
- Kovács Krisztián
- 2019. december 12. | Becsült olvasási idő: 1 perc
1960. január 4-én két férfi egy Facel Vega FV3 típusú sportkocsiban utazott vissza Párizsba, amikor nagyjából délután két óra környékén, senkitől sem zavartatva és minden különösebb előjel nélkül egy fának hajtottak. Az egyik férfi az irodalmi Nobel-díjjal is kitüntetett Albert Camus francia író és filozófus volt, aki a helyszínen életét vesztette. Egy új teória szerint egyáltalán nem véletlenül.
Albert Camus
Herbert Lottman már 1978-ban kiadott egy Camus-életrajzot, melyben felvázolta az író halálának napján történteket is, és részletesen kitért rá, hogy egy hosszú, egyenes, és széles, ráadásul gyér forgalmú útszakaszon történt a baleset, látszólag mindenféle kiváltó ok nélkül. Giovanni Catelli olasz író, nemrég megjelent Camus halála című kötete most ezt kiegészítve merényletként hivatkozik az esetre, melyet vélhetően a KGB követett el a nyíltan szovjetellenes szerző ellen, aki gyakorlatilag az egyetlen nevesebb külföldi író volt, aki még a magyarokkal, és az 1956-os forradalom eszméivel is nyíltan szimpatizált.
Catelli állítólag Jan Zábrana költő naplójában bukkant egy olyan bejegyzésre, mely ezt az elméletet erősítené meg. Zábrana arról ír, hogy egy jó kapcsolatokkal rendelkező embertől hallotta, hogy egy szovjet miniszter, Dmitrij Sepilov utasításba adta a KGB embereinek, hogy rejtsenek el egy szerkezetet Camus autójának gumijában, mely nagy sebességnél egyszerűen kilyukasztja azt. Az ok állítólag egy 1957-ben megjelent szovjetellenes cikk volt, illetve a tény, hogy Camus szintén nyíltan kiállt Borisz Paszternak mellett, akit a szovjet rezsim kis híján megfosztott állampolgárságától is a Doktor Zsivágó című munkája miatt. (Paszternak kénytelen volt visszautasítani az irodalmi Nobel-díjat is, különben azt kockáztatta, hogy kitoloncolják hazájából.)
Catelli művének egyébként komoly visszhangja lett, az olaszországi megjelenést követően felkereste egy olasz ügyvéd, aki további információkról számolt be az eset kapcsán, melyeket egy francia jogásszal, Jacques Vergès-vel folytatott beszélgetés kapcsán tudott meg. Eszerint valóban a KGB állt a merénylet mögött, ugyanakkor mindez a francia titkosszolgálat tudtával, és jóváhagyásával történt. Az író lányát rosszul érintették a leírtak, olyannyira, hogy még a francia lapoknak is megtiltotta, hogy apjától bármit is idézni merjenek.
Többek közt Neil Gaiman is visszatér a projekt erejéig a Marvelhez.
Egyesek szerint érezni rajta Gabriel García Márquez hatását is.
Albert Camus élete csupa izgalom, melyet most az Ectopolis szerzőjének út kötete segít megérteni.
Mágikus realista történet Szerencsés Dániel tollából, Csiby Gergely előadásában.
25 évvel a befejezés után rendhagyó formában folytatódik.
Többek közt Neil Gaiman is visszatér a projekt erejéig a Marvelhez.
A brit Sky hat dokumentumsorozatot jelentett be, köztük a svéd miniszterelnök elleni merényletet feldolgozó szériát.
25 évvel a befejezés után rendhagyó formában folytatódik.
Egyesek szerint érezni rajta Gabriel García Márquez hatását is.
Riz Ahmed kelti majd életre a herceget.