- Kovács Krisztián
- 2021. november 8. | Becsült olvasási idő: 1 perc
November 12-én nyílik meg a Szépművészeti Múzeum nagyszabású és átfogó Szinyei Merse Pál-tárlata, mely mintegy 120 műalkotást tartalmaz majd a művész munkásságából, és melynek egyik legérdekesebb és legizgalmasabb darabja az a kisméretű festményt lesz, mely közel nyolcvan évet várt, hogy végre hazatérhessen.
A Vitorlás a Starnbergi-tavon című kisméretű festmény is bemutatásra kerül a hamarosan nyíló Szinyei-kiállításon, melynek igazi pikantériáját az adja, hogy az összességében közel 30 millió forintot érő művet 1944 végén, vagy 1945 elején nyugatra menekítették a Budapestre benyomuló szovjetek elől, és gyakorlatilag azokban a napokban nyoma is veszett. A kis méretű alkotást a közelmúltban egy amerikai hagyatékban fedezte fel Szarvasy Mihály magyar származású, New York-i műgyűjtő, aki megszerezte és a Szépművészeti Múzeum Magyar Nemzeti Galéria Gyűjteményének adományozta, majd a New York-i magyar főkonzulátus segítségével haza is juttatta.
Hessky Orsolya, a készülő Szinyei-kiállítás kurátora elmondta, hogy a mű Szinyei egyik korai darabja abból az időszakból a müncheni Képzőművészeti Akadémián, Carl von Piloty legendás osztályában tanult, és számos ki méretű művet alkotott miközben a plein air festészet technikáin kikísérletezett. Hessky Orsolya úgy fogalmazott: „a Vitorlás a Starnbergi-tavon című munka is, amely az emblematikus főműhöz, a Majálishoz vezető út egyik első lépésének is tekinthető.”
Szinyei Merse Pál életművéből az utolsó átfogó kiállításra harmincegy évvel ezelőtt, 1990-ben került sor, a jelenlegi tárlatot pedig eredetileg 2020-ra tervezték, de a járványhelyzet meghiúsította, most pedig csak reménykedni tudunk benne, hogy a lehető legtöbben használják majd ki az alkalmat, hogy elmélyedjenek a valaha volt egyik legnagyobb és leghíresebb magyar festőművész életművében.
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Népírtás, apartheid, rabszolgasors, kőkemény témák, kultikus regények.
II. Erzsébet halálával véget ért egy korszak. A világ figyelme a királyi családra szegeződik, mindenki az új uralkodó, III. Károly…
Bantu Stephen Biko élete ma is példamutató és tanulságos.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.