- Kovács Krisztián
- 2021. augusztus 12. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Mi is megemlékeztünk tavaly születésnapján Hollywood pisztolyhősből lett rendezőmatuzsáleméről, akit a legkevésbé a kor hátráltat abban, hogy folytassa egyébként is igen magas minőséget képviselő munkáját, és bár pár éve azt ígérte, a színészettel felhagy, legújabb darabjában a rendezés mellett szereplőként is feltűnik majd.
Clint Eastwood legújabb filmjében N. Richard Nash Cry Macho című regényét filmesítette meg, és nem csak rendezett, de a főszerepet is eljátszotta, a munkálatok pedig a hollywoodi filmes szaklapok szerint már be is fejeződött. A legenda ebben a neo-western drámában egy kiöregedett egykori rodeo-sztárt alakít, aki egy különleges megbízásban jár el. Egy régi ismerősétől azt a megbízást kapja, hogy hozza haza Mexikóból a férfi fiát, aki a beszámíthatatlan, alkoholista anyjával él. Ahogy az lenni szokott, a feladat, és az út aztán persze nem úgy sikerül, hogy azt előzőleg a főhős eltervezte.
Nash regényének érdekessége, hogy Hollywoodban már közel 30 éve próbálják filmre adaptálni, már 1991-ben készen állt egy forgatókönyv a munkálatokra, akkor még főszereplőként Roy Scheiderrel számoltak, de húsz évvel később, 2011-ben is elkezdték fejleszteni a produkciót, akkor Arnold Schwarzenegger lett volna a főszereplő. A jelenlegi adaptációhoz a könyv iránt rajongó Eastwood által használt forgatókönyvet egyébként még maga Nash fejezte be nem sokkal 2000 decemberében bekövetkezett halála előtt, és Nick Schenk tökéletesítette, akivel a rendező korábban a Gran Torino és A csempész munkálatain dolgozott együtt.
Eastwood legutóbbi két filmje felemás fogadtatásban részesült, míg az említett A csempészt elmarasztalták a kritikusok, addig a Richard Jewell balladáját általában dicsérték, utóbbit egyébként a nézők is sokkal jobban szerették. Szinte hihetetlen kimondani is, de Eastwood az utóbbi húsz évben összesen 17 filmet rendezett, teljes filmográfiáját szinte még felsorolni is lehetetlen. Rendezőként egyébként összesen 5 Oscar-díj tulajdonosa, hiszen mind a Nincs bocsánat, mind a Millió Dolláros Bébi elnyerte a legjobb film, és legjobb rendezés díját is, 1995-ben pedig ugyancsak kitüntették életművéért az Irving G. Thalberg-emlékdíjjal is. A nemrég magyarul is megjelent Marc Eliot-féle Eastwood-portrékötetről ITT közöltünk kritikát, lentebb pedig megtekinthetitek a Cry Macho első előzetesét is.
Újra műsoron a Quantum Leap – Az időutazó.
A Warner döntése értelmében nem annyira biztos.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.