
- Kovács Krisztián
- 2019. november 26. | Becsült olvasási idő: 1 perc
A Time magazin minden évben összeállít egy listát az abban az évben szakértői és olvasói szerinti legjobb regényekből, nincs ez másként idén sem. A listán ott a friss Nobel-díjas Olga Tokarczuk, és persze a 34 év után A szolgálólány meséjéhez visszatért Margaret Atwood is, a győztes személye azonban így sem túl nagy meglepetés.
Colson Whitehead írta az év regényét
A Time magazin A föld alatti vasútért Pulitzer-díjjal kitüntetett, és itthon is jól fogyó Colson Whitehead legújabb, A Nickel-fiúk című művét választotta 2019 legjobb regényének. A döntés nem meglepő, Whitehead legújabb alkotása egyébként is az év egyik leginkább várt megjelenése volt, és nem csak tartotta A föld alatti vasút szintjét, de sokkal inkább emelte is azt.
A listán Whitehead regényét egyébként A szolgálólány meséjének 34 év után megjelenő folytatása, a Testamentumok követi a nemrég 80. évét ünneplő kiváló kanadai szerző, Margaret Atwood tollából, de a tízes listára az októberben irodalmi Nobel-díjjal kitüntetett Olga Tokarczuk regénye is felkerült. A teljes listát a Time honlapján egyébként ide kattintva tudjátok végigböngészni.
A Nickel-fiúk valóban az év egyik legfontosabb megjelenése, ide kattintva megrendelhetitek a 21. Század Kiadó honlapjáról, és íme a fülszöveg: „A kis Elwood Curtis egy szegregált, feketék lakta városnegyedben nő fel és a szívébe zárja Martin Luther King szavait, miszerint „ő is van olyan jó, mint bárki más”. A szülei elhagyták, de nagyanyjának hála Elwood megmarad a jó úton és be akar iratkozni Tallahassee egyetlen fekete főiskolájára. De ebben a világban, az 1960-as évek elején, az USA déli államaiban egy fekete fiúnak egyetlen hibát is elég elkövetnie, hogy a jövője füstbe menjen. Elwoodot elítélik, egy Nickel Akadémia nevű javítóintézetbe kerül, amelynek küldetése, hogy „testileg, szellemileg és erkölcsileg képezze” a büntetett fiúkat, ezáltal „tisztességes, becsületes emberek” váljanak belőlük. A Nickel Akadémia valójában groteszk kínzókamra, ahol a szadista nevelői kar veri és szexuálisan bántalmazza a diákokat, a korrupt dolgozók és a helybeliek ellopják az ennivalót és a készleteket. Elwood próbál dr. King hangzatos kijelentésébe kapaszkodni, miszerint: „Vessetek minket börtönbe, mi akkor is szeretni fogunk benneteket.” Barátja, Turner szerint azonban ebben a romlott világban csak az úszhatja meg, aki maga is trükkökhöz folyamodik.”
Albert Camus élete csupa izgalom, melyet most az Ectopolis szerzőjének út kötete segít megérteni.
Mágikus realista történet Szerencsés Dániel tollából, Csiby Gergely előadásában.
Egyedülálló kísérlet az Amerikában is olvasott író novellájához.
Avagy mi az, ami igazán fontos az életben?
Avagy néhány animáció, amit felnőttek és gyerekek egyaránt élvezni fognak.
Albert Camus élete csupa izgalom, melyet most az Ectopolis szerzőjének út kötete segít megérteni.
Mágikus realista történet Szerencsés Dániel tollából, Csiby Gergely előadásában.
Egyedülálló kísérlet az Amerikában is olvasott író novellájához.
A mű a száz legjobb angol nyelvű regény közé is bekerült.
Avagy mi az, ami igazán fontos az életben?