• Kövess minket a Facebookon!
  • Kövess minket az Instagramon!
  • Kövess minket a YouTube-on!
Pablo Picasso a műtermében, 1956-ban

Hírek

Nagyszabású árverés keretében lehet licitálni Picasso, Munch és Banksy festményeire

  • Megosztás Facebookon
  • Megosztás Twitteren
  • Megosztás e-mailben

Igazi ritkaságok kerülnek hamarosan kalapács alá, igaz, aki haza akar vinni és a nappali falára akasztani egy-egy eredeti Picasso, vagy Munch festményt, esetleg Banksy világhírű, és épp 30 éves vászonfestményét, annak alaposan a zsebébe kell nyúlnia, mert a közelgő aukció legolcsóbb darabjáért is közel 1 milliárd forintot kellene kifizetni.

Modern reneszánsz a címe annak a grandiózus árverésnek, melynek keretében egy londoni aukciósház a XX. század világhírű művészeinek eredeti munkáit bocsátja licitre. Igazi kuriózumként az egyik legfontosabb kortárs művész, Banksy egy kereken 30 esztendős vászonfestménye is kalapács alá kerül, melyért a kikiáltó 2-3 millió fontot várna. A festmény egyébként a várandós Demi Moore-t ábrázolja meztelenül a Vanity Fair-ben akkoriban megjelent fotó alapján. Szintén árverésre kerül Pablo Picasso néhány saját kezűleg készített ezüst tányérja (darabonként nagyjából 1,5-2 millió fontért), valamint a kultikus spanyol művész által készített Dora Maar-portré, a Fotelban ülő nő, mely már egy nagyobb tétel, hiszen akár 8,5 millió fontot is elkérhetnek majd érte. Picasso-val épp nemrég foglalkoztunk, Magyar Miklós irodalomtörténész kollégánk azt igyekezett megfejteni, miért festett Picasso annyi Harlekint életében.

Az aukció legértékesebb darabja az 1904-ben született Embrace on the Beach című Edvard Munch-olajfestmény, melyért 12 millió fontot is kifizethet majd egy műgyűjtő, de a norvég művész egyik önarcképe is licit tárgya lesz, ez nagyjából 6,5 millióért találhat gazdára. Munch-ról is nemrég értekeztünk, kiderült ugyanis, hogy kitől származik a rejtélyes írás a festő leghíresebb, A sikoly című művén. A vásznon a narancssárga égboltot ábrázoló részen van egy halvány felirat, ami nagyjából azt jelenti: “egy őrült festette“.

A feliratot már Munch életében, 1904-ben felfedezték, de maga a művész sem beszélt róla, miről is van szó, és hogy került oda, így aztán számos találgatás látott napvilágot az azóta eltelt közel százhúsz évben; egyesek úgy vélték, talán egy másik művész mintegy kritikaként firkantotta oda a gondolatot, vagy egy kiállításon egy néző rondított bele a festménybe. Most, miután 2022-ben egy nagyszabású felújítást követően majd újranyitják Oslóban a Munch Múzeumot, ismét széleskörű infravörös vizsgálatoknak vetették alá a vásznat, és elemezve a kézírást, arra a nem is annyira meglepő konklúzióra jutottak, hogy a feliratért maga Munch a felelős.

Kapcsolódó cikkek

A világ végéig ment, de csak önmagát találta ott – Paul Gauguin-portré

A kalandor festő, akit csak saját művészete iránti elkötelezettsége éltetett.

A hírnevet meghozó Ace Ventura szerepe

Egy ember a keserű mosoly mögött – A gumiarcú Jim Carrey

Az ember a Holdon, akit megtépázott az élet.

Rejtett utalások világhírű festményeken?

7 világhírű festmény, 7 rejtélyes, és rejtett utalás?

Képzőművészeti oknyomozások, és kreatív spekulációk izgalmas játéka.

Valerian & Laureline

A képregényponyva, amit a Star Wars le sem tagadhat, George Lucas mégis megtette

Jean-Claude Mézières és Pierre Christin kultikus sorozata a francia képregény legendája.

    Hírlevél feliratkozás

    Itt akarsz Te is lépdelni Ectopolis utcáin?
    Tartsd velünk a lépést, és iratkozz fel a város hírlevelére!

    Az Adatkezelési tájékoztatóban leírt feltételeket elfogadom.

    Kiemelt téma

    Írás, olvasás, irónia – Így látta Jean-Paul Sartre a saját gyerekkorát

    Kora egyik leghíresebb filozófusa jól tudta, hogy minden a gyerekkorban gyökerezik.

    Legutóbbi cikkek

    • 2021. június 21.

    Az igazán nagy írók nem írni, hanem élni tanítanak – Filmkritika

    Az Egy évem Salingerrel nem jó film, mégis kellemes élmény.

    • 2021. június 21.

    Bűnügyi regénnyel jelentkezik a kétszeres Pulitzer-díjas Colson Whitehead

    Rajta kívül mindössze három író mondhatja el magáról, hogy kétszer is elnyerte a kitüntetést.

    • 2021. június 21.

    Ellopott malacát keresi Nicolas Cage a legújabb filmjében

    Cage megint valami egészen furcsába kezdett, mutatjuk is az előzetest.

    • 2021. június 18.

    Elfeledett klasszikusokkal indít új sorozatot az Európa Könyvkiadó

    Elfeledett, és máig tisztelt irodalmi klasszikusokat most a farzsebben is magunkkal vihetünk majd.

    • 2021. június 18.

    Jövőre Madame Tussaud panoptikum nyílik Budapesten

    Ez lesz a világ első franchise-alapon működő Tussauds-múzeuma.