A New York-i JFK reptéren január 5-én este letartóztattak egy bizonyos Filippo Bernardini nevű 29 éves férfit. A gyanú szerint ő volt az, aki az elmúlt öt évben számos világhírű írótól, kiadótól és díjodaítélő társaságtól hamis e-mail címmel csalt ki kéziratokat. A férfi ügye azonban jóval összetettebb lehet ennél, a részletek ráadásul egészen átláthatatlanná teszik a motivációit.
Bernardini a patinás brit könyvkiadó, a Simon & Schuster munkatársa, ami miatt joggal gondolhatnánk, hogy miután nagyrészt a Random House kiadóhoz tartozó fiókkiadókat és szerzőket környékezett meg, üzleti titkokra akart szert tenni, de a történet korántsem ilyen egyszerű. A kiadó ugyanis a hír kipattanása után azonnal elhatárolódott a férfitól, és arról számoltak be, hogy nem volt tudomásuk annak tetteiről, és nem származott hasznuk sem belőle, Bernardini ugyanis a kéziratokkal tulajdonképpen semmit sem kezdett: nem kért értük váltságdíjat, nem fenyegetőzött, nem zsarolt meg senkit, egész egyszerűen magának akarta őket, legalábbis erre gyanakszanak a hatóságok.
Bernardini az elmúlt öt évben 160-nál is több hamis domain-t hozott létre a kiadók e-mail címéhez hasonló elnevezésekkel, pl. az “m” betűt egy “r” és egy “n” adta ki az általa kreált @penguinrandornhouse.com címben, ami a felületes olvasóknak nem szúrt szemet. Tovább bonyolítja az ügyet, hogy bár akadnak világhírű írók a becsapottak közt, mint Margaret Atwood, vagy Ethan Hawke, Bernardini ismeretlen, amatőr írókat is megtévesztett, és az ő kézirataikat is megtartotta. Miután Bernardini maga is könyvpiaci alkalmazott, így aztán pontosan ismeri a szakzsargont, ezáltal könnyedén adta el magát egy-egy adott kiadó munkatársának.
Ugyanakkor, miután nem élt vissza az eltulajdonított kéziratokkal, és ezáltal senkinek sem okozott anyagi kárt, mindössze annak vádját lehet felhozni ellene, hogy másnak adta ki magát, mint aki, és ezáltal internetes csalást követett el. Az ügy az elkövetkező hetekben még egészen bizonyosan témát ad az újságoknak, amint sor kerül Bernardini hivatalos bírósági meghallgatására is.
A halottember holnap mutatkozik be először angol színpadon.
Nyári olvasmányok, nem csak nyárra fotelkalandorok számára.
A kiváló kortárs és gyerekkönyv író 57 éves volt.
Személyes ajánlások magyar hírességek irodalmi ízlésvilágából.
Nem Jules Verne az egyetlen, aki külön éleslátásról tett tanúbizonyságot.
Rushdie ezúttal is a mágikus realizmus irányvonalát követi.
A kétszeres Oscar-jelölt színész ezúttal is önálló estjével érkezik.
A halottember holnap mutatkozik be először angol színpadon.
Nem csupán újrafeldolgozzák a regényt, de rebootolják az 1998-as filmet is.
Igazi kuriózumra hívta fel a figyelmet egy amerikai irodalmi magazin.