- Kovács Krisztián
- 2021. május 11. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Az idei évre jutott már magyar irodalmi szenzáció, a nemrég felfedezett, és nagy vitákat kiváltott állítólagos József Attila-vers kapcsán, most pedig Császtvay Tünde, a BTK Irodalomtudományi Intézet Bibliográfiai Osztályának vezetője bukkant rá egy 142 évvel ezelőtt született Arany Jánossal készült interjúra, melyben a közismerten zárkózott költő kivételesen többet árult el magánéletéről is.
Ahogy a Könyves Magazin is megjegyzi, a költővel készült és a Pesti Hírlap 1879. november 15-i számában megjelent cikk az első klasszikus értelemben vett interjúk egyiket, a készítője Sturm Albert, a Buda halála német fordítója, a Neues Pester Journal tudósítója. A beszélgetésre ugyanazon év márciusában került sor, méghozzá annak apropóján, hogy a bizottság elfogadta az akadémia főtitkári székéről való lemondását a betegségeire és előrehaladott korára való tekintettel. Ennek hangulata egyébként látszólag az interjú hangnemét is nagyban befolyásolta.
Arany Jánosról köztudott volt, hogy meglehetősen zárkózott, szinte csak művein át kommunikált a világról alkotott nézeteiről, magánéletéről szinte soha nem beszélt, ezért is meglepő az interjú őszintesége. Mindennapjairól például azt mondja: „Itt ülök egész nap e kis szobában, melyben – s itt ismét bús mosoly vonult el halványpiros ajkain – kegyelemből lakhatom. Nem jön hozzám senki, mert már évek óta én sem látogatok meg senkit. Legföllebb a Dunaparton sétálok egy kicsit déli órákban. De azt se bírom sokáig, mert lábaim dagadtak.”
Arany János a közhivataloktól való visszavonulása után már keveset mutatkozott a nyilvánosság előtt, az interjú elkészültekor már pontot tett az Őszikék-ciklusra, és végleg befejezte Toldi történetét is a Toldi szerelme címűre keresztelt középső résszel. A városi legenda szerint – a pesti Petőfi téri Petőfi-szobor 1882. október 15-i avatásán meg is hűlt, és tüdőgyulladást kapott. Ettől kezdve állapota fokozatosan romlott, és egy héttel később, október 22-én déli 12 órakor elhunyt Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémia palotájában lévő szolgálati lakásában, életének 66. esztendejében. Az igazi kuriózumnak számító interjút teljes egészében végigolvasható IDE kattintva.
Utazás a lélek mélyére, kizárólag a legbátrabb olvasóknak!
Amikor a forgatáson 100-150 ember azért van ott, hogy közösen alkossunk egy jót, azt én semmihez sem tudom hasonlítani.
Hazai szerzős interjúink sorában most igazi különlegességgel jelentkezünk.
Alkotásról, motivációról, pandémiáról, családról és Pilinszky Jánosról beszélgettünk.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.