- Vitkolczi Ildikó
- 2022. július 12. | Becsült olvasási idő: 5 perc
Ambrose Parry története olyan, mint a Shrekben állandóan emlegetett hagyma: rengeteg rétegből áll. Ott van benne egy város leírása, meg egy kordokumentum, az 1847-es évé, azután a tudományos kutatások bemutatása, és persze megtalálható benne számtalan érdekes karakter. Ilyen a főhős, Will Raven, az elszegényedett fiatalember, aki orvosnak tanul, és minden vágya, hogy tanonc lehessen a város egyik legelismertebb orvosánál – bár kezdetben csakis a gyors meggazdagodás reményében áll be Simpson doktorhoz.
A doktor házában ott él Sarah, aki sokkal több egyszerű szobalánynál, mert van érzéke a gyógynövényekhez és a betegek diagnosztizálásához, amit Simpson mellett dolgozva tanult meg. És arra vágyik, hogy nőként is tanulhasson orvostudományt. És ott van maga doktor Simpson, az ünnepelt orvos, aki egy-egy beteg elvesztése miatt napokig tartó, mély gyászba borul, és akinek a leghőbb vágya, hogy az éternél jobb altató- és fájdalomcsillapítót fedezhessen fel. És korántsem a társadalmi és szakmai siker elérése érdekében, hanem csakis azért, hogy segíthessen a betegein.
És a szereplőkön túl ott van még a város, Edinburgh 1847-ben, a maga csodás és förtelmes oldalával. Mert ott az Új Város, ahol a gazdagok élnek, a – látszólagos – rendben és tisztaságban, no meg a Régi Város, ahol a prostituáltak, szegények, tolvajok és gyilkosok tengetik napjaikat (ami természetesen csak látszólag korlátozódik a városnak erre a részére). És ott van maga a tudomány, ami néha csodálatos, máskor meg inkább rettenetes, mert sokszor többet árt, mint használ.
Olvashatunk az egyház egyes képviselőinek mocskos képmutatásáról is. Miközben a szószéken arról prédikálnak, hogy a nők mind csábító Jezebelek, akiknek szerénynek és csöndesnek kell lenniük, egyes papok azért prostituáltakhoz járnak, sőt, szobalányokat kényszerítenek nem kívánt aktusra, majd megszabadulnak a – szintén – nem kívánt terhességtől. És még mindig az egyháznál tartva – elítélik az éter fájdalomcsillapító alkalmazását, hiszen, ha Isten úgy büntette a nőt, hogy fájdalmas folyamattá tette a szülést, akkor az orvosoknak nincs joguk elvenni ezt a fájdalmat, a nők pedig nem menekülhetnek meg tőle.
Beleláthatunk az egyetemen folyó orvosi oktatásba, olvashatunk arról, mi volt a doktorok véleménye a boncolásról, vagy arról, hogy szerintük semmi szükség a műtét közbeni fájdalomcsillapításra – hiszen onnan lehet tudni, hogy jól halad a műtét, ha erősen ordít a beteg.
És mindezek mellett még kapunk egy krimiszálat is, mivel maga a történet úgy indul, hogy Raven holtan találja Evie-t, a prostituáltat, akivel jóbarátok voltak. És miután beáll Simpsonhoz, több, hasonló halálesetről is értesül. És ha halott prostik miatt nem is indul el nyomozás, halott szobalányok, vagy a vízből kifogott, fura állapotú női hullák miatt már igen. Ráadásul kapunk az egészhez egy olyan nyomozó karaktert, akit az egész nyomozásból a leginkább az érdekel, hogy a szakmai sikerei érdekében minél gyorsabban lezárjon egy ügyet. (Akkor is, ha nem a valódi tettest juttatja rács mögé, vagy éppen kötélre…)
Amint az a könyv utószavából és némi netes kutatásból kiderül, az Ambrose Parry írói álnév egy házaspárt takar: Chris Brookmyr írót és Dr. Marisa Haetzman tanácsadó aneszteziológust. Az orvostudomány története, amelyből Marisa a diplomáját szerezte, mindkettőjüket úgy lázba hozta, hogy közösen akartak írni egy történetet, amelynek része a fejlődő orvostudomány. Így született meg a thrillersorozat, amelyben Raven a viktoriánus Edinburgh-ben nyomoz, és ennek első része a Minden testek sorsa.
Ami számomra még ennél is érdekesebb volt, az a történelmi háttér. Egyrészt az, hogy az írói álnevüket egy, a 16. században valóban élt francia sebésztől „kölcsönözték”. Másrészt meg az a tény, hogy James Simpson valóban élt, neves orvos volt, és tulajdonképpen ő tekinthető az éterrel, majd a kloroformmal való altatás úttörőjének. 1811-1870 között élt, 20 éven át dolgozott orvosként, és olyan típusú apa és gyógyító volt, amilyennek a szerzőpáros a könyvében ábrázolta. Simpson házhoz ment, de a saját házában is nyitott egy rendelőt, ami ritkaságnak számított akkoriban. A szegényeket ugyanúgy kezelte, mint a tehetősebb ügyfeleit, és sokszor nem fogadott el pénzt a gyógyításért, ha látta, milyen szegény a páciense. Ezen túl a gyerekeit igen elnéző szigorral nevelte, és időt szakított arra, hogy minden nap töltsön velük időt, ami szintén nem volt jellemző a viktoriánus kor apáira.
Nem titkolt céljuk az is volt, hogy minél többen megismerjék Simpson nevét, akinek oly nagy szerepe volt az altatás és a fájdalomcsillapítás kutatásában és elterjesztésében. És ebben valószínűleg Benedict Cumberbatch is a segítségükre lesz, mivel, a hírek szerint, a produkciós cége tárgyal a filmes jogok megszerzéséről. Nálunk a Könyvmolyképző Kiadónál jelent meg a sorozat első kötete, Roehnelt Zsuzsanna Lilla remek fordításában, és remélhetőleg olvashatjuk majd a további köteteket is.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.
Utazás a lélek mélyére, kizárólag a legbátrabb olvasóknak!
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.