
- Kovács Krisztián
- 2020. február 18. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Hosszú-hosszú évszázadok teltek el azóta, hogy a reneszánsz egyik leghíresebb festőművészének és építészének saját maga által tervezett, és Brüsszelben kivitelezett falikárpitjai utoljára voltak a Sixtus-kápolnában, ahová a művész eredetileg készítette és szánta őket. Halálának 500. évfordulóját most ezzel ünneplik a Vatikáni Múzeumok.
Különleges tárlat érkezik áprilisra a Sixtus-kápolnába
Raffaellónak X. Leó pápa 1519 környékén adott megbízást, hogy készítsen 12 falikárpitot a kápolnába. A kárpitok gyapjúból, selyemből, arany- és ezüstfonalból készültek, és a restaurátorok immáron tíz éve dolgoztak a teljes helyreállításukon. A Brüsszelben, Pieter von Aelst műhelyében készült művek az Apostolok cselekedeteit ábrázolják többek közt, és bár korábban közülük 10 kárpitot már kiállított hosszabb-rövidebb időre, évszázadok óta most lesz az első alkalom, hogy együtt, eredeti rendeltetési helyükön szerepelnek majd.
A kárpitok közül hetet állítólag már 1519. december 26-án közszemlére tettek ugyanitt, és a bemutatón még maga a művész is jelen volt. Érdekesség, hogy a művek már akkor is ott lógtak, mikor Michelangelo befejezte a Sixtus-kápolna mennyezetének világhírű freskóját, hogy belefogjon az Utolsó vacsorába.
Raffaello Sanzio az olasz reneszánsz művészet 1500-as évek eleji virágzásának, vagyis a cinquecento időszakának egyik legkiemelkedőbb festőművész és építésze volt. Olyan világhírű festmények fűződnek a nevéhez, mint a Szent Család a báránnyal, a Szent György és a sárkány, vagy a budapesti Szépművészeti Múzeumban látható Eszterházy Madonna, de az ő egyik portréja számít az egyik leghírhedtebb lopott műkincsnek is a világon. A lenyűgöző művész mindössze 37 évesen, még a kárpitok utolsó darabjának elkészülte előtt hunyt el 1520 áprilisában.
Amerikai műalkotásért még soha nem fizettek ennyit.
Elrabolt ritkaságok, melyek még mindig várják a megtalálójukat.
A világhírű festőt fiatalkora óta lenyűgözte a Biblia.
A kiállítás egészen május végéig látogatható lesz a nagyközönség számára.
Ahogy a dél-amerikai országok irodalma, úgy bizony Japán ízei is eltéveszthetetlenek.
Bradbury világa rideg, amit kitűnően ad vissza a Radnóti Színház előadása.
Többek közt Neil Gaiman is visszatér a projekt erejéig a Marvelhez.
A brit Sky hat dokumentumsorozatot jelentett be, köztük a svéd miniszterelnök elleni merényletet feldolgozó szériát.
25 évvel a befejezés után rendhagyó formában folytatódik.
Egyesek szerint érezni rajta Gabriel García Márquez hatását is.