
- Kovács Krisztián
- 2020. január 8. | Becsült olvasási idő: 1 perc
A BBC adta hírül a szomorú hírt, hogy hosszadalmas betegség után elment a vallomásos próza előfutárának is tekinthető amerikai írónő. Több kritikusa szerint lehetetlen lemérni, mekkora hatása volt Wurtzel első kötetének a 90-es évek irodalmára, sokan jelentőségét egyenesen Sylvia Plath-hez hasonlították.
Elizabeth Wurtzel (1967-2020)
52 éves korában Elizabeth Wurtzel elvesztette a rákkal folytatott hosszan tartó, becsülettel és főleg az írónőtől megszokott maró öniróniával viselt harcot egy New York-i kórházban. Férje elmondásai szerint Wurtzel immáron 5 éve küzdött a mellrákkal, átesett számos kemoterápiás kezelésen, és kettős masztektómián, de a betegség áttétet képzett.
Wurtzelt a teljes irodalmi elit siratja, nem csoda, hiszen az 1994-ben a neve alatt elsőként megjelent, és magyarul is olvasható Prozac-ország című memoárja világszerte ismertté tette a nevét, melyben minden korábbinál kendőzetlenebb őszinteséggel mutatta be saját, depresszió áthatotta fiatalkorát, számos tabut ledöntött, és leszámolt a depressziót, mint mentális betegséget érintő rosszindulatú sztereotípiákkal is.
Elizabeth Wurtzel New Yorkban született 1967. július 31-én, 11 éves korától már terápiára szorult a depressziója miatt, miközben pedig irodalmat, és jogot tanult, különböző drogokkal és gyógyszerekkel kísérletezett önmagán. Leghíresebb művét, melyet sokan úttörő jelentőségűnek neveznek a kialakulóban lévő vallomásos prózában, mindössze 27 évesen adta ki. A New York Times Book Review magasztaló kritikáiban egyenesen Sylvia Plath-hez hasonlította, akit ötvöztek Madonna egójával. Prozac-ország című műve idehaza is népszerű volt, két kiadást is megért.
Ahogy a dél-amerikai országok irodalma, úgy bizony Japán ízei is eltéveszthetetlenek.
Többek közt Neil Gaiman is visszatér a projekt erejéig a Marvelhez.
Egyesek szerint érezni rajta Gabriel García Márquez hatását is.
Albert Camus élete csupa izgalom, melyet most az Ectopolis szerzőjének út kötete segít megérteni.
Ahogy a dél-amerikai országok irodalma, úgy bizony Japán ízei is eltéveszthetetlenek.
Bradbury világa rideg, amit kitűnően ad vissza a Radnóti Színház előadása.
Többek közt Neil Gaiman is visszatér a projekt erejéig a Marvelhez.
A brit Sky hat dokumentumsorozatot jelentett be, köztük a svéd miniszterelnök elleni merényletet feldolgozó szériát.
25 évvel a befejezés után rendhagyó formában folytatódik.
Egyesek szerint érezni rajta Gabriel García Márquez hatását is.