- Vitkolczi Ildikó
- 2023. január 5. | Becsült olvasási idő: 4 perc
Csíkos pulóveres, összekötözött kisfiú, a szájában almával, egy iskolai szekrénybe zárva – és egy sötét ruhába öltözött, copfos lánytestvér, aki úgy áll bosszút az öccsét zaklató, menő srácokon, hogy vízilabdaedzés közben pár lelkes piranhát dob a medencébe… Láthatunk menekülő fiúkat, a vizet vadul szelő ragadozó halakat, aztán egy sikoltozó srácot, aki körül csak úgy forr a víz…
Így kezdődik Tim Burton véresen vicces sorozata, a Wednesday, amely az Addams család legérdekesebb tagjának, Wednesdaynek a kalandjait meséli el a Nevermore Akadémián. Ide tulajdonképpen büntetésből kerül Wednesday, a piranhás sztori miatt, a szülei – Morticia és Gomez – mégis lelkesen kísérik el az új iskolába, hiszen ők is ott tanultak régen, imádták a helyet, és remélik, hogy Wednesday is hasonlóan élvezi majd az ottlétet.
Csakhogy. Wednesday szobatársa a szivárvány minden színében pompázó, kissé defektes vérfarkaslány, aki lelkesen barátkozna és ölelkezne az új jövevénnyel. Wednesdaynek ezen kívül pszichológushoz is kell járnia, akinek hurrá-optimizmusa nemcsak a sötétruhás lányt, hanem a nézőt is rettentően irritálja. Ráadásul ottléte első napjain előbb az iskolában próbálják megölni, a tetőről a fejére lökött vízköpővel, majd a közeli kisvárosban is összeakad pár helybéli sráccal, akik nem kedvelik a Nevermore-ba járó „nyomikat”.
A Wednesday igen sötét, olykor hátborzongató, máskor elég véres, és emellett pokolian vicces történet. Ez a kiváló forgatókönyvnek köszönhető, ahogyan az elképesztő látványnak is, a minden ízében alaposan kidolgozott Nevermore Akadémiának, az igen jól kiválasztott szereplőknek – de a legfőképp a Wednesdayt alakító, hihetetlenül tehetséges Jenna Ortegának.
És Jenna Ortega mellett ott van az iskolaigazgatót alakító Gwendoline Christie – aki a Trónok harca Brienne-alakítása óta nagy kedvencem -, vagy az Addams szülőket játszó Catherine Zeta-Jones és Luis Guzmán (akiknél nekem ugyan jobban tetszett Anjelica Huston és Raul Julia alakítása, de azért az új szülők is megérik a pénzüket). És bár én elbírtam volna egy kicsit több Lurch-öt vagy Fester bácsit, azért Izé lelkes részvétele a történetben sok mindenért kárpótolt.
A Wednesday annyira sötét, hogy az már néha túl jó is. A sorozat egyik legszórakoztatóbb részét azok a párbeszédek képzik, amikor Wednesday valami jogos szemrehányásra teljesen másképp reagál, mint egy átlagember, amire a szereplők döbbenten pislognak, a nézők pedig dőlnek a nevetéstől. Így aztán jó szívvel ajánlom a sorozatot hűvös és sötét estékre, érdemes többször is megnézni, míg az ember vár a következő évadra. (A karácsony előtti kötelező takarításhoz meg érdemes Wednesday csellójátékát hallgatni, hogy hangulatba jöjjön az ember…
Újra műsoron a Quantum Leap – Az időutazó.
A Warner döntése értelmében nem annyira biztos.
Balszerencse-mágnes lány a mágikus iskolában és egyéb furcsaságok
A Star Wars: Andor előzménysorozata a Zsivány egyes előzményfilmnek, és nem biztos, hogy indokolt volt a Disney-nek ennyire a távolba révednie.
A Hókusz pókusz 2 a szokásos Ébredő Erős formulát követi, csak 2015 óta még sokkal rosszabb lett minden.
John Carpenter utolsó előtti filmje alapján azért még nem egyértelműsíthető a horrorguru zsenijének temetése.
A film, ami egy kis hazai vidámságot csempész a szürke hétköznapokba.