- Kovács Krisztián
- 2021. november 25. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Edvard Munch norvég expresszionista festőművész 1893-ban kezdte festeni a később világhírű A sikoly című munkáját, ami az első kiállításakor meglehetősen felkavarta a kritika állóvizét, sokan egyenesen megrettentek tőle. 1904-ben vettek aztán észre rajta egy furcsa írást, és még maga Munch sem fedte fel, kinek a kézírása olvasható a vásznon.
Edvard Munch világhírű A sikoly című munkájának narancssárga égboltot ábrázoló részén van egy halvány felirat, ami nagyjából azt jelenti: „egy őrült festette„. A feliratot már Munch életében, 1904-ben felfedezték, de maga a művész sem beszélt róla, miről is van szó, és hogy került oda, így aztán számos találgatás látott napvilágot az azóta eltelt közel százhúsz évben; egyesek úgy vélték, talán egy másik művész mintegy kritikaként firkantotta oda a gondolatot, vagy egy kiállításon egy néző rondított bele a festménybe. Most, miután 2022-ben egy nagyszabású felújítást követően majd újranyitják Oslóban a Munch Múzeumot, ismét széleskörű infravörös vizsgálatoknak vetették alá a vásznat, és elemezve a kézírást, arra a nem is annyira meglepő konklúzióra jutottak, hogy a feliratért maga Munch a felelős.
A sikolyt először 1895-ben állították ki a művész szülőhazájában, Christiania-ban (ahol egyébként a festmény „cselekménye” is játszódik), de a mű nagyrészt elborzasztotta a nézőket, és a kritikusokat egyaránt, és a záporozó negatív kritikák hatására Munch maga írta fel a vászonra a gondolatot. Arról életrajzírói is beszámolnak, köztük Mai Britt Guleng, hogy Munch irtózott a negatív és elutasító kritikáktól, szégyellte magát, és egyszerre dühbe gurult tőlük, ami vélhetően ingatag mentális állapotának is volt köszönhető, vélhetően a felirat is egy ilyen „roham” közepette született.
Munch a kritikák, és saját személyes problémái elől menekült a művészetbe, és az alkoholizmusba, utóbbi okán 1908-ban idegösszeomlása volt, később leghíresebb festményére aztán annyit mondott csupán, hogy fő célja vele az emberi lélek, de még inkább saját énjének tanulmányozása volt. Emiatt sokan következtettek rá, hogy a sikoltó alak a vásznon lényegében maga a művész.
A háború általában jótékony hatással van a technológiára.
Vannak varázslatos tündérmesék és vannak kevésbé varázslatosak, mint ezek itt.
Ezúttal nem íróként, hanem szereplőként alakíthatja a történetet.
A Cthulhu-kultusz a popkultúra és a művészetek újabb rétegét vett birtokba.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.