
- Kovács Krisztián
- 2021. február 3. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Már úton van minden idők legdrágább olasz filmje, mely Dante Alighieri, az Isten színjáték szerzőjének életét meséli majd el, és épp az előkészületekkel párhuzamosan kezdett jogi harcba az itáliai költő leszármazottja is, hogy több mint 700 év után végre tisztára mossa világhírű őse nevét.
Jorge Luis Borges szerint Dante írta meg minden idők legnagyszerűbb művét
Sperello di Serego Alighieri, Dante Alighieri egyenes ági leszármazottja azért küzd, hogy 700 év után bírósági határozat erősítse meg őse ártatlanságát. Az Isteni színjáték szerzőjét a fekete guelfek 1301-es hatalomra jutása után ítélték pénzbírságra, minden tulajdona elkobzására, és száműzetésre, ám a költő nem jelent meg személyesen az idézésen, ezért aztán 1302. március 10-én az ítéletet máglyahalálra változtatták. Dantének így bujdosnia kellett, és végül soha nem térhetett haza, kereken húsz évvel később halt meg maláriában barátja, Guido Novello da Polenta házában, Ravennában.
Az asztrofizikus végzettségű Sperello di Serego Alighieri Alessandro Traversi jogprofesszorral kiegészülve most azon dolgozik, hogy semmissé tegye azt a bizonyos 1302-es ítéletet, mely szerintük az akkori rendszer politikai korrupciója miatt született csupán. Alighieri a Corriere Della Serának adott nyilatkozatában azt mondta: “Igazságtalan és korrupt politikai tárgyalások voltak, melyeket soha nem tettek semmissé épp úgy, ahogy Galileo Galilei esetében sem, éppen ezért, ha a törvényeink lehetővé teszik, felülvizsgálatot fogunk kérni.” Az olasz törvények szerint természetesen minden jogerős ítélet felülvizsgálható, amennyiben újabb bizonyíték kerül elő az elítélt ártatlanságára vonatkozóan. Traversi hozzátette: “Dantét kétszer ítélték el, előbb száműzetésre, aztán halálra, és kifejezetten érdekes lesz látni, hogy a mai törvények fényében lehetséges lesz-e valóban felülvizsgálni ezeket.”
Az olasz újságokban több cinikus megjegyzés került közlésre Traversi és Alighieri akciójának bejelentése óta, Aldo Cazzullo újságíró például azt kérdezi, vajon 700 év elteltével mit adhat egy ehhez hasonló felmentés, és nem több-e puszta reklámfogásnál? Az igazán érdekes az, hogy maga az ítélet felülvizsgálatának ötlete tavaly májusban merült fel egy konferencián, ahol megjelent Antoine de Gabrielli is, aki annak a Cante de Gabrielli da Gubbio nevű firenzei tisztviselőnek a leszármazottja, aki annak idején, 1302-ben meghozta azt a bizonyos ítéletet a költő felett, és végül kiderült, hogy maga a felülvizsgálat ötlete is tőle származott.
A kiadvány augusztustól lesz elérhető a tengerentúlon.
A The Walking Dead színésze végül regényre cserélte a memoár ötletét.
A tanzániai írótól ez az első magyarul megjelenő mű.
Kisemberek szélmalomharca a múlt árnyaival.
Avagy néhány animáció, amit felnőttek és gyerekek egyaránt élvezni fognak.
Albert Camus élete csupa izgalom, melyet most az Ectopolis szerzőjének út kötete segít megérteni.
Mágikus realista történet Szerencsés Dániel tollából, Csiby Gergely előadásában.
Egyedülálló kísérlet az Amerikában is olvasott író novellájához.
A mű a száz legjobb angol nyelvű regény közé is bekerült.
Avagy mi az, ami igazán fontos az életben?