
- Szabó Fruzsina
- 2021. október 8. | Becsült olvasási idő: 3,5 perc
A Nyerd meg az életed egy új, 9 epizódos, dél-koreai akció-dráma sorozat, amely világszerte elképesztő népszerűségnek örvend, és az IMDB-n is kimagasló értékelést (8.3) kapott. Hazánkban 2021. szeptember 17-én debütált a Netflixen. Témája egy valóság show-szerű túlélő játék, amit néhány kiégett és dekadens milliárdos számára rendeztek; résztvevői pedig a társadalom perifériájára sodródott, eladósodott, szerencsétlen sorsú koreai polgárok, akiket egy jobb élet reményének ígéretével győztek meg, hogy csatlakozzanak a játékhoz.
A sorozat főhőse, Seong Gi-Hun, (ejtsd: szong gihun) – egy mihaszna, anyján élősködő szerencsejátékos, sofőr, és egyben csapnivaló apa –, egy nap egy egyedülálló lehetőségbe botlik a metróban hazafelé menet: felajánlják neki, hogy részt vehet egy nagyszabású játékban, ahol nagyot szakíthat. Miután a férfi a nyeremény reményében beleegyezik a részvételbe, 456 versenyző között találja magát egy titokzatos helyen, ahová egy maszkos sofőr szállította el, miután elkábította őt – így fogalma sincs, hogy hol van, kik a játék szervezői, és milyen ember is a többi játékos. Mi nézők is vele együtt próbálunk kiigazodni ebben a sajátos szabályrendszerrel működő kis világban, ahol minden perccel egyre nyilvánvalóbbá válik: a valódi nyeremény nem is annyira a hatalmas pénzösszeg, hanem sokkal inkább a puszta túlélés.
Az eredeti cím magyarul Tintahal játékot jelent; ez egy népszerű, de kissé erőszakos gyerekjáték volt a ’70-es-’80-as évek Dél-Koreájában.
Seong Gi-Hun a sorozat során érezhető karakterfejlődésen megy keresztül, de mellette más, többé-kevésbé szerethető szereplő személyiségváltozásának is tanúi lehetünk. Legyünk azonban nagyon óvatosak, nem lenne bölcs dolog engedni, hogy túlzottan a szívünkhöz nőjenek a főszereplők. Elvégre a játékot csak egy valaki nyerheti meg.
Van érték a világban, van érték az emberben? Alapvetően jók vagy rosszak vagyunk? Annyit ér az ember, amennyi a vagyona? Ehhez hasonló kérdések merülhetnek fel bennünk, miközben ezt a társadalmi egyenlőtlenségeket bíráló történetet nézzük –
Rendkívül feszült cselekménye, érdekes karakterábrázolása, látványos díszletei és erős, sajátos világa miatt kiváló választás azoknak, akik épp nem azért mennek fel Netflixre, hogy keressenek valamit, amire el lehet aludni.
A mű a száz legjobb angol nyelvű regény közé is bekerült.
Mi lenne, ha a munkahelyi életet teljes egészében el lehetne különíteni az otthonitól?
Minden eddiginél nagyszabásúbb produkció készül.
A főszerepben Dakota Johnson-t láthatjuk majd.
Avagy néhány animáció, amit felnőttek és gyerekek egyaránt élvezni fognak.
Mi lenne, ha a munkahelyi életet teljes egészében el lehetne különíteni az otthonitól?
Tartogat meglepetéseket, de nem biztos, hogy jó irányba tart a franchise.
Ben Affleck-et megcsalják, de könnyen lehet, hogy ő tehet róla.
A legjobb háborús drámákat már nem Hollywoodban kell keressük.
Akárcsak Tarantin, Anderson is elkészítette ódáját e korszakhoz.