
- Kovács Krisztián
- 2020. szeptember 2. | Becsült olvasási idő:
Nem ez az első eset idén, hogy a világhírű holland festőművész, Rembrandt neve felmerül egy-egy festménye eredetiségének igazolása kapcsán. Februárban a Fiatal nő arcképéről bizonyosodott be, hogy a festő keze munkája, most egy másik festmény eredetiségét igazolták, miután hosszú ideig replikának hitték.
Kis híján egy raktár mélyén végezte Rembrandt-műve
A The Guardian adott hírt róla, hogy az 1630 táján a mester műtermében készült, egy szakállas öregember portréját, melyet hamisítványnak bélyegeztek, és az oxfordi múzeum raktárába száműztek, újabb vizsgálatoknak vetették alá. A Szakállas férfiportré néven emlegetett mű kapcsán 1981-ben állapították meg a művész stílusával foglalkozó szakértők, hogy nem Rembrandt munkája, sokkal inkább egy az ő munkáját másoló követőjéé.
A festményt ezúttal An Van Camp, az Ashmolean észak-európai művészeti kurátora fedezte fel újra az oxfordi múzeum raktárában, és újabb vizsgálatokat kezdeményezett, majd segítséget kért Peter Kleintől, a világ egyik vezető dendrokronológusától, aki megállapította, hogy a festmény fatáblája ugyanabból az 1618 és 1628 között kivágott tölgyfából származott, amire 1630-ban Rembrandt a Sziklához láncolt Androméda című képét is festette.
Van Camp sietett leszögezni, hogy további vizsgálatok szükségeltetnek majd a kétségek eloszlatása végett, azonban a tény, hogy bizonyítást nyert, miszerint a festmény valóban Rembrandt műterméből származik, már tulajdonképpen félsiker. Mindentől függetlenül a portré természetesen végleg kikerült a raktárból, sőt, a szervezők azonnal be is illesztették az Ashmolean múzeum augusztus 10-én nyílt, a festő ifjúkorát felelevenítő tárlatába.
A Cthulhu-kultusz a popkultúra és a művészetek újabb rétegét vett birtokba.
Magasan a várt árkategória felett a neves szürrealista alkotás.
Amerikai műalkotásért még soha nem fizettek ennyit.
Elrabolt ritkaságok, melyek még mindig várják a megtalálójukat.
Nem Jules Verne az egyetlen, aki külön éleslátásról tett tanúbizonyságot.
Rushdie ezúttal is a mágikus realizmus irányvonalát követi.
A kétszeres Oscar-jelölt színész ezúttal is önálló estjével érkezik.
A halottember holnap mutatkozik be először angol színpadon.
Nem csupán újrafeldolgozzák a regényt, de rebootolják az 1998-as filmet is.
Igazi kuriózumra hívta fel a figyelmet egy amerikai irodalmi magazin.