• Kövess minket a Facebookon!
  • Kövess minket az Instagramon!
  • Kövess minket a YouTube-on!
Pablo Picasso a műtermében, 1956-ban

Hírek

Nagyszabású árverés keretében lehet licitálni Picasso, Munch és Banksy festményeire

  • Megosztás Facebookon
  • Megosztás Twitteren
  • Megosztás e-mailben

Igazi ritkaságok kerülnek hamarosan kalapács alá, igaz, aki haza akar vinni és a nappali falára akasztani egy-egy eredeti Picasso, vagy Munch festményt, esetleg Banksy világhírű, és épp 30 éves vászonfestményét, annak alaposan a zsebébe kell nyúlnia, mert a közelgő aukció legolcsóbb darabjáért is közel 1 milliárd forintot kellene kifizetni.

Modern reneszánsz a címe annak a grandiózus árverésnek, melynek keretében egy londoni aukciósház a XX. század világhírű művészeinek eredeti munkáit bocsátja licitre. Igazi kuriózumként az egyik legfontosabb kortárs művész, Banksy egy kereken 30 esztendős vászonfestménye is kalapács alá kerül, melyért a kikiáltó 2-3 millió fontot várna. A festmény egyébként a várandós Demi Moore-t ábrázolja meztelenül a Vanity Fair-ben akkoriban megjelent fotó alapján. Szintén árverésre kerül Pablo Picasso néhány saját kezűleg készített ezüst tányérja (darabonként nagyjából 1,5-2 millió fontért), valamint a kultikus spanyol művész által készített Dora Maar-portré, a Fotelban ülő nő, mely már egy nagyobb tétel, hiszen akár 8,5 millió fontot is elkérhetnek majd érte. Picasso-val épp nemrég foglalkoztunk, Magyar Miklós irodalomtörténész kollégánk azt igyekezett megfejteni, miért festett Picasso annyi Harlekint életében.

Az aukció legértékesebb darabja az 1904-ben született Embrace on the Beach című Edvard Munch-olajfestmény, melyért 12 millió fontot is kifizethet majd egy műgyűjtő, de a norvég művész egyik önarcképe is licit tárgya lesz, ez nagyjából 6,5 millióért találhat gazdára. Munch-ról is nemrég értekeztünk, kiderült ugyanis, hogy kitől származik a rejtélyes írás a festő leghíresebb, A sikoly című művén. A vásznon a narancssárga égboltot ábrázoló részen van egy halvány felirat, ami nagyjából azt jelenti: “egy őrült festette“.

A feliratot már Munch életében, 1904-ben felfedezték, de maga a művész sem beszélt róla, miről is van szó, és hogy került oda, így aztán számos találgatás látott napvilágot az azóta eltelt közel százhúsz évben; egyesek úgy vélték, talán egy másik művész mintegy kritikaként firkantotta oda a gondolatot, vagy egy kiállításon egy néző rondított bele a festménybe. Most, miután 2022-ben egy nagyszabású felújítást követően majd újranyitják Oslóban a Munch Múzeumot, ismét széleskörű infravörös vizsgálatoknak vetették alá a vásznat, és elemezve a kézírást, arra a nem is annyira meglepő konklúzióra jutottak, hogy a feliratért maga Munch a felelős.

Kapcsolódó cikkek

Gustav Klimt és Marc Chagall nácik által elrabolt festményei kerülhetnek vissza az örökösökhöz

Összesen 15 alkotást szolgáltatnak most vissza a jogos tulajdonosokhoz.

Alice szürrealista Csodaországa – Avagy így látta Salvador Dalí Lewis Carroll meséjét

A szürrealista mester testhezálló illusztrációkat készített a kultikus regényhez.

Magyar szecesszió, avagy csodákkal teli épületek Magyarországon

Fucskár Ágnes és Fucskár József Attila könyve átfogó képet ad az érdeklődőknek.

Közel 160 millió forintért kelt el egy első kiadású Hulk-képregény

Ezzel ez a kötet a második legdrágább Marvel-képregénnyé lépett elő.

    Hírlevél feliratkozás

    Itt akarsz Te is lépdelni Ectopolis utcáin?
    Tartsd velünk a lépést, és iratkozz fel a város hírlevelére!

    Az Adatkezelési tájékoztatóban leírt feltételeket elfogadom.

    Kiemelt téma

    A Vaják világa és a jogi szimbólumok

    A farkas és az oroszlán – A Witcher-univerzum és a jogi szimbólumok kapcsolata

    Sapkowski univerzuma, ahogy számos fantasy, a középkori szimbólumrendszerekből is merít.

    Legutóbbi cikkek

    • 2022. január 28.

    Steven Spielberg cége sorozatot készít Akira Kurosawa klasszikusából

    A vihar kapujában 1951-ben meghozta az áttörést, és a világhírt a japán rendezőnek.

    • 2022. január 28.

    A Marvel tiszteletlenül bánt Bon Scott-tal, így sosem született meg az AC/DC-képregény

    A Marvelnek akadt pár furcsa húzása, de ezért biztosan megőrültek volna a rajongók.

    • 2022. január 27.

    El kellett vennem a fényedet, hogy jobban láss! – Filmkritika

    Pinczés Dávid filmje bizonyítja, hogy csak egy jó forgatókönyv kell, meg két kiváló színész.

    • 2022. január 27.

    Élőszereplős mozifilm készül a Macskarisztokratákból

    Csak remélni tudjuk, hogy jobban sikerül, mint az Oroszlánkirály.

    • 2022. január 27.

    Kalandfilm készül az 1848-49-es forradalom és szabadságharc eseményeiről

    A Nemzeti Filmintézet 4,5 milliárd forintot szavazott meg a produkciónak.