
- Ectopolis
- 2022. március 30. | Becsült olvasási idő: 1 perc
„A kiállítás célja Bosch világának megelevenítése, a késő középkor szellemi és vizuális kultúrájának megidézése az emberi létezésről alkotott elképzelések bemutatásával” – így hangzik a hivatalos célkitűzése a hamarosan nyíló nagyszabású budapesti Hieronymus Bosch-kiállításnak, mely példátlan méretekkel rendelkezik a Közép-Európai tárlatok közt.
Április 8-án nyílik a Szépművészeti Múzeum legújabb tárlata, mely a Menny és pokol között – Hieronymus Bosch rejtélyes világa címet viseli, és összességében kilencven műalkotást, köztük tizenegy Bosch-festményt vonultat fel, mely a németalföldi mester teljes festői életművének közel felét teszi ki. A kiállítás központi témája mindaz, mely magát a művészt is foglalkoztatta: az erény és a bűn közötti választás, a hit és az igazság kérdései, a vágyak korlátlan megélése és féken tartása, az emberi lét szellemi minőségének kérdése.
Bosch saját kezű festményei és rajzai mellett az életmű előzményeihez kapcsolódó alkotások, továbbá műhelyének és követőinek legjellegzetesebb remekművei is láthatók lesznek a július 17-ig nyitva tartó kiállításon, amely nemcsak Közép-Európa valaha volt legnagyobb kiállítása lesz Bosch művészetéről, de a teljes nemzetközi múzeumi világot tekintve is az elmúlt fél évszázad egyik legjelentősebb Bosch-tárlatának ígérkezik.
Bosch egyébként a művészettörténet talán legtöbbet vitatott és legtöbbféleképpen értelmezett karaktere. Festményein főképp az emberi bűnöket, gyengeségeket mutatja be és ostorozza. Alkotásain a szimbolikus alakok és tárgyak olyan összetett, eredeti és fantáziadús ikonográfia részei, amelynek értelme még saját korában is sokszor homályos maradt. Bosch a démonok, félig emberi, félig állati alakokkal és gépekkel ábrázolta az emberi gonoszságot, és ezzel félelmet és zavart keltett. Hosszú évszázadokra feledésbe merült művészete végül a 20. század szürrealista mozgalmainak adott ösztönzést.
Elmondja véleményét a megszűnő postai szolgáltatásokról is.
Az első szenvedélyes királyi játékos X. Lajos volt.
Különleges tárlat várja a Kassák Múzeum látogatóit augusztus végéig.
Nem akármilyen tárlat érkezik Szegedre.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.