- Kovács Krisztián
- 2021. január 26. | Becsült olvasási idő: 1 perc
A legnagyobbakkal dolgozott együtt, mégis idehaza vélhetően kevesen ismerik a nevét, holott Hollywood világháború utáni aranykorának keresett írói közt tartották számon, az ő nevéhez fűződik többek közt a halhatatlan szállóigékkel telezsúfolt western legenda, A hét mesterlövész forgatókönyve is.
101 éves korában elhunyt Walter Bernstein, amerikai forgatókönyvíró. Halálának hírét Howard Rodman, az amerikai forgatókönyvírók céhének egykori elnöke tette közzé az író feleségének beszámolója szerint. Bernstein halálát tüdőgyulladás okozta. Bár az utóbbi bő harminc évben már kevesebbet dolgozott, az 1950-es és 1960-as évek során számos sikerfilm szövegkönyve fűződött a nevéhez. Bernstein haditudósítóként kezdte a második világháború alatt, leszerelése után került Hollywoodba, ahol azonban belekeveredett a Joseph McCarthy szenátor által kezdeményezett kommunistaüldözésekbe, melynek eredményeképp az 1950-es évek végéig tiltólistára került, és csak álnéven írhatott. Visszatérése épp John Sturgess Kurosawa-remake-je, A hét mesterlövész volt, melyet máig a valaha volt egyik legjobb westernfilmként aposztrofálnak.
Később dolgozott együtt Sidney Lumet-val az Egy olyanfajta asszony munkálatain, de ő felelt a Sean Connery főszereplésével 1970-ben készült Viszontlátásra a pokolban című film forgatókönyvéért is. Something’s Gotta Give című munkáját Marilyn Monroe-val vitték volna vászonra, de a színésznő tragikusan korai halála meghiúsította a munkálatokat. Bernstein aztán 1976-ben megírta saját 1950-es évekbeli mellőzésének történetét, melyből Woody Allen készített filmet, ez lett A jónevű senki, avagy a stróman című vígjáték, melyért karrierje egyetlen Oscar-jelölését is elkönyvelhette.
1994-ben a forgatókönyvírók céhe fél évszázados kitartó és eredményes munkájáért életműdíjjal tüntette ki. Egyik utolsó munkája a 2000-es, többek közt George Clooney, Richard Dreyfuss és Harvey Keitel főszereplésével készült Bombabiztos című hidegháborús szatíra volt, melynek forgatókönyvét saját korábbi munkájából, az 1964-es eredeti filmből adaptálta, amiben még Walter Matthau-val és Henry Fondával dolgozott együtt. Walter Bernstein 101 éves volt.
Újra műsoron a Quantum Leap – Az időutazó.
A Warner döntése értelmében nem annyira biztos.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.