- Kovács Krisztián
- 2020. szeptember 8. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Egyre nagyobb nemzetközi sajtóvisszhangot kap a Színház- és Filmművészeti Egyetem ügye, mely az intézmény új kuratóriumának felállítása, és jogkörének meghatározása kapcsán lobbant be, és gyakorlatilag minden tiltakozó azt kéri a magyar kormánytól, hogy állítsa vissza az intézmény intellektuális és vezetői autonómiáját.
Az elmúlt pár napban számtalan nemzetközi híresség is együttérzéséről biztosította az SZFE diákjait, és tanárait, köztük az egyaránt Oscar-díjjal kitüntetett Cate Blanchett, Helen Mirren és Cuba Gooding Jr., de a David Lan, a londoni Young Vic színház egykori igazgatója által szervezett aláírásgyűjtéshez is már olyanok adták a nevüket, mint pl. a 2000-ben a Kavalier és Clay bámulatos kalandjai című regényért Pulitzer-díjjal kitüntetett Michael Chabon.
A névsornak itt még nincs vége, szolidaritást vállalt az egyetemmel az indiai születésű brit író Salman Rushdie, Eva Green színésznő, de az Európai Filmakadémia, valamint az Európai Színházi Unió is. A tiltakozáshullám azután robbant ki, hogy szeptember 1-től egy törvényjavaslat hatására a Színház- és Filmművészeti Egyetem alapítványi tulajdonba került, a minisztérium pedig már július végén kinevezte az új tulajdonos, a Színház- és Filmművészetért Alapítvány kuratóriumát, amelynek vezetője Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház főigazgatója lett.
Ezek a döntések az egyetem szenátusának lemondását, számtalan – évtizedek óta ott tanító – tanár felmondását, és végül a diákok által az egyetem épületének lezárását hozta magával. Az ügy mellé az egyetem korábbi hallgatói és tanárai, köztük Koltai Róbert, Mácsai Pál, Máté Gábor, vagy Nagy Ervin, és mások – köztük Feldmár András, vagy Dragomán György – is felsorakozott, a hétvégén pedig az SZFE épületétől a Kossuth térig tartó élőlánccal tiltakozott a tömeg a kormány döntései ellen.
Újra műsoron a Quantum Leap – Az időutazó.
A Warner döntése értelmében nem annyira biztos.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.