- Kovács Krisztián
- 2021. december 14. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Mike Flanagan az elmúlt időszakban több közönségkedvenc horrorsorozatot is letett az asztalra: A Hill-ház szelleme, valamint a néhány nappal ezelőtt debütált Mise éjfélkor egyaránt komoly rajongótábort tudhat magáénak, egyedi, kissé melankolikusabb megközelítése, és feszült atmoszférája kapcsán.
Flanagan több projektet is futtat párhuzamosan, jelenleg a Valami megöli a gyereket című képregény adaptációján dolgozik, ezt követően azonban egyik kedvenc novelláját, Edgar Allan Poe Az Usher-ház vége című írását vinné vászonra a Netflix égisze alatt. A szolgáltató egyelőre egy nyolcepizódos első évadot rendelt meg, és felmerült a lehetőség, hogyha a széria sikert arat a nézők közt, akkor az American Horror Story mintájára antológiává bővítenék, melynek minden egyes évada egy-egy Edgar Allan Poe-novellát dolgozna fel. A főszereplők közt már biztosan ott lesz Luke Skywalker megformálója, Mark Hamill, és az Oscar-jelölt Frank Langella is.
Az Usher-ház vége először 1839-ben jelent meg a Burton’s Gentleman Magazine-ban, egy évvel később pedig bekerült a szerző Tales of the Grotesque and Arabesque című gyűjteményes kötetébe. Poe fő inspirációs forrása a történet megírásához E. T. A. Hoffman műve, a Das Majorat volt, illetve ezen írásával szeretett volna tisztelegni az irodalmi terminológia szerint manapság az első gótikus horrorműnek tartott regény, Horace Walpole 1764-ben megjelent Otranto kastélya című műve előtt.
Nem ez lesz egyébként az első alkalom, hogy mozgóképre álmodják a művet, sőt. Az első változat francia némafilmként még 1928-ban debütált Jean Epstein rendezésében, és még ugyanabban az évben készült belőle angol változat is James Sibley Watson és Melville Webber direktori közreműködésével. Az első némafilmeket további adaptációk követték 1942-ben, 1960-ban (talán ez a leghíresebb változat a legendás Vincent Price-szal a főszerepben, és Roger Cormannel a rendezői székben), valamint 1979-ben, és 2006-ban is. Népszerűségét jól jelzi, hogy 1908-ban Claude Debussy dolgozta át operaváltozatra, 2015-ben pedig, nem sokkal a halála előtt Christopher Lee készített belőle hangoskönyvet.
Magyarországon ritkán tapasztalható nagyszerű összefogás a kultúráért.
A kötet most ajándék lehet a szerző korábbi művei mellé.
Ma ünnepel a modern horror brit fenegyereke, aki óriási hatást gyakorolt a popkultúrára.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.