• Kövess minket a Facebookon!
  • Kövess minket az Instagramon!
  • Kövess minket a YouTube-on!
Pablo Picasso a műtermében, 1956-ban

Hírek

Nagyszabású árverés keretében lehet licitálni Picasso, Munch és Banksy festményeire

  • Megosztás Facebookon
  • Megosztás Twitteren
  • Megosztás e-mailben

Igazi ritkaságok kerülnek hamarosan kalapács alá, igaz, aki haza akar vinni és a nappali falára akasztani egy-egy eredeti Picasso, vagy Munch festményt, esetleg Banksy világhírű, és épp 30 éves vászonfestményét, annak alaposan a zsebébe kell nyúlnia, mert a közelgő aukció legolcsóbb darabjáért is közel 1 milliárd forintot kellene kifizetni.

Modern reneszánsz a címe annak a grandiózus árverésnek, melynek keretében egy londoni aukciósház a XX. század világhírű művészeinek eredeti munkáit bocsátja licitre. Igazi kuriózumként az egyik legfontosabb kortárs művész, Banksy egy kereken 30 esztendős vászonfestménye is kalapács alá kerül, melyért a kikiáltó 2-3 millió fontot várna. A festmény egyébként a várandós Demi Moore-t ábrázolja meztelenül a Vanity Fair-ben akkoriban megjelent fotó alapján. Szintén árverésre kerül Pablo Picasso néhány saját kezűleg készített ezüst tányérja (darabonként nagyjából 1,5-2 millió fontért), valamint a kultikus spanyol művész által készített Dora Maar-portré, a Fotelban ülő nő, mely már egy nagyobb tétel, hiszen akár 8,5 millió fontot is elkérhetnek majd érte. Picasso-val épp nemrég foglalkoztunk, Magyar Miklós irodalomtörténész kollégánk azt igyekezett megfejteni, miért festett Picasso annyi Harlekint életében.

Az aukció legértékesebb darabja az 1904-ben született Embrace on the Beach című Edvard Munch-olajfestmény, melyért 12 millió fontot is kifizethet majd egy műgyűjtő, de a norvég művész egyik önarcképe is licit tárgya lesz, ez nagyjából 6,5 millióért találhat gazdára. Munch-ról is nemrég értekeztünk, kiderült ugyanis, hogy kitől származik a rejtélyes írás a festő leghíresebb, A sikoly című művén. A vásznon a narancssárga égboltot ábrázoló részen van egy halvány felirat, ami nagyjából azt jelenti: “egy őrült festette“.

A feliratot már Munch életében, 1904-ben felfedezték, de maga a művész sem beszélt róla, miről is van szó, és hogy került oda, így aztán számos találgatás látott napvilágot az azóta eltelt közel százhúsz évben; egyesek úgy vélték, talán egy másik művész mintegy kritikaként firkantotta oda a gondolatot, vagy egy kiállításon egy néző rondított bele a festménybe. Most, miután 2022-ben egy nagyszabású felújítást követően majd újranyitják Oslóban a Munch Múzeumot, ismét széleskörű infravörös vizsgálatoknak vetették alá a vásznat, és elemezve a kézírást, arra a nem is annyira meglepő konklúzióra jutottak, hogy a feliratért maga Munch a felelős.

Kapcsolódó cikkek

H. P. Lovecraft borzalmas teremtményei festményként megelevenedve is félelmetesek

A Cthulhu-kultusz a popkultúra és a művészetek újabb rétegét vett birtokba.

John Steinbeck és Kertész Imre dedikált köteteire is licitálhatunk május végéig

Számos érdekesség, köztük eredeti kéziratok a kikiáltási tárgyak közt.

Egy Man Rey-mű lett minden idők legdrágább fotója

Magasan a várt árkategória felett a neves szürrealista alkotás.

A legdrágább amerikai műalkotás lett Andy Warhol kultikus Marilyn Monroe-nyomata

Amerikai műalkotásért még soha nem fizettek ennyit.

    Hírlevél feliratkozás

    Itt akarsz Te is lépdelni Ectopolis utcáin?
    Tartsd velünk a lépést, és iratkozz fel a város hírlevelére!

    Az Adatkezelési tájékoztatóban leírt feltételeket elfogadom.

    Kiemelt téma

    Búcsú Böszörményi Gyulától

    Jurták, táltosok és revolveres hölgyek – Búcsú Böszörményi Gyulától

    A kiváló kortárs és gyerekkönyv író 57 éves volt.

    Legutóbbi cikkek

    • 2022. július 1.

    • 2022. június 28.

    Korábban nem publikált Weöres Sándor vers került elő

    A költemény 1936-os dátummal keltezve került elő.

    • 2022. június 28.

    Posztumusz megjelenéssel ér véget John le Carré hazai életműve

    Az idős szerző pár héttel a halála előtt fejezte be a kéziratot.

    • 2022. június 28.

    Kovács Krisztián: Mi magyarok valahogy tovább tűrjük a szart, mint a többi nép

    Főszerkesztőnkkel az rtl.hu interjúzott első regénye megjelenése kapcsán.

    • 2022. június 23.

    Elle Cosimano: Ez egy olyan könyv, melyről sosem hittem, hogy meg tudom írni

    A Finlay Donovan ölni tudna az egyik legkiválóbb nyárindító olvasmány.