
- Kovács Krisztián
- 2020. december 2. | Becsült olvasási idő: 1 perc
A Helikon Kiadó Zsebkönyvek sorozata már így is a magyar- és a világirodalom legnépszerűbb neveit tömörítő hazai széria, most pedig Robert Louis Stevenson, Oscar Wilde, Jane Austen, Lewis Carroll, J. D. Salinger, vagy épp Tamási Áron, Csáth Géza, Márai Sándor, Sylvia Plath, Hunter S. Thompson és Chuck Palahniuk mellé Jack Kerouac is betársul.
Jack Kerouac nem szerette a hippiket, akik Bibliának tekintették az Útont
December 4-én jelenik meg a Helikon Kiadó népszerű Zsebkönyvek sorozatában a beatirodalom legfontosabb regénye, Jack Kerouac remekműve, az Úton. Bár maga a szerző kifejezetten irtózott a hippimozgalomaktól, ők maguk a műre afféle modern Bibliaként tekintettek, irodalmi értékéről pedig gyakorlatilag a megszületése óta heves viták folynak, Truman Capote pl. egy ízben azt mondta róla “az nem írás, az csak gépelés.”
A kötet ide kattintva előrendelhető a kiadó webshopjából, és íme a fülszöveg: “Jack Kerouac (1922–1969) az amerikai beatnemzedék egyik kiemelkedő alkotója és teoretikusa, a beatéletmód és a beatideológia modelljének megteremtője – egyben az 1950-es–60-as évek amerikai ifjúságának képviselője és prófétája, a tiltakozás, a menekülés hangjainak megszólaltatója. Lelkes követőket és ádáz ellenségeket szerzett, gondolatai a szexről, a kábítószerekről Európában tovább gyűrűztek akkor is, amikor hazájában már csillapodtak a beat körüli viharok. Könyvei lírai, vallomásos jellegűek, más-más néven majd’ mindegyiknek ő maga a hőse.Főműve, az Úton a nagy utazások, száguldások története. 1947 és 1950 között barátjával, Neal Cassadyvel beautózta az Egyesült Államok és Mexikó legkülönfélébb tájait, utána egy évig tervezte az erről szóló beszámoló formáját, szerkezetét, majd pedig befűzött az írógépbe egy negyvenméteres papírtekercset – és megszületett a „spontán próza” műfaja.Az eredmény: a 60-as évek „ellenkultúrájának” beharangozása és majdani Bibliája, általános kritikusi értetlenség, valamint hatalmas közönségsiker. Sal Paradise és Dean Moriarty (Kerouac és Cassady fiktív megfelelője) szédületes dzsesszfanfárral került be az amerikai és a világirodalom halhatatlanjai közé.”
Jack Kerouac mára kultikussá érett életművéről épp nemrég írtunk részletes portrét, melyet ide kattintva érhettek el.
Ahogy a dél-amerikai országok irodalma, úgy bizony Japán ízei is eltéveszthetetlenek.
Többek közt Neil Gaiman is visszatér a projekt erejéig a Marvelhez.
Egyesek szerint érezni rajta Gabriel García Márquez hatását is.
Albert Camus élete csupa izgalom, melyet most az Ectopolis szerzőjének út kötete segít megérteni.
Ahogy a dél-amerikai országok irodalma, úgy bizony Japán ízei is eltéveszthetetlenek.
Bradbury világa rideg, amit kitűnően ad vissza a Radnóti Színház előadása.
Többek közt Neil Gaiman is visszatér a projekt erejéig a Marvelhez.
A brit Sky hat dokumentumsorozatot jelentett be, köztük a svéd miniszterelnök elleni merényletet feldolgozó szériát.
25 évvel a befejezés után rendhagyó formában folytatódik.
Egyesek szerint érezni rajta Gabriel García Márquez hatását is.