
- Ectopolis
- 2022. május 3. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Neal Adams olyan alakok megteremtéséért felelt a DC égisze alatt, mint a Batman egyik legnagyobb ellenségének tartott Ra’s al Ghul, ám alkotói tevékenysége mellett minden alkotótársánál élénkebb figyelmet fordított az alkotók jogainak megvédésére is.
80 éves korában április 28-án elhunyt Neal Adams, a DC Comics legendás alkotója. Népszerűsége az az 1970-es években volt a csúcson, dolgozott többek közt Batman és a Zöld Íjász karakterein, de számos hollywoodi szuperprodukcióhoz is készített konceptvázlatokat. Mindezen túl ugyanebben az időszakban a képregényalkotók jogainak fő szószólójává vált, szembemenve a sok évtizedes kiadó gyakorlattal, miszerint bárki is alkot egy karaktert, annak tulajdonjoga végsősoron a kiadóé marad. Adams megalapította a Képregényalkotók Céhét, mely egységbe kívánta kovácsolni a rajzolókat és írókat, hogy így vehessék fel a harcot a szigorú gazdasági érdekek mentén munkálkodó kiadókkal.
Adams akkor közzétett egy listát, mely pontos összegeket közölt azzal kapcsolatban, hogy a sok esetben alulfizetett alkotóknak milyen jutalék járna a műveik után, ám hiába csatlakoztak valóban nagy nevek a társuláshoz, akkoriban végül nem sikerült az általa megálmodott képregényszakszervezet megalakítása. A kezdeményezés visszhangja azonban állami szintre is eljutott, és végül többek közt hozzájárult ahhoz is, hogy a fentebb említett Shuster és Siegel megkapja Supermanért mindazt, ami évtizedek óta járt nekik.
Utolsó írói munkája 2019-ben jelent volna meg nemes egyszerűséggel Batman vs Ra’s al Ghul címmel, de a COVID-19 miatt végül 2021. márciusában látott csak napvilágot. Felesége, Marylin a The Hollywood Reportert arról tájékoztatta, hogy férje halálát szepszis szövődményei okozták. Júniusban töltötte volna be a 81-et.
Avagy újabb 10 klasszikus, mely nélkül értelmezhetetlen a magyar irodalom jelene.
A kötet idehaza is megjelenik még idén szeptemberben.
Margaret Mitchell egyetlen regényének népszerűsége továbbra sem kopik.
Bödőcs Tibor másodszor, Krasznahorkai először a díjazottak közt.
Avagy újabb 10 klasszikus, mely nélkül értelmezhetetlen a magyar irodalom jelene.
Érdekes téma, felemás megvalósítással.
A film május 16-tól online is megtekinthetővé válik.
A kötet idehaza is megjelenik még idén szeptemberben.
Margaret Mitchell egyetlen regényének népszerűsége továbbra sem kopik.
A középpontban a C. S. Lewis íróval folytatott eszmecserék.