- Vitkolczi Ildikó
- 2022. március 7. | Becsült olvasási idő: 4 perc
Mivel már gyerekként is érdekeltek az olyan szuperizgalmas dolgok, hogy hogyan épültek fel a piramisok, vagy hogyan lehet kihúzni a mumifikáláskor az ember agyát az orrán keresztül, Sarah Devos könyvét, ha gyerekkoromban olvashatom, imádtam volna, és még felnőtt olvasóként is nagyon érdekesnek találtam. Bár hatalmas a tényanyag, amelyet a szerző az olvasókra zúdít, mégsem tűnik túl soknak vagy unalmasnak. Ennek egyik oka a vicces stílus – amihez nagyon is kapcsolódnak a rajzok, amelyeken Kisagy professzor általában bénázik, és Nyuszi az, aki mindent ügyesen megfejt vagy kipróbál, legyen az a mumifikálás, vagy egy sírkamra feltárása. Másrészt a gyerekek szintjén mesél a könyv az egyiptomi lét minden részletéről, akár az istenekről, akár az egymást követő fáraókról, és egyetlen pillanatig sem válik unalmassá.
Nagyon tetszett, hogy a szerző – bár alapvetően gyerekeknek szól a könyv – részletes leírást ad minden, Egyiptommal kapcsolatos dologról, legyen az a holttest mumifikálásnak mindenre kiterjedő leírása, vagy a rosette-i kő, amelynek segítségével megfejtették a hieroglifákat. Ugyanígy részletesen mesél a birodalmakról, vagy arról, milyen fontos szerepet játszott a Nílus az Egyiptomban élők mindennapi életében. Mesél a piramisokról, arról, hogyan épültek fel, és az emberek munkájáról is.
Betekintést kaphatunk abba, hogyan éltek a fáraók, de abba is, milyen volt a nők és a gyerekek élete az ókori Egyiptomban. Ez a rész különösen tetszett, ahol részletes és rajzos listát kaptunk arról, mit tehettek meg az egyiptomi nők, és mit nem.
A szöveg tagolása is nagyon jó, elég szellős ahhoz, hogy a gyerekek ne unjanak bele olvasás közben, sok a jól követhető lista, és elég nagyok a betűk is az önálló olvasáshoz. És amit még szerethet egy gyerek a könyvben, az az, hogy van gyakorlati része is. Sarah Devos útmutatót ad a gyerekeknek, részletes rajzokkal, arról, hogyan készítsenek papiruszt, hogyan jussanak ki egy labirintusból, hogyan írják le a saját nevüket hieroglifákkal vagy számoljanak, sőt, arról is, hogy készítsenek múmiát – bár ezt nem javasolja otthoni kipróbálásra.
A könyv a Kolibri Kiadónál jelent meg – és már készül a folytatása is, Nahát, ezek a lovagok! címmel, és a Kolibri hasonlóan érdekes könyveket kínál még a történelmet és a mitológiát kedvelő gyerekek számára. Ilyen az Zeusz és bandája, Frank Schwieger tollából, amely a görög mitológia isteneit mutatja be, gyerekek számára nagyon is élvezhető módon, humorral bőven fűszerezve. És már több folytatása is megjelent, így megismerhetjük Caesar, Odin és Merlin bandáját is.
Nagyobb gyerekeknek és felnőtteknek pedig szívből ajánlom Hegedűs Géza Ehnatonról szóló regényét, amelyből szintén rengeteget tudhatunk meg az egyiptomiak életéről, és arról, mi történhet, ha egy fáraó megpróbálja meghaladni a saját korát.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.
A Star Wars: Andor előzménysorozata a Zsivány egyes előzményfilmnek, és nem biztos, hogy indokolt volt a Disney-nek ennyire a távolba révednie.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.