Hírek
5 regény az irodalmi Nobel-díjas William Faulknertől, amit érdemes elolvasnod
- Kovács Krisztián
- 2020. szeptember 25.
- Becsült olvasási idő: 4 perc
123 évvel ezelőtt a mai napon született William Faulkner, a XX. századi amerikai irodalom egyik legnagyobb alakja Ernest Hemingway mellett, generációja utolsó szószólója, akinek távoztával lezárult az amerikai próza fejlődésének egy igen jelentős szakasza. Születésének évfordulóján most öt kiváló regényt ajánlunk tőle, ha még nem ismerkedtél volna meg az irodalmi Nobel-díjas zseni életművével.

William Faulkner, 1949 irodalmi Nobel-díjasa
Faulkner különös figura volt, aki ódzkodott az emberektől, az írást szent intézménynek tekintette, és akit csak az 1949-es irodalmi Nobel-díja után kezdett értékelni saját hazája, akkor, amikor ő már a könnyű pénzkereset miatt inkább Hollywoodban írta a legkülönbözőbb regények adaptációinak forgatókönyvét, többek közt adaptálta Hemingway Szegények és gazdagokját, vagy Raymond Chandlertől a Hosszú álmot, mindeközben azonban generációja egyik legnagyobb, és leginkább kísérletező hangú írófejedelmévé vált. Faulknertől generációk tanulták el a kísérleti próza, a részletes jellemábrázolás, és a ritmusos mondatokat előnyben részesítő kortalan stílus kulisszatitkait, és olyan irodalmi nagyságok rajongtak feltétlenül életművéért, mint 1982 irodalmi Nobel-díjasa, a kolumbiai Gabriel García Márquez.
Íme most öt regény, melyen át megismerkedhetsz Faulkner zsenijével. (Az ajánlásokhoz felhasználtuk az adott művek fülszövegét is.)
A hang és a téboly
Faulkner főműve, a kísérleti próza fontos remeke ez a több nézőpontos regény, benne az író barokkosan hömpölygő prózájának esszenciájával. Négy elbeszélő – három Compson-testvér (egy idióta, egy öngyilkosjelölt, egy kisvárosi Jágó) és végezetül maga a szerző – mondja el ugyanazt a históriát. Négy változatban pereg le előttünk ugyanaz az álom: korunk látomása. A modern világ ős-egyszerű elemekből összeálló bonyolult rendszere tárul föl benne, a modern ember végzetesen bizonytalan, de mégis gyötrelmes bizonyossággal létező erkölcsi világrendje.
Zsiványok
Faulkner utolsó műve afféle karrierösszegzés, melyben felidézi a múltat, saját fiatalságát, a fiatalok vágyálmait, és azok szembesülését a valósággal. Nehéz regény, ám kétségtelenül Faulkner életműnek egyik csúcsalkotása is egyben, a nagyapa meséje unokájának arról, miként ment szembe fiatalon a társadalommal. A Zsiványokban tehetségének azt az oldalát csillogtatja meg, amelyről többnyire elfeledkezünk, noha számos könyvében felfedezhető, igaz, sötétebb árnyékok közé szorulva: a humorérzékét.
Míg fekszem kiterítve
Meghalt egy tanyasi öregasszony, Addie Bundren, s most az övéi – férj és öt gyerek – szekérre rakják a maguk ácsolta koporsót, hogy az elköltözött földi maradványait – végső meghagyása szerint – a városban, rokoni csontok között helyezzék örök nyugalomra. Felkerekednek, viszontagságos, hosszú úton szekereznek végig, hogy a szó szoros értelmében „tűzön-vízen át” véghez vigyék, amire szavukat adták. Egyszerre humoros, mégis dráma regény, mely a minden nehézséget legyőző ember alakjával mintegy összekacsint kortársa és irodalmi ellenfele, Hemingway arc poeticájával.
Fiam, Absolom
Nem egyszerű történet, tulajdonképpen egy bibliai példázat, melyet annak idején alaposan elmarasztalt a kritika, holott minőségében nem marad el az író többi művétől. A történet: tündöklés és nyomorúság; fölívelés és lehanyatlás: klasszikus tragédia. Jellegzetesen déli történet: a fajgyűlöletben gyökerező „különleges intézmény” átkos következményeinek elrettentő példája. De jellegzetesen amerikai történet is: a „korlátlan lehetőség” illúziójára épült nagyszabású vállalkozás paradox példázata. Megmutatja, hogy mire képes – és mire nem – önerejéből, önmagát maradéktalanul megvalósítva az ember.
Augusztus fénye
Faulkner 1932-ben megjelent művét sok kritikus a legjobb regényeként tartja számon. Egy egyszerű parasztlány, Lena Grove utazásának története, aki terhességének utolsó heteiben útra kel, hogy felkutassa születendő gyermeke apját. Az ő tekintetén át tárul elénk a Mississippi menti világ, és töri össze a főhős remélt boldogságát, ez szabja meg újszülött gyermekének sorsát is. Hosszú, nyúlós, ragadós regény, aminek prózája észrevétlenül telepedik rá az emberre, kétségtelenül Faulkner azon műve, melynek olvasásához megfelelő lelkiállapot, és nyugodt környezet szükséges.

Az általunk legjobbnak ítélt Faulkner-művek
Kapcsolódó cikkek

Eleven zseniportrék – 10 kiváló film 10 legendás íróról
Az emberek, az irodalmi remekek mögött, sorsok a hírnéven túl.
2021. 01. 18.

Így nézett ki a frontvonalban egy világjárvány 100 évvel ezelőtt – Könyvkritika
Emma Donaghue legújabb regénye puszta véletlenségből vált furcsán aktuálissá.
2021. 01. 18.

Rekordáron kelt el egy 50 évig fiókban hevert Tin Tin kalandjai képregényborító
A rajz egy elfelejtett véletlennek köszönhetően kis híján örökre egy asztalfiókban maradt.
2021. 01. 18.

Árva tinédzserből lett a világ legjövedelmezőbb szuperhőse
Stan Lee és Steve Ditko 1962-ben új irányvonalat szabtak a szuperhőstörténeteknek.
2021. 01. 15.
Legutóbbi cikkek

Így nézett ki a frontvonalban egy világjárvány 100 évvel ezelőtt – Könyvkritika
Emma Donaghue legújabb regénye puszta véletlenségből vált furcsán aktuálissá.
2021. 01. 18.

Rekordáron kelt el egy 50 évig fiókban hevert Tin Tin kalandjai képregényborító
A rajz egy elfelejtett véletlennek köszönhetően kis híján örökre egy asztalfiókban maradt.
2021. 01. 18.

Sorozatként éled újjá George Orwell 1984 című regényének brutális színpadi adaptációja
Az új adaptáció csavar egyet a legendás történet feldolgozásán, de szerencsére nem drasztikus módon.
2021. 01. 15.

Budapesten forgatja legújabb filmjét a kétszeres Oscar-díjas Cate Blanchett
Kevin Hart mellett ő lesz a főszereplője az itthon forgó Borderlands játék adaptációjának.
2021. 01. 15.

A világ legrégebbi barlangrajzaira bukkantak Indonéziában
A pontos kormeghatározást követően a tudósok már DNS-mintákat keresnek a barlangban.
2021. 01. 15.