- Benke Éva
- 2021. május 31. | Becsült olvasási idő: 4,5 perc
A modern orvostudománynak hála ma már olyan betegségeket is gyógyítani tudunk, amelyek korábban halálosak voltak, de vajon mit lehet tenni, ha maga az idő lesz beteg? Az időutazás mindig is közkedvelt témája volt a sci–fi és fantasy–regények szerzőinek, ám A jövő orvosa nem csupán a téma elcsépelt kérdés feltevéseire kínál lehetőséget, de egyúttal egy olyan kifordított világszemléletnek is tered ad, amelyben nemcsak én, de szerintem te sem szeretnél hinni.
Az Agave Könyvek idén februárban jelentette meg Philip K. Dick eddig magyarul még soha meg nem jelent munkáját, amely a jövő fejlett(?) társadalmába repíti el az olvasót, ahol az orvosi hivatás és a gyógyító szándék törvénybe ütköző dolog. Az alapötlet zseniális, rengeteg lehetőséget rejt magában, azonban a mű a szerző korai írásai közé tartozik, és ez sajnos érezhető is rajta. Ennek ellenére feltétlenül megérdemli, hogy beszéljünk róla.
Mesterséges intelligencia, virtuális valóság, korrumpált hatalom, társadalmi hanyatlás – csak néhány azok közül a témák közül, amelyek Philip K. Dick világhíres regényeiben is fontos szerepet kapnak. A sci-fi nagymesterének is tartott szerzőt a 20. század egyik legnagyobb látnokaként tartják számon, aki rendre olyan történeteket vetett papírra, amelyek nem egyszer erőteljesen beletrafáltak egy-egy technikai vívmány, vagy társadalmi probléma megvalósulásába.
Philip K. Dick 1962-es Az ember a Fellegvárban című munkájával vált ismert íróvá, ám igazán csak halála után robbant be a köztudatba, amikor több regénye is felkeltette az ötletek után kutató filmesek figyelmét. Egyik leghíresebb regénye, az Álmodnak-e az androidok elektronikus bárányokkal? a mozivásznon Szárnyas fejvadász címmel jelent meg, de ott van Az emlékmás, Különvélemény, Kamera által homályosan, Sorsügynökség – hogy csak a legsikeresebb film- és sorozatadaptációit említsem.
Számos regénye mellett az író rengeteg novellát is publikált, melyek jobbára ponyvamagazinokban jelentek meg, de szerteágazó életművében a science fiction mellett jó néhány nem tudományos fantasztikus mű is helyet kapott.
Az indítás, az alapötlet zseniális! Annyira az, hogy nem tudtam szabadulni a gondolattól, Dick valamit tényleg megsejtett a jövő társadalmáról, és most csupán továbbadja, elregéli tudását az utókornak. A történet főszereplője Jim Parsons, a tehetséges és elkötelezett orvos, aki egy különös autóbaleset következtében a jövőben találja magát, egy olyan jövőben, ahol nincsenek kórházak, orvosok és nővérek, a gyógyító szándék ugyanis főbenjáró bűnnek minősül.
Szerencsére azonban itt sem Parsons az egyetlen, aki a szigorú tiltások ellenére is hisz az élet szentségében, és akik osztják a nézeteit az orvos támogatását kérik, hogy a segítségével életben tarthassák csoportjuk egyik legfontosabb tagját, Corith-t. Ehhez azonban Parsons-nak vissza kell utaznia az időben, aztán visszább és még visszább, mígnem az idősíkok annyira össze nem kuszálódnak, hogy végül semmi sem úgy alakul, ahogy azt a férfi eredetileg eltervezte.
Dick fantáziavilágának alapja egy funkcionálisan hibátlan társadalom, ahol nincsenek többé külön rasszok, sem nyelvek, mindenki fiatal és egészséges, és a túlnépesedés sem jelent már problémát. Mindehhez persze kegyetlen út vezet: a segítségre szorulókat nem segítik, a gyengéket eltiporják, hogy az eugenetika tökéletesítése jegyében csakis a társadalom legkiválóbb adottságú tagjai szaporodhassanak tovább.
A jövő orvosa rengeteg érdekes kérdésnek ágyaz meg, és számos társadalmi és morális problémának biztosít teret, ám a történet jórészt csak gondolatkísérletek sorozata, amely a karakterek elnagyoltsága és az események kidolgozatlansága miatt sem üt akkorát, mint amekkorát kellene. Az író nyitva hagyta a regényt, az érzelmi szálakat sem varrta el, és úgy összeségében is túl sok üres foltot hagyott maga után, amelyek miatt nem feltétlenül ajánlanám a regényt azok számára, akik még csak ismerkednek az író műveivel.
Ettől függetlenül Dick egy erős és elég egyértelmű képet vázolt fel a jövőről, olyan örökérvényű problémákkal a középpontban, amelyekre nem valószínű, hogy egyhamar megoldást talál az emberiség, pedig felettébb érdemes lenne, ha a könyvben felvázolt disztópikus társadalom egyáltalán nem kedvünkre való. A jövő orvosa pörgős, lendületes és gondolatébresztő olvasmány, nem ez a szerző legaprólékosabb műve, de olyan, ami újszerűsége és elborultsága miatt feltétlenül helyet érdemel mind a zsáner, mind a Philip K. Dick-rajongók könyvespolcán.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.
Magyarországon ritkán tapasztalható nagyszerű összefogás a kultúráért.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.