- Vitkolczi Ildikó
- 2022. január 27. | Becsült olvasási idő: 4,5 perc
Az ember – jelen esetben én – úgy tervezi a szombat délutánját, hogy a nagyobb részét pihenéssel tölti… és végre nem ír semmiről semmit. Aztán belefut egy rövidfilmbe a neten, és miután megnézte, muszáj írnia róla. Esetemben ez Pinczés Dávid 2021-es, mesteréves vizsgafilmje, Imposztor címmel. És két zsenivel: Mácsai Pállal és Alföldi Róberttel a főszerepben.
Aki megnézné a filmet, annak javaslom a Youtube-os lehetőséget, mivel ott maga Pinczés Dávid írt egy ajánlót hozzá, valamint található ott pár link is: a film hivatalos Facebook-oldalához, meg a novellához, amely alapján a film készült, és amelyet Dávid testvére, Pinczés Máté írt. Plusz van még egy link egy oldalhoz, ahol Knapek Éva klinikai szakpszichológus ír bővebben az imposztor-szindrómáról.
Merthogy a főhősünk – akit Mácsai Pál alakít – alapvetően imposztor-szindrómában szenved. Volt egy zseniális csillagász apja – akiről még csillagvizsgálót is neveztek el -, mindenféle szuper felfedezéssel… miközben a fia még egy nyomorult törpebolygó forgásának és fényváltozásának okát sem képes – még két év kutatás után sem – megfejteni. Ezzel kínlódik éppen a film elején… miközben Erős Antónia arról számol be a tévében látható hírekben, hogy éjjel teljes áramkimaradás lesz Budapesten. Így nincs fényszennyezés, és végre tisztán láthatóak majd a csillagok. Ahogyan – remélhetően – az a nyomorult, Hórusznak elnevezett törpebolygó is, ami annyi fejtörést okozott már a csillagásznak, Marsi Szilárdnak, aki úgy érzi, az apja lába nyomába se érhet a munkájával, és az intézet élére is csak az apja miatt nevezték ki, nem a saját érdemeinek köszönhetően. És nem túl boldog ember.
Tehát irány a csillagvizsgáló, meg a munka – míg be nem csenget egy pizzafutár, hozza a csillagász által megrendelt pizzát. Így lép be a képbe Alföldi Róbert – a rettentően idegesítő futár képében -, és innentől muszáj nagyon figyelni, mert olyan arcjátéka van, ami rendesen elvonja a figyelmet a mondandójáról – pedig arról is vétek lemaradni.
Érdemes – legalább – kétszer megnézni a filmet. Először jön majd a megértés sokkja a film közepe/vége felé. Aztán fel kell dolgozni a történetet, majd újból megnézni, amikor az ember már figyelhet az apró részletekre is, például egy képre a falon, vagy az Alföldi által alakított futár minden egyes mondatára, a megérkezésétől kezdve. És bár én – természetesen – nem értek az operatőri munkához, ajánlanám, hogy arra is figyeljen minden néző, mert el lehet kapni elképesztő pillanatokat. Legyen az akár a lassan elsötétedő Budapest, vagy a nézőnek háttal ülő, hokedlin kuporgó Alföldi Róbert… És most sorolnám a díjakat – amelyek, szerintem, mind jogosak. Többek között: a legjobb rövidfilm – Paris Short Awards. New York Movie Awards – különdíj Pinczés Dávid rendezőnek. A Svéd Nemzetközi Filmfesztivál 2020-ban a november hónap legjobb nemzetközi rövidfilmjének választotta az Imposztort.
Mácsai Pállal és Alföldi Róberttel a Werk Akadémia tanulójaként vette fel a kapcsolatot, és kérte fel őket a szerepek eljátszására, és nagy eredménynek tartja, hogy elfogadták a felkérését. Ahogy egy interjúban elmondta, egyikük sem vette félvállról a munkálatokat, sokat segítettek Dávidnak a film forgatásánál a véleményükkel is, és szerinte a szakma iránti elkötelezettségből is példát mutattak mindenkinek. (Hozzátenném: ha az ember megtudja, hogy a filmet két nap alatt forgatták le, még jobban megemeli a kalapját a közreműködők előtt. Pláne, hogy az összes alkotó ugyanolyan diák volt, mint Dávid.)
Ebben a nagyjából negyedórás – de jóval hosszabbnak tűnő – történetben két, egymást folyamatosan piszkáló öregember naponta ismétlődő beszélgetését hallgathatja végig az ember – persze itt is meglepő eredménnyel. Ha még azt is elmondom, hogy a két öreget Dunai Tamás és Cserhalmi György alakítja, akkor, remélem, kedvet csináltam a filmhez. (Amit, teszem hozzá, egyetlen nap alatt forgattak le.) Ja, és ők ketten tavaly elnyerték az alakításukkal a Los Angeles-i Indepentends Short Awards fesztiválon a Legjobb színészpárosnak járó Platina-díjat. (Csak mondom.)
Zárásul még annyit: már csak azért is érdemes megnézni a két rövidfilmet – és elolvasni a két novellát -, mert érdekes tényt tudhatunk meg Godot-ról, illetve a bárányszámolásról. Én meg várom Pinczés Dávid következő (nagy)filmjét.
Újra műsoron a Quantum Leap – Az időutazó.
A Warner döntése értelmében nem annyira biztos.
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
A Star Wars: Andor előzménysorozata a Zsivány egyes előzményfilmnek, és nem biztos, hogy indokolt volt a Disney-nek ennyire a távolba révednie.
A Hókusz pókusz 2 a szokásos Ébredő Erős formulát követi, csak 2015 óta még sokkal rosszabb lett minden.
John Carpenter utolsó előtti filmje alapján azért még nem egyértelműsíthető a horrorguru zsenijének temetése.
A film, ami egy kis hazai vidámságot csempész a szürke hétköznapokba.