra műsoron a Quantum Leap – Az időutazó.
A Warner döntése értelmében nem annyira biztos.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.