- Vitkolczi Ildikó
- 2022. október 11. | Becsült olvasási idő: 6,5 perc
Morrigan Crow elátkozott gyermek, aki épp Napszálltakor született, így az egész város – élükön a saját családjával – minden bajért őt okolja. Ha megdöglik a konyhamacska, ha szívrohamot kap a kertész, vagy ha az idióta Pip Gelchrist elveszíti a betűző versenyt az iskolában… Ennél azonban sokkal szörnyűbb, hogy az átok szerint Morrigan a 11. születésnapján, pontban éjfélkor meg fog halni. Csakhogy mielőtt éjfélt ütne az óra, megjelenik az ajtóban egy rőthajú, igen fura férfi. Ő Sir Jupiter North kapitány (a Csudálatos Társaság, a Felfedezők Ligája és a Nevermoori Szállodások Szövetségének megbecsült tagja, a Gobleian Könyvtár önkéntes könyvharcosa, a Szívrabló Férfimagazin szavazásán az év szívrabló férfija… a többit nem sorolom fel), aki kimenti Morrigant a Füst és Árny Vadászainak karmai közül, és elviszi a lányt egy másik világba, ahol nem kell meghalnia.
Jupiter elárulja Morrigannek, hogy a lány felvételt nyerhet a Csudálatos Társaságba, és akkor örökre Nevermoorban maradhat. Ám ehhez négy próbát kell kiállnia…
Így kezdődik Jessica Townsend „csudálatos” regénysorozata, ami tele van kalandokkal, fura, de nagyon szerethető különcökkel – meg néhány utálatos gonosszal -, és olyasfajta elvetemült humorral, amivel engem azonnal meg lehet venni… és ez most is így történt. Akár Morrigan kötelező bocsánatkérő leveleiről van szó az első regény elején, akár a hotel fura figuráiról, vagy Jupiter és Morrigan társalgásáról, az írónő humora friss, ravasz és totálisan elvetemült, amin hangosan – bocsánat – röhög az ember. És emellett a regény nyelvezete is friss és szórakoztató, a történet izgalmas, és tele van rejtélyekkel. Mi az a négy próba, amin a jelentkezőknek részt kell venniük, hogy bejuthassanak a Társaságba? Milyen különleges képességgel kell rendelkezni a felvételhez, és ha Morrigan még nem fedezte fel a sajátját, mi lesz vele a próbákon? Ki az a gonosz Csudamíves, aki mindenféle elvetemült gaztettet hajt végre Nevermoorban, és miért retteg tőle mindenki? Ki az a Mr. Squall, no meg a küldönce, Mr. Jones, akik szeretnék Morrigant átcsábítani a Squall Vállalathoz?
A furán kedvenc helyeim közé már az első olvasáskor bekerült a Siránkozó erdő, aminek a fái folyamatosan nyavalyognak és panaszkodnak, és minél jobban odafigyel rájuk az ember, annál hangosabbak. Vagy szívesen utaznék az Ernyővasúttal, amire úgy lehet felszállni, hogy az ember beakasztja az ernyőjét egy kapaszkodóba, így a vasút tulajdonképpen magával rántja az utasokat… aztán meg egyszerűen le kell ugrani róla a megfelelő állomáson…
Maga Morrigan is nagyon kedvelhető és összetett karakter. Egy 11 éves lány, aki az egész gyerekkorát abban a hitben tölti, hogy meghal, mielőtt betöltené a tizenkettedik életévét. Ráadásul ott az átok, ami miatt már akkor is ferdén néz rá a családja meg a városlakók, ha szép napot kíván, és aztán elkezd szakadni az eső. És még Nevermoorba átjutva se válik az élete csupa szivárvánnyá, hiszen egyrészt törvénytelenül jutott át a városba, így van, aki simán hazazsuppolná, másrészt ide is követik az előítéletek, előbb a származása, az átka, majd a képessége miatt, és neki napi szinten kell megküzdenie ezzel.
A regénnyel kapcsolatban több helyen is a Harry Potter-könyveket emlegették, ami – ahogyan azt több helyen is olvastam – inkább felbosszantja az olvasót, mint kíváncsivá teszi, főképp, mert pont a magasra tett elvárások miatt gyakran csalódás a vége. Itt szerencsére nem ez a helyzet, de ez nem a reklámfogásnak köszönhető, hanem annak, hogy ez egy jól megírt regénysorozat, nagyon szerethető, különc főhőssel, akit ráadásul még szerethetőbb és még furább különcök vesznek körül. Jupiter North, a vörös hajú és szakállú hoteltulajdonos, akiben talán nincsenek Dumbledore-i mélységek (mindenesetre eddig nem derült ki róla, hogy rajongana a kötésmintákért…), mégis nagyon kedvelhető figura, aki mindent megtesz azért, hogy megmentse Morrigant az átoktól. Ott van még Fenestra, a macskarizma, vagy Morrigan barátja, Hawthorne, a sárkánylovas fiú, aki előszeretettel dob zöld zselét az utálatos lányok fejére.
Külön megemlíteném még Pék Zoltánt – aki szerintem ma Magyarország egyik legjobb műfordítója -, és azt a munkát, amit ennek a fura könyvsorozatnak a fordításába beletett. Elég, ha csak olyan neveket említek a könyvekből, mint a Csudalatti, az Üveges Micsodák terme, Ernyővasút, Büszkeláb Ház, hogy az ember egyrészt jól szórakozzon, másrészt mély tiszteletet érezzen a fordító iránt, aki megküzdött a szöveg magyarításával.
A hírek szerint az első könyvből a Paramount készül musicalfilmet készíteni, Michael Gracey rendezésében (aki A legnagyobb showman-t is rendezte). És ami még jobb hír, elvileg 2022 októberében megjelenik a regénysorozat 4. kötete.
A francia Harry Potter szériája magyarul is teljes.
Újra műsoron a Quantum Leap – Az időutazó.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.