
- Kovács Krisztián
- 2021. január 12. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Hetvenkilenc esztendős korában elhunyt az irodalmi ügynök, aki először látta meg a potenciált a varázslótanonc történeteiben, és aki nélkül szinte biztosan nem lehetne ma a világ egyik leggazdagabb írója J. K. Rowling, ahogy a Harry Potter-regények sem szerepelnének minden idők legkelendőbb könyves listájának élbolyában.
Christopher Little volt az első, aki meglátta a potenciált J. k. Rowling varázslótanoncában és az íróban is
Christopher Little 1979-ben hozta létre saját irodalmi ügynökségét, miután sikeresen adta el barátja, az A. J. Quinnell álnéven alkotó Philip Nicholson Man of Fire című regényét. Little-nek a kortársak szerint különösen jó szeme volt az ifjúsági irodalom remekeinek felfedezéséhez, és talán éppen emiatt ügynöksége rohamosan növekedett, 1990-ben már 20 világszínvonalú szerző pályáját egyengette. A Harry Potter és a bölcsek köve kéziratának első három fejezetét 1995-ben kapta meg egy bizonyos Joanne Rowlingtól, aki akkor tanítónőként dolgozott. Az ízelítő után Little jelezte az írónak, hogy várja a további fejezeteket is, és amikor az végül összeállt kerek-egész regénnyé, házalni kezdett vele különböző kiadóknál. Az ügynök később többször is elmondta, hogy rengeteg visszautasítást kapott, míg végül igen szerénynek számító 2500 fontos összegért sikerült eladnia a kéziratot a Bloomsbury kiadó újonnan induló ifjúsági sorozatába, a többi pedig már történelem.
Little halálhírét Jonathan Lloyd, a Curtis Brown vállalat elnöke jelentette be, e szerint Little január 7-én hosszan tartó betegség következtében hunyt el: “Mély együttérzéssel erősítjük meg, hogy Christopher Little múlt csütörtökön hunyt el, miután bátran küzdött betegségével. Otthon halt meg, családja körében. Nagyon fog hiányozni nekünk.” Little egyébként egészen 2011-ig Rowling ügynöke volt, így a teljes Harry Potter-sorozat megjelenése felett bábáskodott.
A hétrészes sorozat később minden idők egyik legkelendőbb márkanevévé vált, 78 nyelven, 450 millió példány kelt el belőle, a Harry Potter márkanév pedig mára nagyjából 15 milliárd fontot ér. Persze nem Rowling az egyetlen név, aki sikerét részben Little-nek is köszönheti, hiszen az ügynökség segített az ír származású Darren Shannek is, aki 2000-ben dobta piacra sorozatindító kötetét, a Rémségek cirkuszát. A Vámpírkönyvek végül 12 epizódot értek meg, világszerte 33 országban nagyjából 10 millió példányban keltek el, megjelenésükkor általában Magyarországon is a sikerlisták csúcsára kerültek a 2000-es évek közepén.
Ahogy a dél-amerikai országok irodalma, úgy bizony Japán ízei is eltéveszthetetlenek.
Többek közt Neil Gaiman is visszatér a projekt erejéig a Marvelhez.
Egyesek szerint érezni rajta Gabriel García Márquez hatását is.
Albert Camus élete csupa izgalom, melyet most az Ectopolis szerzőjének út kötete segít megérteni.
Ahogy a dél-amerikai országok irodalma, úgy bizony Japán ízei is eltéveszthetetlenek.
Bradbury világa rideg, amit kitűnően ad vissza a Radnóti Színház előadása.
Többek közt Neil Gaiman is visszatér a projekt erejéig a Marvelhez.
A brit Sky hat dokumentumsorozatot jelentett be, köztük a svéd miniszterelnök elleni merényletet feldolgozó szériát.
25 évvel a befejezés után rendhagyó formában folytatódik.
Egyesek szerint érezni rajta Gabriel García Márquez hatását is.