
- Ectopolis
- 2022. április 22. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Baráth Katalin neve leginkább a Dávid Veron-sorozata miatt lehet ismerős, az író azonban 2016 után hosszú évekig hallgatott, amire ugyanakkor jó oka volt. Katalin ugyanis korábbi műveitől eltérően egy nagyszabású űroperán dolgozott eközben, mely most elnyerte a legjobb regénynek járó Zsoldos Péter-díjat is.
Tavaly év végi kedvenceink kihirdetésekor a következőket írtuk a regényről: “Baráth Katalin újszerű ötleteket hozott egy a zsáner nemzetközi hírű írói szerint is némileg erejét vesztett, és önmaga újradefiniálását kereső műfajba, melyet egészen kiválóan és biztos kézzel alkalmazott prózai és narratív eszköztárral tett még egyedibbé, és még az irodalmi, kulturális utalások is megállnak a lábukon, holott ez manapság alkalmazva már gyakran válik kontraproduktívvá. Összegezve az Afázia az az új hang az egyébként is bántóan szűk magyar sci-fi irodalomban, melyre nem csupán méltán lehetünk büszkék, de mely nemzetközi szórásban is bőven megállná a helyét.”
Fordítás kategóriában egyébként Farkas Veronika kapta az elismerést William Gibson Neuromancer című regényének új fordításáért, a novellák között Juhász Viktor Az Eigengrau című írása lett díjazott. Baráth Katalin regényét egyébként nem csupán a zsűri találta a legjobbnak, de a közönségszavazást is megnyerte. A zsűri laudációi hamarosan olvashatóak lesznek a zsoldospeter.hu oldalon.
A szerző saját közösségi oldalán úgy reagált: “Miért indul el magyar ember olyan pályán, ahol a figyelemért Agatha Christie-vel, Stephen Kinggel meg Netflix-alapanyagokkal kell versenyeznie – tehát eleve vesztes? Miközben az irodalom kapuőrei kedves kötelességüknek tartják, hogy rendszeresen figyelmeztessék: amit ő csinál, nem része a magyar kultúrának. Idővel aztán még az elismerés iránti vágyat is elhomályosítja az egészség, a nyugdíj és a lakhatás iránti aggodalom. Mindezek ellenére: miért? Mert nincs még egy ilyen játék. Ami ráadásul már egy játszótárssal is működik. Amikor benevezel ebbe a játékba, tudod, hogy nem lesznek stallumok, kossuthok meg lovagkeresztek. Nó babér. Úgyhogy tegnap este nagyon meglepődtem.” Baráth Katalinnal készült korábbi interjúnkat ITT olvashatjátok.
Avagy újabb 10 klasszikus, mely nélkül értelmezhetetlen a magyar irodalom jelene.
A kötet idehaza is megjelenik még idén szeptemberben.
Margaret Mitchell egyetlen regényének népszerűsége továbbra sem kopik.
Bödőcs Tibor másodszor, Krasznahorkai először a díjazottak közt.
Avagy újabb 10 klasszikus, mely nélkül értelmezhetetlen a magyar irodalom jelene.
Érdekes téma, felemás megvalósítással.
A film május 16-tól online is megtekinthetővé válik.
A kötet idehaza is megjelenik még idén szeptemberben.
Margaret Mitchell egyetlen regényének népszerűsége továbbra sem kopik.
A középpontban a C. S. Lewis íróval folytatott eszmecserék.