
- Kovács Krisztián
- 2020. augusztus 12. | Becsült olvasási idő: 1 perc
A kultikus horrorrendező, aki 1968-ban megteremtette a zombifilmek zsánerét immáron három éve nincs köztünk, ám hagyatéka még közel sem teljes, és komoly esély mutatkozik rá, hogy hamarosan egy a nevével fémjelzett regény is a boltokba kerülhet majd.
Romero közel tíz évig dolgozott a művén, de már nem tudta befejezni
The Living Dead a címe annak a zombiregénynek, melyek George A. Romero közel tíz éven át, egészen 2017 júliusában bekövetkezett haláláig dolgozott. A mű közel sincs kész állapotban, de így is több száz oldalas terjedelemre rúg, és úgy fest, hogy most a rendező egy feltétlen rajongója kapta meg az esélyt, hogy végleges formába öntse Romero irodalmi hagyatékát. Daniel Kraus maga is író, ő felelt többek közt a néhány éve a legjobb rendezői Oscar-díjas is begyűjtő A víz érintése című film alapjául szolgáló regényért, tehát otthonosan mozog az irodalom terepén.
Kraus gyerekként, az 1968-as Az élőhalottak éjszakája című filmmel vált rajongóvá, és már felnőttként lehetősége is volt személyesen találkozni Romero-val, akit bálványaként tisztelt. A szerző persze elismerte, hogy nem lesz könnyű dolga, Romero furcsa munkamódszerénél fogva ugyanis valóban töredékeket hagyott hátra a regényből, leginkább a tervek szerint annak közepe tájáról, tehát a kezdés, és a finálé is hiányzik. Kraus úgy készült a feladatra, hogy számtalanszor újranézte Romero összes filmjét, némelyiket kockáról-kockára kielemezte, hogy ezáltal legyen képes visszaadni írott formában is ugyanazt a hangulatot. (Romero életművével mi is külön cikkben foglalkoztunk, amit itt találtok.)
A The Living Dead egyébként a zombijárvány kitörésének első napján veszi majd fel a fonalat, ahogy pedig Kraus megfogalmazta: „Romerot sosem érdekelték a zombik, mindig is az emberiség kudarcaira fókuszált, az élőholtak csupán katalizátorként, térkitöltőként voltak jelen. Ugyanakkor ő maga többször is beismerte, hogy Az élőhalottak éjszakája után beleragadt a műfajba, tulajdonképpen ezért is kezdett írni, hogy a filmszakmában felhasználatlan ötleteinek táptalajt teremtsen ezáltal” – idézte a szerzőt a The Guardian. A megjelenés dátumáról egyelőre nincs hír.
Nem Jules Verne az egyetlen, aki külön éleslátásról tett tanúbizonyságot.
Egy szó szerint nehéz életmű, és a XX. századi amerikai próza egyik legnagyobb mesélője.
Spencer Tracy jutalomjátéka egy western kamaradrámában.
Rushdie ezúttal is a mágikus realizmus irányvonalát követi.
Nem Jules Verne az egyetlen, aki külön éleslátásról tett tanúbizonyságot.
Rushdie ezúttal is a mágikus realizmus irányvonalát követi.
A kétszeres Oscar-jelölt színész ezúttal is önálló estjével érkezik.
A halottember holnap mutatkozik be először angol színpadon.
Nem csupán újrafeldolgozzák a regényt, de rebootolják az 1998-as filmet is.
Igazi kuriózumra hívta fel a figyelmet egy amerikai irodalmi magazin.