Az eredetileg 1929-ben Erich Maria Remarque tollából megjelent Nyugaton a helyzet változatlan című regényt minden idők legjobb első világháborús műveként szokás emlegetni Ernest Hemingway Búcsú a fegyverektől című műve mellett, és bár Adolf Hitler 1933-tól betiltotta a forgalmazását, már akkoriban több filmes adaptáció is készült belőle, a legközelebbi pedig egyenesen a Netflixre jön majd.
A Variety közel két éve írt arról, hogy a Netflix megvásárolta Erich Maria Remarque Nyugaton a helyzet változatlan című regényének adaptációs jogait. Ráadásul a projektet már most minden idők legnagyszabásúbb, és vélhetően legdrágább német filmjeként emlegetik, melynek rendezői székébe a korábban a Patrick Melrose című szériát is dirigáló Edward Berger került. A forgatás a járvány miatt kisebb-nagyobb megszakításokkal 2021 márciusa óta zajlott leginkább Csehországban, a bemutatóra pedig 2022. október28-án kerül sor. A rendező úgy fogalmazott egy interjúban: „Remarque regénye minden létező műnél hűebben adja át a háború embertelen terrorját, így igazi megtiszteltetés dolgozni az adaptáción.”
Remarque egészen korán, 17 évesen került az I. világháború frontjára, húsz évesen már háborús sebesültként szerelték le, az élményeiből 1929-ben megjelent mű gyakorlatilag a leghíresebb I. világháborús regény, és az egyik legfontosabb háborúellenes regény, melyet gyakorlatilag a világ minden nyelvére lefordítottak. Természetesen, amint Adolf Hitler hatalomra került, a regény a Harmadik Birodalom hadseregére mérhető demoralizáló és sértő jellege miatt betiltásra került, és ott volt azon művek közt, melyeknek példányai áldozatul estek a berlini könyvégetéseknek. A náci Németország bukása után újra forgalomba került.
Az 1930-ban (ez a változat Oscar-díjat is nyert), majd 1979-ben is filmen feldolgozott történet máig az egyik legnépszerűbb német nyelven íródott műnek számít, szerzőjét 1931-ben, két évvel a megjelenést követően Tor H. Hedberg, a Svéd Akadémia munkatársa, író és kritikus jelölte az irodalmi Nobel-díjra is, de a kitüntetést végül nem ő nyerte el. A regény keletkezéséről ITT írtunk hosszabb cikket, lentebb pedig megtekinthetitek az első előzetest:
Újra műsoron a Quantum Leap – Az időutazó.
A Warner döntése értelmében nem annyira biztos.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.