- Kovács Krisztián
- 2019. szeptember 25. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Ha már tegnap úgyis világhírű írók elveszett kézirataival foglalkoztunk, íme egy újabb példa. Ráadásul nem is akármilyen vázlatok kerültek most elő, Antoine de Saint-Exupéry ugyanis afféle koncepciós rajzvázlatokon át skiccelte fel magának a történetet, mely később világhírű tette, és ami manapság is kötelező olvasmánynak számít. A rajzok, és néhány levél most egy egészen képtelen helyről került elő.
Elisabeth Grossmann művészettörténész, a winterthuri Művészeti, Kultúra és Történelem Alapítvány (SKKG) vezetője vizsgálta meg a vázlatokat, és szerinte a korához képest meglepően jó állapotban találták meg őket egy ódon ház eldugott fiókjában, egy mappába szedve a svájci Winterthurban. Miután a regény eredetileg 1943-ban jelent meg, a rajzok vélhetően még előtte készültek.
Saint-Exupéry eredeti rajzait egyébként a New York-i Morgan múzeum őrzi, a megtalálók pedig vélhetően fel is veszik majd a kapcsolatot a múzeum kurátorával, hogy esetleg egyesítsék a gyűjteményt. Érdekes módon az egyáltalán nem derült ki, hogy a rajzok hogy kerültek abba a bizonyos házba, mert a kutatók nem találtak arra vonatkozó feljegyzéseket, hogy akkoriban kik lehettek a tulajdonosok.
Saint-Exupéry 1943-ban, éppen egy évvel rejtélyes repülőgépszerencsétlensége, és halála előtt adta ki leghíresebb regényét, A kis herceget, mely a mai napig 345 különböző nyelven és dialektusban jelent meg, és 80 milliónál is több példányban fogyott. Magyarul legelőször Zigány Miklós fordításában jelent meg a Magvető Kiadónál 1957-ben.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.
Utazás a lélek mélyére, kizárólag a legbátrabb olvasóknak!
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.