- Kovács Krisztián
- 2021. május 13. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Azok után, hogy tavaly itt hagyott minket Olivia de Havilland és Kirk Douglas, idén Hollywood aranykorának egy másik korelnöke és veteránja távozott az élők sorából. Norman Lloyd neve sokaknak a Holt költők társasága merev iskolaigazgatójaként lehet ismerős, holott ő maga Orson Welles és Charlie Chaplin mellett kezdte a szakmát.
106 éves korában elhunyt Norman Lloyd, Hollywood aranykorának egyik utolsó hírnöke. Lloyd 1914-ben született New Yorkban, a szakmát pedig a második világháború előtt, a 30-as években az Orson Welles által vezetett Mercury Theatre nevezetű meglehetősen egyedi előadásairól elhíresült színházban kezdte. Egészen pontosan a színház első darabjában, Shakespeare Julius Ceasarjának Welles által adaptált, és számos vitát kiváltó darabjában már láthatta a közönség 1937-ben, és a rendező magával vitte Hollywoodba is, ahol szerepet adott neki az Aranypolgárban, ahol végülis költségvetési okok miatt nem szerepelhetett. Így aztán végül 1942-ben Alfred Hitchcock Szabotőr című filmjében debütált, de együtt játszott Charlie Chaplinnel is a Rivaldafény című filmben, vagyis bátran állíthatjuk, hogy Lloyd az egyik utolsó, aki tanúja volt Hollywood aranykorának.
A színészt, aki rendezőként, forgatókönyvíróként és producerként is kipróbálta magát, leginkább sorozat- és karakterszínészként tisztelték, kétszer jelölték Emmy-díjra. Társaságkedvelő ember hírében állt, legjobb barátai közt megtalálhattuk Jean Renoir-t és a némafilmes korszak szupersztárját, Buster Keatont is, születésnapi partijai legendásak voltak, melyeket még 100 évesen is korához illő vehemenciával ünnepelt.
Lloyd a legtöbbek számára vélhetően az 1989-es Holt költők társasága című drámából lehet ismerős, ő volt az a merev iskolaigazgató, aki renegát elvei miatt elbocsátotta Robin Williams figuráját. Színészként utoljára 2015-ben, 100 évesen, a Kész katasztrófa című vígjáték apró mellékszerepében tűnt fel. A Variety szerint Lloyd Los Angelesben lévő otthonában, csendben, családja körében hunyt el. Novemberben tölthette volna be a 107-et.
Újra műsoron a Quantum Leap – Az időutazó.
A Warner döntése értelmében nem annyira biztos.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.