Térey János 2019. június 3-án hunyt el váratlanul és tragikusan fiatalon, mindössze 48 éves volt. Író, költő, drámaíró, műfordító, a magyar kortárs irodalom kimagasló tehetségű alakja, akinek nevét azóta a Térey-ösztöndíj viseli, mostantól pedig a vámospércsi könyvtár is így tiszteleg előtte.
Térey János nevét vette fel a vámospércsi könyvtár, ami nem minden előzmény nélküli, hiszen a költőt egy évvel a halála előtt a város díszpolgárává avatták, gyerekkorában pedig sok időt töltött a településen. Ahogy Korpa Tamás mondta a Fiatal Írók Szövetsége nevében a névavatón: “Amikor Térey János Könyvtárról beszélünk, nem arról van szó, hogy a helyi könyvtár felveszi a barátunk nevét, hanem a helyi közösség egy volumenében, funkciógazdagságában új minőséget épített itt, ami reményeink szerint, a költő, író neve, szellemisége és hozzánk fűződő szeretete által is áthatott.”
Az író özvegye, Harmath Artemisz az ünnepségen arról beszélt, hogy a település neki és férjének is szívbéli, költészeti, tudományos és családi búvóhelyévé vált, ahogy Térey írta is egyik költeményében: “Búvóhely mindig nagyon kell …első wigwamomat a vámospércsi kertben emeltem szőlőkarókból és akácfaágakból.”
Térey János legjelentősebb munkája a Paulus című verses regény, illetve drámatetralógiája, A Nibelung-lakópark, de 1991-től összesen 11 verseskötet és több novellagyűjteményt publikált, első és egyetlen regénye pedig 2018-ban jelent meg Káli holtak címmel, melyről korábban azt írtuk: “Ezúttal nincs vers, csupán egyes szám első személyű elbeszélés, melyben egy felkapott magyar színész karrierútját, és a regénnyel azonos című zombihorror-sorozat forgatását, és annak pályafutására gyakorolt hatását követhetjük nyomon. Térey regényét sokan nevezték céltalannak, holott számos kérdéssel foglalkozik, melyeket kevés regény választ témául: a színészi identitástudat, a modern művészlét árnyoldalai mind megjelennek Csáky Alex karakterében, és bár nem tudni, mennyire autentikus a színházi-filmes lét bemutatása, ismerve Térey előéletét, annak vehetjük. Bár a Káli holtaknak van egy szatirikus felhangja, végül mégsem válik azzá, olvasmányos, olykor kissé szikár elbeszélése ez egy nem hétköznapi foglalást űző ember hétköznapi életének.”
Avagy újabb 10 klasszikus, mely nélkül értelmezhetetlen a magyar irodalom jelene.
A kötet idehaza is megjelenik még idén szeptemberben.
Margaret Mitchell egyetlen regényének népszerűsége továbbra sem kopik.
Bödőcs Tibor másodszor, Krasznahorkai először a díjazottak közt.
Avagy újabb 10 klasszikus, mely nélkül értelmezhetetlen a magyar irodalom jelene.
Érdekes téma, felemás megvalósítással.
A film május 16-tól online is megtekinthetővé válik.
A kötet idehaza is megjelenik még idén szeptemberben.
Margaret Mitchell egyetlen regényének népszerűsége továbbra sem kopik.
A középpontban a C. S. Lewis íróval folytatott eszmecserék.