
- Kovács Krisztián
- 2020. szeptember 18. | Becsült olvasási idő: 1 perc
77 éves korában elhunyt Winston Groom, a világhírű Forrest Gump, valamint folytatása a Gump & Tsa. című regények szerzője. A világhírű szerző két nappal ezelőtt az Alabama állambeli Fairhope városában halt meg, családja most közölte a hírt.
Winston Groom 77 éves volt
Groom 1943. március 23-án látta meg a napvilágot az amerikai fővárosban. Az 1965-ös érettségije után belépett az Egyesült Államok hadseregébe, szolgálati idejét a negyedik gyalogos hadosztály kötelékében töltötte, két évet húzott le Vietnámban, hazatérve pedig a Washington Star tudósítójaként kezdett dolgozni. Ekkoriban írta első regényét is, mely a Better Times Than Theres címet kapta, és 1978-ban került a boltok polcaira. Conversations with the Enemy című 1984-es tényirodalmi munkája az azévi Pulitzer-díj döntősei közt szerepelt.
Két évvel később adta ki Forrest Gump című regényét, mely kezdetben meglehetősen mérsékelt fogadtatásra talált, és ez tulajdonképpen nem is változott egészen addig, míg 1994-ben be nem mutatták a Tom Hanks főszereplésével készült, Robert Zemeckis által rendezett filmadaptációt, mely változtatott ugyan némileg az alapanyagon, és óriási sikert aratott, 13 Oscar-jelöléséből 6 aranyszobrot vitt haza, és közel 700 millió dolláros bevételt termelt. A film sikere hozta meg az eredeti regény sikerét is, melyből igen hamar 1,7 millió példány értékesítettek, Groom pedig megírta a folytatást is, Gump és Tsa. címmel, melynek adaptációja végül a szeptember 11-i merényletek miatt hiúsult meg.
Groom az utóbbi húsz évben csupán egyetlen regényt írt, az amerikai-mexikói határvidéken játszódó El Paso-t, de számtalan tényirodalmi munkát publikált, foglalkozott többek közt az amerikai polgárháborúval, és a második világháború történetével is. A kiváló író 77 éves volt.
Számolatlan tehetség találta meg útját Hollywoodba.
Krasznahorkai László az orosz-ukrán háború anekdotáját használta a beszédhez.
Avagy teljesíthetetlen alternatívák, és naiv álmok fogságában.
Krasznahorkai László az orosz-ukrán háború anekdotáját használta a beszédhez.
Egy magyar képregény, mely felveszi a kesztyűt a nyugattal.
A rendező epikus bűnügyi drámát ígér, megtörtént esetek alapján.
Érdekes téma, felemás megvalósítással.