- Kovács Krisztián
- 2021. november 24. | Becsült olvasási idő: 1 perc
Az Alien-sorozat a horror és a popkultúra egyik legtöbbet emlegetett szériája, mely körül az évek alatt komplett franchise alakult ki, játékfigurákkal, könyvekkel, képregényekkel, crossover világokkal. Mindez valahol 1986 táján, a James Cameron által rendezett A bolygó neve Halál bemutatása után kezdődött, és még a cyberpunk atyjának is köze volt hozzá.
William Gibson többek közt a Szárnyas fejvadász, Moebius The Long Tomorrow képregénye, és Philip K. Dick munkássága alapján 1984-ben a Neurománc megjelenésével új zsánert teremtett a sci-fiben, és megszületett a cyberpunk. Gibsont prófétaként, az új hullám zsenijeként tisztelték, nem csoda, ha Hollywood is felfigyelt rá, és meg is bízták az Alien 3 forgatókönyvének megírásával. Az 1992-ben bemutatott, David Fincher által rendezett Végső megoldás a Halál című epizódban aztán végül Gibson ötleteiből gyakorlatilag semmit sem használtak fel, de a szkript később elérhetővé vált hangoskönyvként, és képregényként is. Most azonban a “Cyberpunk királynője”-ként ismert, Hugo-díjas Pat Cadigan öntötte regény formába.
A magyar változat a mai napon jelenik meg a Szukits Kiadó gondozásában, és íme a fülszöveg: „A Sulaco – az LV-426-ról visszatérve – a „Progresszív Népek Uniója” irányítása alatt álló szektorba lép, egy olyan nemzetállamba, amely folyamatos hidegháborúban és fegyverkezési versenyben vesz részt. A Sulaco folytatja útját az Anchorpointra, a kis hold méretű katonai létesítmény felé. Néhány gyarmati tengerészgyalogosból és kutatóból álló csapat száll az űrhajó fedélzetére, ahol rátalálnak a hiperálomba merült Ripley-re, Newt-ra, a sérült Hicks-re, és Bishop maradványaira. Ám hamar rájönnek, hogy nincsenek egyedül – földönkívüli idegenenek ólálkodnak a hajón. Elkezdődik a túlélésért vívott harc, amelyben Ripley kriotubusa súlyosan megsérül, így a bázisukra szállítják, ahol kómában tartják a nőt. Hicks tizedest sérülései miatt szintén az Anchorpointra szállítják, ahol a férfi olyan szörnyű titkokat tud meg a xenomorphok klónozásáról és genetikai módosításáról, amelyekre még álmában sem gondolt volna…”
Hogy végül miért nem valósult meg Gibson változata, arra több kritikus szerint a koncepcióban rejlik a válasz, a szerző ugyanis beépítette a történetbe a kettéosztott világrendet, és a hidegháborút, tehát mindazt, ami egyébként a cyberpunk fejlődését is meghatározta, és lehetséges, hogy a stúdió úgy vélte, ez nem koherens az eredeti történetekkel. William Gibson hamarosan magyarul új fordításban megjelenő kultikus Neurománcáról ITT írtunk nemrég, ITT a szerző életművének jelentőségéről értekeztünk, ITT pedig olyan képregényeket gyűjtöttünk csokorba, melyek nem léteznének Gibson és a cyberpunk nélkül.
Újra műsoron a Quantum Leap – Az időutazó.
A Warner döntése értelmében nem annyira biztos.
A csütörtöki nyomozóklub eltűnt tévés személyiség után kutat
A rémesen vicces Addams-feldolgozás
Irene Vallejo Papirusza átjárókat úgy nyit átjárókat a történelemben, hogy egy pillanatra sem válik labirintussá.
Végre Egri Lajos oktatói életművének második, utolsó felvonása is olvasható magyarul: A kreatív írás művészete rövid szakmai összefoglaló, egyúttal a Drámaírás művészetének továbbgondolása.