- Ectopolis
- 2022. május 10. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Forest Whitaker 2007-ben elnyerte a legjobb férfi főszereplőnek járó Oscar-díjat az előző évben megjelent Az utolsó skót király című filmért, idén pedig humanitárius tevékenysége miatt a PeaceTech Lab úgy döntött, hogy ő kapja a Nemzetközi Békedíjat, de az elismerések száma még közel sem teljes.
Arany Pálma-életműdíjat kap Forest Whitaker Oscar-díjas amerikai filmszínész a május 17-én kezdődő cannes-i filmfesztiválon. Az elismerést a 75. alkalommal megrendezett fesztivál megnyitóján adják át az Oscar-díjas színésznek. A fesztiválon május 18-án díszvetítésen mutatják be a Christophe Castagne és Thomas Sametin rendezésében készült For the Sake of Peace című Dél-Szudánról szóló filmet, amelynek Whitaker volt a producere.
Ahogy a hvg.hu is megírta, Whitaker először 1988-ban szerepelt Cannes-ban, amikor a Clint Estwood Bird – Charlie Parker élete című filmjének címszerepéért el is nyerte a legjobb színész díját. Whitaker eddig hat alkalommal szerepelt filmjeivel a cannes-i hivatalos válogatásban, és négy filmje – a Bird, a Lövöldözés Harlemben, a Testrablók: Az invázió folytatódik és a Szellemkutya – volt versenyben az Arany Pálma-díjért. Az Arany Pálma-életműdíjat korábban mások mellett Jodie Foster, Jeanne Moreau, Bernardo Bertolucci, Manoel de Oliveira, Jane Fonda és Agnes Varda is megkapta a francia filmfesztiválon.
Whitaker az utóbbi évtizedben humanitárius tevékenysége miatt vállalt relatíve kevesebb filmes munkát, ám a számára Oscar-díjat hozó szerep óta többek közt Ugandára is több figyelmet fordít. Támogatója és közéleti szószólója a Hope Northnak, egy ugandai bentlakásos iskolának, ahol szökött egykori gyerekkatonák rehabilitációját végzik. Amikor arról kérdezték, mi a tevékenységének mozgatórugója, ő tanárként dolgozó édesanyja szavait idézte vissza, aki azt mondta neki: “Nem kell hinned abban, amiben én hiszek, de valamiben hinned kell“, ő pedig ebben találta meg a saját hitét, melyet most nem véletlenül ismer el a PeaceTech nemzetközi szervezet is.
Újra műsoron a Quantum Leap – Az időutazó.
A Warner döntése értelmében nem annyira biztos.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.