- Kovács Krisztián
- 2021. október 4. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Ludwig van Beethoven kétségtelenül a történelem valaha volt egyik legkiválóbb zeneszerzője, a bécsi klasszika harmadik nagy alakja Mozart és Haydn mellett, 1827. március 26-án éjjel állítólag a Bécs felett átvonuló mennydörgés hangjának közepette hunyt el, és számtalan befejezetlen művet hagyott maga után, melyek egyikét most egy forradalmian új eljárással fejeznének be.
Ahogy már sokan leírták előttünk, szinte egészen a halála pillanatáig megszállottan dolgozott, ám a húszas éveitől sokat betegeskedő zseni így is hátrahagyott egy vonósötöst, a X. szimfónia vázlatait, két kánont, két vonósnégyest és a B-dúr vonósnégyes fináléját. Miután 2020-ban lett volna a zeneszerző születésének 250. évfordulója, zenetörténészek és számítógépes szakemberek egy csoportja összefogott, hogy a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségeket kihasználva befejezzék azt a bizonyos X. szimfóniát.
A programban résztvevő Christine Siegert, aki a bonni Beethoven-ház archívumának vezetője, igyekezett jó előre leszögezni, hogy az elkészült műre nem tekintenek majd az életmű részeként, Barry Cooper brit zeneszerző és zenetörténész pedig – aki korábban szintén megpróbálta befejezni a szimfóniát, az MI-által készült anyagból pedig volt szerencséje hallani egy részletet – azt nyilatkozta, hogy sajnos az elkészült részlet távolról sem hangzott úgy, mintha valóban Beethovent hallgatott volna.
Az MI egyébként 730 nap alatt tanulta meg Beethoven teljes életművét, alkotási módszerét és stílusát, és több mint 2 millió hangjegyet komponáltígy a X. szimfónia végül 193 év után készült el. Az algoritmus fejlesztése Ahmed Elgam és Mark Gotham nevéhez fűződik. Az elkészült darab bemutatóját természetesen a járványhelyzet miatt tavaly el kellett halasztani, de idén, október 9-én végre bemutatásra kerül Bonnban. Azonban, ahogy a digitalhungary.hu is írja, az emberi tényező a zeneszerzésből nem zárható ki, mert a mesterségesen megkomponált szekvenciák meglehetősen monotonak, gépies hangzásúak, így a fejlesztők felkérték Walter Werzova osztrák zeneszerzőt, hogy főleg tempóváltások tekintetében leheljen némi életet a darabba.
A szerző ezúttal misztikus, belső utazásra invitálja az olvasókat.
Avagy mi a különbség a romantika és a szerelem közt?
Williams a legnagyobbaktól tanult, és túlnőtt rajtuk.
A mindössze 30 élet élt nagyszerű írónő a Sex Education főszereplőjével éled újjá a vásznon.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.