
- Kovács Krisztián
- 2019. szeptember 23. | Becsült olvasási idő: 2 perc
Október 10-e nagy nap lesz az irodalomrajongók körében, hiszen akkor derül ki végre, kik kapják a 2019-es irodalmi Nobel-díjakat. A többesszám indokolt, hiszen tavaly a Svéd Akadémiát érintő botrányok sorozata miatt végül nem osztottak kitüntetést, így idén végül ketten is megkapják majd a legrangosabb irodalmi elismerést.
Legalább két tucat név a Nobel-díj várományosainak listáján
A botrány 2017 végén robbant ki, amikor egy francia újság hasábjain 18 nő vádolta meg Jean-Claude Arnault szexuális zaklatással, mely az Akadémia belső hatalmi harcait és ellentéteit is felerősítette, ami végül odáig fajult, hogy a tagok lemondatták Sara Daniust, a bizottság első női állandó titkárát, általános belső káoszt idézve elő a jelenleg a Svéd Akadémia tagságán belül regnáló szabályok mentén. Ebben a közhangulatban nem is csoda, hogy végül elmaradt a díj 2018-as átadása, az Akadémia pedig egy év alatt újraszervezte a sorait, így bár a második világháború óta először fordult elő, hogy nem adták ki az elismeréseket, ezt most két díjazott bejelentésével pótolják majd.
Bár a győztesek kihirdetéséig még két és fél hét van hátra, a legnagyobb újságok természetesen már most elkezdték találgatni a két író kilétét, a New Yorker, a The Washington Post, vagy a The New York Times terjedelmes cikkekben sorolta a neveket, akik közt túlzás nélkül kijelenthető, hogy a legnagyobb élő írók megtalálhatóak.
Az egyik legnagyobb esélyesként emlegetik a spanyol Javier Mariast, akit a magyar olvasók Rossz kezdet, A szívem fehér, vagy a Holnap a csatában gondolj rám című regényei miatt ismerhetnek. Ott van az esélyesek listáján az amerikai Joyce Carol Oates, Pulitzer-díjas író, az idén már a 90. évét betöltött cseh Milan Kundera, és az elmúlt évek legnagyobb könyvsikereit szállító Margaret Atwood is. Szintén esélyesként hivatkoznak Chimamanda Ngozi Adichie nigériai O. Henry-díjas írónőre, noha sokan túl fiatalnak tartják az elismerésre, és persze a japán Haruki Murakami sem maradhat ki a felsorolásból.
Akadnak persze olyanok, akik neve évek óta megtalálható a kitüntetésre esélyesek közt, így Don DeLillo, Thomas Pynchon, Cormac McCarthy, de még a tavaly elhunyt Philip Roth is egyesek szerint díjazott lehet. Utóbbi egyértelműen kuriózum lenne, hiszen posztumusz még soha korábban nem ítélték oda az irodalmi Nobel-díjat.
Többek közt Neil Gaiman is visszatér a projekt erejéig a Marvelhez.
Egyesek szerint érezni rajta Gabriel García Márquez hatását is.
Albert Camus élete csupa izgalom, melyet most az Ectopolis szerzőjének út kötete segít megérteni.
Mágikus realista történet Szerencsés Dániel tollából, Csiby Gergely előadásában.
25 évvel a befejezés után rendhagyó formában folytatódik.
Többek közt Neil Gaiman is visszatér a projekt erejéig a Marvelhez.
A brit Sky hat dokumentumsorozatot jelentett be, köztük a svéd miniszterelnök elleni merényletet feldolgozó szériát.
25 évvel a befejezés után rendhagyó formában folytatódik.
Egyesek szerint érezni rajta Gabriel García Márquez hatását is.
Riz Ahmed kelti majd életre a herceget.