Pontosan egy évvel ezelőtt Arizonában színésziskolát neveztek el róla, elismerve hat évtizedes filmszínészi pályafutását. Nem csoda: egy véletlen folytán lett amerikai állampolgár, és Hollywood első afro-amerikai filmsztárjaként rengeteget tett a fekete kisebbség elfogadásáért.
94 éves korában csütörtök este elhunyt az Oscar-díjas Sidney Poitier. A Bahama-szigeteken élő szülei 1927-ben épp a miami piacon igyekeztek túladni az általuk termelt paradicsomon, amikor gyermekük idő előtt világra jött. Poitier, aki építőmunkásként, eladóként, illetve dokkmunkásként is dolgozott, 1946-ban lett az Amerikai Néger Színház tagja, három évvel később pedig betört Hollywoodba, az elkövetkező évtizedekben pedig annak legmeghatározóbb afro-amerikai színésze lett, aki sokat tett társai elfogadtatásáért is.
Poitier hosszú karrierje során a kor legnagyobb rendezőivel és színészegyéniségeivel dolgozott együtt, köztük volt Stanley Kramer, Norman Jewison, Katharine Hepburn, Spencer Tracy, vagy épp Tony Curtis. Pályafutása során minden létező filmes díjat elnyert, 1982-ben az Akadémia Cecil D. DeMille-életműdíjjal tüntette ki. Utoljára a vásznon 2001-ben láthatta a közönség, azóta minden idejét a családjának szentelte, az arizonai színésziskola névadó ünnepségén sem tudta tiszteletét tenni, de lánya elmondása szerint apját komolyan meghatotta a gesztus, a ceremóniára pedig külön gratulációt küldött Poitier jóbarátja, Harry Belafonte is, aki “drága embernek és csodálatos amerikai polgárnak” nevezte a színészt.
Az új nevén a Sidney Poitier Új Amerikai Filmiskola ezzel adózott a veterán színész 1949 óta tartó pályafutásának, valamint annak, hogy 1963-ban ott forgatta a Nézd a mező liliomait! című filmjét, melyért Oscar-díjjal tüntették ki, és ezzel ő lett az első színesbőrű férfi, aki átvehette az aranyszobrot (és összességében is csak a második színesbőrű színész Hattie McDaniel 1940-ben az Elfújta a szél mellékszerepéért történt díjazása után). A színészről nevezték el egyébként az amerikai filmakadémia tavaly nyílt Los Angeles-i múzeumának hatalmas előcsarnokát is, ami jól jelzi, mekkora jelentőséggel bírt Hollywood történetében.
Néhány klasszikus, az egyértelmű klasszikusokon túlról.
A stop-motion keresztapja, aki átformálta Hollywood látványfilmjeit.
Avagy a film, mely berobbantotta a szandálos alkotások piacát.
Komoly gárdát toborzott össze a Yellowstone spin-off sorozata.
A kiváló kortárs és gyerekkönyv író 57 éves volt.
A kiváló kortárs és gyerekkönyv író 57 éves volt.
A költemény 1936-os dátummal keltezve került elő.
Az idős szerző pár héttel a halála előtt fejezte be a kéziratot.
Főszerkesztőnkkel az rtl.hu interjúzott első regénye megjelenése kapcsán.
A Finlay Donovan ölni tudna az egyik legkiválóbb nyárindító olvasmány.