
- Kovács Krisztián
- 2019. október 16. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Gyászol az amerikai irodalmi közélet, mert október 14-én, 90 éves korában elhunyt Harold Bloom, a Yale Egyetem professzora, irodalomtörténész és az egész Egyesült Államok egyik leghíresebb, legellentmondásosabb, és leghírhedtebb kritikusa, aki közel 70 éves pályafutása alatt rengeteget tett az angolszász irodalomért.
Harold Bloom
A The New York Times adott hírt róla tegnap, hogy október 14-én egy New Haven-i kórházban elhunyt Harold Bloom. Az 1930-ban New Yorkban született professzor az ún. nyugati kánon szószólója, aki vallási áhítattal tekintett az irodalomra, különösen Shakespeare, Chaucer, Dante, vagy Kafka műveire. Ismert volt különös elméleteiről, mint a hatásiszony, vagy a dekonstrukció.
Bloom, aki testközelből követhette végig a XX. századi amerikai irodalom kiteljesedését, újabb és újabb irodalmi szereplők megjelenésekor sűrűn változtatta véleményét, kit tart épp a legnagyszerűbb írónak, de úgy volt vele, ez teljesen rendben lévő dolog. A teljesség igénye nélkül oda volt José Saramago, Samuel Beckett, Thomas Pynchon, Philip Roth, Cormac McCarthy és Don DeLillo munkásságáért, ám nyíltan gyűlölte – és ennek minden létező fórumon hangot is adott – a populáris irodalmat, köztük is leginkább a Harry Potter-szériát, és mélységesen fel volt háborodva, amikor Stephen King megkapta a Nemzeti Könyvdíjat: az irodalom züllesztését látta benne.
Bloom 1955-től egészen négy nappal a halála előttig folyamatosan tanított. Bár pályafutása során számtalan íróval került összetűzésbe, szavára és gondolataira irodalmi berkeken belül mindenki odafigyelt. Bloom jövő júliusban lett volna 90 éves.
Többek közt Neil Gaiman is visszatér a projekt erejéig a Marvelhez.
Egyesek szerint érezni rajta Gabriel García Márquez hatását is.
Albert Camus élete csupa izgalom, melyet most az Ectopolis szerzőjének út kötete segít megérteni.
Mágikus realista történet Szerencsés Dániel tollából, Csiby Gergely előadásában.
25 évvel a befejezés után rendhagyó formában folytatódik.
Többek közt Neil Gaiman is visszatér a projekt erejéig a Marvelhez.
A brit Sky hat dokumentumsorozatot jelentett be, köztük a svéd miniszterelnök elleni merényletet feldolgozó szériát.
25 évvel a befejezés után rendhagyó formában folytatódik.
Egyesek szerint érezni rajta Gabriel García Márquez hatását is.
Riz Ahmed kelti majd életre a herceget.