- Kovács Krisztián
- 2019. augusztus 9. | Becsült olvasási idő: 3 perc
Nemrég olvastam újra sokadszorra Norman Mailer szenzációs regényét, a Meztelenek és holtakat, mely vélhetően az egyik legjobb mű, mely a második világháború borzalmairól mesélt. Hiába telik el lassan 75 év a békekötés óta, hiába redukálódnak kényelmetlen és kellemetlen emlékké a hosszú életnek örvendő túlélők beszámolói, az én generációm számára – olvasmány-, és filmélményektől függetlenül – szerencsére átélhetetlen marad az a mindennapos, haláltól való rettegés, mely vélhetően áthatotta az akkori hétköznapokat.
Az Egyesült Államokban járva egészen szembetűnő, milyen mélyen tiszteleg a teljes társadalom a mai napig a nagy háborúk halottai előtt. Mindenki, aki a második világháborúban, Koreában, Vietnámban, vagy az Öböl-háborúban esett el, megkapja a hősöknek kijáró tiszteletet, és bár európaiként sokszor érezni túlzott pátoszt a katonák emlékének gondozásában, valahol legbelül irigylésre méltó. Sajnos mi magyarok még addig sem jutottunk el, hogy igazán méltóképpen emlékezzünk meg a háborúban elhunyt honfitársainkról, és külön öröm, hogy ezúttal egy többszörösen díjazott magyar rendező remélhetőleg ezt az űrt is betölti majd a mozgókép nyelvén.
Aracsi Norbert a Dunaújvárosi Főiskoláról indult, közel nyolc év alatt jutott el első filmje elkészítéséig, ha valaki, hát ő tudja, milyen végigjárni független filmesként a ranglétra fokait. A Bükk erdőségeiben forgatott első kisjátékfilmje, az Emlékezz rám a tavalyi év egyik legkellemesebb magyar filmes meglepetése volt, mely sorra gyűjtötte be a legkülönbözőbb fesztiválok díjait, többek közt elhozott egyet Dublinból, de bemutatásra került Torontóban és Los Angelesben is. Második filmjét a rendező egészen pontosan 2020. május 9-én tervezi bemutatni. Nem véletlenül, ez ugyanis az Európai Béke Napja, a nap, amikor 75 évvel korábban befejeződött kontinensünkön minden idők legnagyobb háborúja.
Az Elfelejtett nemzedék négy magyar katona sorsát mutatja be a második világháború sújtotta Magyarország végnapjaiban. A film főszereplője egy fiatal fiú, akit 1944 végén hívnak be, amikor az orosz csapatok elérik az ország területét. Ahogy a rendező korábban fogalmazott: „Szeretnénk emléket állítani azoknak a fiataloknak, akiket elsöpört a világháború borzalma. Ők az Elfelejtett nemzedék.” Aracsi Norbert filmje – melyre hamarosan elkezdődik a casting – vélhetően éppen azt az űrt igyekszik betölteni, melyre fentebb is utaltam. Szeretném és kívánom, hogy az Elfelejtett nemzedék méltóképpen emlékezzen azokra, akik soha nem mesélhették el a fronton szerzett keserű tapasztalataikat, és akiket csonkán maradt családjuk hiába várt haza a békekötés után.
Aracsi projektjét a Pákozdi Katonai Emlékpark, valamint a Székesfehérvári Polgármesteri Hivatal támogatja, a forgatás pedig ősszel veszi kezdetét. Reményeim nem csak a kiválóan sikerült, és rendkívül hangulatos Emlékezz rám című alkotás miatt olyan vérmesek. Aracsi rendezői hangjában ott van az a kellemes, szuggesztív attitűd, mely képes egyszerre elgondolkodtatni, és a képernyő elé láncolni, egy furcsa melankólia, mely egyszerre húz le, és emel fel, és alighanem mindez, kiegészülve határtalannak tűnő ambícióival tökéletes terepe lehet egy a magyar filmkészítés jelenébe tökéletesen passzoló történelmi eposznak.
Magam is sok különböző történetet hallottam nagyapák és dédszülők részéről, elképzeltem, milyen hangja lehetett a bombák becsapódásának, milyen szag terjengett a levegőben, mikor az ember fedezékbe húzódva imádkozott, de legyünk bármilyen kreatívak is, szárnyaljon bármilyen magasan is a fantáziánk, minden elmondott történet együtt is kevés. Látni kell, és alighanem az Elveszett nemzedék láttatni fogja mindezt. Tessék megjegyezni a premier dátumát (követhetitek a film hivatalos Facebook-oldalán is), ha pedig azt kérdezitek, miért vagyok ennyire bizakodó, vessetek egy pillantást IDE KATTINTVA a filmről kijött első teaserre, melyről bátran kijelenthető, hogy nemzetközi szinten is bőven megállja a helyét.
Miért érdekel minket folyton a jövő, és miért rettegünk tőle annyira?
Az 5 leginkább kártékony műsor a magyar televíziózás jelenéből
5 értékes, mégis megszűnt műsor a magyar televíziózás történetéből
Újra műsoron a Quantum Leap – Az időutazó.
A Warner döntése értelmében nem annyira biztos.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.