- Kovács Krisztián
- 2021. február 12. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Utoljára 2004-ben fordult elő, hogy addig ismeretlen versre bukkantak a tragikusan fiatalon elhunyt József Attila tollából, azt a mindössze háromsoros rögtönzést a költő Babits Mihálynak ajánlotta, most azonban egy ennél is hosszabb kézirat került elő egy négy lapból álló notesztöredéken.
A telex.hu számolt be róla, hogy egy noteszben korábban ismeretlen József Attila-versre bukkantak. Az Edit című nyolcsoros szerzemény Bíró-Balogh Tamás irodalomtörténész szerint az első Edit-vers lehetett. A négy lapból álló kisméretű noteszt állítólag József Attila egy zsidó barátjától, Barta Istvántól kobozták el még 1945-ben, ezúttal az antikvarium.hu februári árverésén bukkant fel, ahol majd február 18-án lehet licitálni rá. A költő kézírásával szedett, erősen megsárgult papíron a keltezés 1935. március 8-a. A teljes vers így hangzik:
Ezért üldögélek / a világban. // Minden pillanat / édes, kellemes // Ezért a szivemen / már nem / sötét dolgok ülnek / kedvesem mosolygok.
Abban a legtöbb szakértő egyetért, hogy a vers nem feltétlenül lenyűgöző egyedisége miatt fontos, sokkal inkább irodalomtörténeti jelentősége miatt. A most előkerült kéziratról tanulmányt író Bíró-Balogh Tamás irodalomtörténész, az SZTE JGYPK munkatársa így fogalmazott a lapnak: „Bár elméletben soha nem teljes egy életmű, hiszen pár éve Janus Pannoniustól is került elő új szöveg, József Attilát korán, az ötvenes években kezdték kutatni, irodalomtörténetileg és muzeológiailag feldolgozni. Márpedig akkor még irodalmi kapcsolathálózatának legtöbb tagja élt, így könnyebben eljuthattak múzeumokba a költőtől kapott kéziratok.” A szakember szerint a felfedezés mérföldkő a József Attila-életművet tekintve, mert az minden bizonnyal Gyömrői Editnek, a férfi analitikusának szól, akár csak a Nagyon fáj, ám ez még jóval azelőtt született, vagyis az első mű lehet, melyet József Attila kései és reménytelen szerelmének címzett. A szakemberek szerint továbbá az Edit-vers szoros kapcsolatot mutat a Számvetés című szerzeménnyel, mintegy a annak párversének is tekinthető.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.
1922. október 23-án született Frakk, Kukori és Kotkoda, Mazsola, Manócska és Tádé megálmodója, a József Attila-díjas magyar író, szerkesztő, dramaturg….
Népírtás, apartheid, rabszolgasors, kőkemény témák, kultikus regények.
Izgalmas életpályák, eltitkolt személyazonosságok, kalandos pályafutások.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.