- Kovács Krisztián
- 2021. március 24. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Michael Curtis-ről, azaz Kertész Mihályról, a Casablanca Oscar-díjas rendezőjéről már készült egy egészen kiváló és rendhagyó életrajzi film, nemrég pedig arról érkeztek hírek, hogy Hofi Géza élete is megelevenedik majd a vásznon. A sorba kiválóan beleillik a FOMO rendezőjének, és az Odakint sötétebb című regény írójának közös vállalkozása, melyben az atombomba egyik atyjának életét mutatnák be.
Láncreakció címmel elindult annak a nagyszabású projektnek a fejlesztése, melyben magyar alkotók rendhagyó módon mutatnák be Szilárd Leó, az atombomba egyik atyjának életét és törekvéseit. A produkció persze még bőven tervezés alatt áll, azt viszont már tudni, hogy leginkább Hartung Attila rendező, Iványi Petra producer és Veres Attila író, forgatókönyvíró összefogásában valósulhat meg, ahogy erről a magyar.film.hu is beszámolt. Ahogy a portál a leendő rendezőt idézi: „Szabó Tomi vágó barátommal sokat szoktunk történelemről beszélgetni, felmerült a Manhattan terv, illetve a magyar tudósok szerepvállalása a projektben” – emlékezett vissza Hartung. „Elkezdtem olvasgatni a témában, így jutottam el Szilárd Leóhoz, akit több szempontból is érdekesebbnek találtam, mint magát a tervet. A személyisége fogott meg. Szilárd karakterének ellentmondásai, hozzáállásának változásai azok, amik kifejezetten érdekelnek. Egy jövőbe látó, éles eszű géniusz volt, nyughatatlan szenvedéllyel.”
Szilárd Leóról sokszor és sokféleképpen elmondták, hogy megváltoztatta a történelem menetét azzal, hogy elsőként ismerte fel, hogy az elméletben már létező nukleáris láncreakció a gyakorlatban is megvalósítható, majd meggyőzte Robert Oppenheimert a Manhattan-terv létjogosultságáról. A készítők a tervek szerint egyébként egy nem hagyományos értelemben vett pályaívet kívánnak felrajzolni a fizikusról, ennél sokkal egyedibb megközelítésben gondolkodnak, de erről még korai lenne konkrétumokat mondaniuk.
Hartung Attila korábbi filmjét, a FOMO-t kifejezetten szerettük, annak idején azt írtuk róla: „Fontos része az életünknek, főleg a fiatal éveinknek, hogy megtaláljuk a helyünket, közegünket, társadalmi pozíciónkat. Tudom, hogy ezt szereti mindenki tagadni, de társas lények vagyunk és egy-két kivételtől eltekintve szükségünk van egy közegre, ami elfogad és befogad. A felnőtté válás része az is, hogy rendbe rakjuk az énképünket, és ne minden áron és feltétel nélkül akarjunk megfelelni a környezetünknek. A FOMO éppen ezt igyekszik bemutatni.” Veres Attilával 2019 elején készítettünk interjút, óriási sikert aratott novelláskötete megjelenése után, melyet itt tudtok elolvasni.
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Újra műsoron a Quantum Leap – Az időutazó.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.