- Ectopolis
- 2022. február 18. | Becsült olvasási idő: 1 perc
A Warner stúdiónál töltött huszonhét éve alatt kalandfilmeket, westerneket, musicaleket, háborús eposzokat, történelmi filmeket és horrorfilmeket is készített, Oscar-díjat nyert a Casablancáért, most pedig életrajzi kötet veszi sorra élete és karrierje legfontosabb eseményeit.
Kertész Mihály – Egy filmes élet címmel jelent meg nemrég vadonatúj kötet a Nemzeti Filmintézet és az Osiris kiadó közös kezdeményezésében, melynek oldalain Alan K. Rode amerikai filmtörténész, filmes kurátor, a film noir kutatója elemzi Kertész, avagy ahogy az amerikaiak ismerik, Michael Curtiz pályafutását. A könyvben megelevenedik a rendező kevéssé ismert korai, mintegy ötven filmet jegyző magyarországi karrierje, valamint hatása az európai filmművészetre, mielőtt 1926-ban elhagyta volna a kontinenst, hogy áttelepedjen az Egyesült Államokba.
„Számításaim szerint Curtiz legalább 180 filmet rendezett, alakja mára a hollywoodi folklór tárgyává vált. Megteremtette saját imázsát, és miközben érzékeny művész volt, a körömszakadtáig harcolt elképzelései megvalósításáért” – mondta el Rode videoüzenetben a kötet bemutatója kapcsán. Kertészt négyszer jelölték Oscar-díjra, 1944-ben a Casablancáért el is nyerte a legjobb rendezőnek járó elismerést. További ismert filmjei közé tartozik a Yankee Doodle Dandy, és a Mildred Pierce, vagy az Elvis Presley főszereplésével készült King Creole.
Toplánszky Tamás Yvan 2019-ben életrajzi filmet is készített Hollywood Lugosi Béla mellett valaha volt leghíresebb magyar szereplőjéről és a Casablancának a forgatásáról. A Curtiz azért is egyedi, mert az autentikus hatás kedvéért hiába magyar film, gyakorlatilag 90%-ban angolul beszél, magyar és amerikai szereplőkkel egyaránt dolgozik, miközben tökéletes korrajzzal és díszletekkel, fekete-fehérben eleveníti fel a Casablanca forgatásának nehézségeit úgy, hogy közben sokkal inkább a meglehetősen öntörvényű, és ezért a stúdióval is számtalan vitába keveredő, Kertész Mihály lélekrajzáról mesél elsősorban. Kertész szerepében Lengyel Ferenc kiváló alakítást nyújt, de ugyanígy emlékezetesek a mellékszereplők is, akárcsak a film felvetett kérdései, vagyis miként tud segíteni az Amerikába szakadt emigráns a holokauszt árnyékában senyvedő családján, hogy birkózunk meg az elvárások adta feszítő nyomással, és miként törjünk ki bátor döntésekkel az önként választott skatulyánkból.
Újra műsoron a Quantum Leap – Az időutazó.
A Warner döntése értelmében nem annyira biztos.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.