- Talabosné Lukács Nikolett
- 2021. július 8. | Becsült olvasási idő: 4 perc
Tóth Gábor Ákos a magyar újságírás és irodalom vezető egyénisége, számos kiváló regény szerzője. 1975 és 1979 között a Ho Si Minh Tanárképző Főiskola magyar–történelem szakán tanult. A Napi Gazdaságnál 1991–2000 között tördelőszerkesztő, újságíró, szerkesztő. Az ezredfordulótól az Elite Magazin újságírója, rovatvezetője lett, 2010–2011 között a Trivium Kiadó főszerkesztője, majd 2012-től a FIX TV produkciós igazgatója.
Az „Édesvízi mediterrán” sorozattal belopta magát az olvasni szeretők szívébe, a regények színtere, ahogy jelen művének is, a mi kedves magyar tengerünk.
Nagy izgalommal vártam a kötetet és elmondhatom, hogy a vártnál sokkal többet adott a számomra.
A történet szerint Csengődi István, a budapesti újságíró 1895-ben Füredre kerül, nem önszántából. Azt a feladatot kapja, hogy a pestieket színes kis balatoni hírekkel, pletykákkal, szaftos szerelmi és egyéb ügyekkel szórakoztassa. Megérkezésekor a helyi népszerű építész, Sturm és felesége veszik szárnyaik alá, akiknél nemcsak friss híreket hall, hanem finom ételeket is kap. Sturm építette a népszerű író, Jókai Mór villáját, aki 20 nyarat töltött itt feleségével Laborfalvi Rózával, Róza halála után azonban azonnal eladta a nyaralót a kínzó emlékek miatt. Csengődi azt a feladatot kapja a koszt-kvártélyért cserébe, hogy rendezze az idős író hagyatékát, ekkor pedig nem mindennapi levelezésre bukkan a nem éppen izgalmasnak ígérkező foglalatosság közben. Ahogy csípősen megfogalmazza: „Ki nem állhatom a felfordulást – épp ezért fel nem foghatom, miért csöppenek bele minduntalan.”
Jókai Csengődi újdonsült ismerőse (és több is annál), a csodaszép és okos Lóri által már hallott arról, hogy az idős író nagyon szerette a nőket, de azt nem gondolta volna, hogy titkos szerelme évekig egy nagyon fiatal lányhoz kötötte: „Jókai románca sem maradt titokban, a felesége, Róza mindent tudott, viszont Ottilia tizenkilenc évesen meghalt tüdőgyulladásban. A sors fintora, hogy a lánnyal Jókai szerelmi levelezést is folytatott, s ezek a levelek Ottilia halála után Laborfalvi Róza kezébe kerültek. Aztán pedig szőrén-szálán eltűntek. Aki megtalálja, akár sok pénzt is kereshet… Mindenesetre a vénember az egész házat tűvé tette értük, de eredmény nélkül.”
Milyen volt a korabeli fürdőruhadivat? Miként lehet az, hogy míg nemzetünk élet-halál harcát vívta 1848-49-ben, addig Füreden a legmagasabb volt a vendégszám? A kötet nemcsak szemet gyönyörködtető kivitelezésű, de a tartalma is meglepően komplex és ettől annyira pazar az összhang.
Ahogy a könyvben is elhangzik: „A Balaton partján az életöröm a kötelező utazási kellék, mint valami életmódi bédekker.”
Fel hát kalandra könyvimádók, a történelem, a nyár, az utazás és a szerelem őrültjei, mert a Balatoni Futár mindannyiótok szívébe beférkőzik majd, a folytatás pedig minden bizonnyal hasonló izgalmakat tartogat majd.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.